Köldökcsonk kezelése - a modern ajánlások
Köldökzsinór: kapocs az anya és a baba között
A köldökzsinórban két verőér és egy visszér fut spirálisan. Ezt pedig az úgynevezett Wharton-kocsonya, egy zselés anyag veszi körül, aminek az a feladata, hogy megvédje az ereket az összenyomódástól. A köldökzsinór hossza átlagosan 50 cm, de lehet akár több mint 1 méter hosszú, vagy 20 cm-nél kisebb is.
A köldökzsinór feladata:
- ellátja a magzatot táplálékkal és oxigénnel
- kapcsolatot teremt az édesanya és a babája között
- erősen tapad a méhlepényhez és a magzathoz.
Bocskainé Irci gyermekápoló, szoptatási tanácsadó azt mondja, a köldökzsinór a magzat egyik kedvenc játéka, és általában még az sem kóros, ha a baba nyakára, vagy más testrészére tekeredik, vagy esetleg csomó keletkezik rajta.
Köldökellátás
”A mai szakmai álláspont szerint a késői köldökellátás lenne a legmegfelelőbb, ha orvosilag nincs kontraindikáció. Tudományosan igazolt, hogy a késői köldökellátás kedvezően befolyásolja a vas ellátottságot, akár a csecsemőkor végéig védelmet jelenthet a vashiánnyal szemben. Tudományosan alátámasztott az is, hogy 4-6 hónapos korban kevesebb vashiányos vérszegénységet diagnosztizáltak azoknál a gyerekeknél, akiknek születésük után fél perc és 3 perc között hagyták még a köldökzsinórt pulzálni, csak azt követően vágták el” – mondja a szakértő.
Hozzáteszi, hogy éppen ezért természetes szülésnél, miután megvártuk, hogy már nem pulzál a köldökzsinór, le kell szorítani egy steril köldökcsattal és el kell vágni. Vannak olyan édesapák, akik előszeretettel vállalják ezt a feladatot, mások egy kicsit tartanak tőle.
”A WHO szerint legalább fél percet érdemes várni a köldökzsinór elszorításával a megszületést követően. Az elvágás pedig nem okoz fájdalmat a sem a babának, sem az anyának.”
Kép: Depositphotos.com
Köldökcsonk ápolása a kórházban és otthon
Bocskainé Irci gyermekápoló, szoptatási tanácsadó azt mondja, a köldökcsonk sebnek minősül, ezért nagyon figyelni kell rá, hogy nehogy begyulladjon vagy felülfertőződjön, éppen ezért:
- mindig tiszta kézzel nyúljunk a köldökhöz!
- hajtsuk le a pelenkát azon a részen, hogy jobban szellőzzön!
- minden pelenkázáskor ellenőrizzük a baba köldökét is!
”Jelszó: TISZTÁN ÉS SZÁRAZON TARTANI!
NEM használunk hintőport !
A 70%-os alkohol is elavult, bár még mindig elterjedt, pedig semmi szükség erre a legfrissebb szakmai kutatások alapján sem. Az alkohol felszívódhat, valamit az újszülött bőrét nagyon kiszárítja, irritálhatja” – mondja a szakember.
Indexkép: Vidal Balielo Jr. fotója a Pexels oldaláról
Fürdetés közben erre figyelj:
- A köldökcsonkot érheti víz, de nem szabad feláztatni.
- Ha vizelet vagy széklet kerülne a köldökcsonkra, akkor azt tiszta vízzel tisztítsuk meg és utána töröljük szárazra!
A köldökcsonk leszáradásának ideje változó, általában két hét.
Orvoshoz kell fordulni, ha:
- a köldökcsonk bűzös,
- nagyon váladékozik,
- piros,
- duzzanat jelentkezik,
- nem esett le 1 hónap után sem,
- a köldökcsonk vérzik,
- a baba lázas, nyűgös, gyenge állapotú.
”Modern sebkezelő szerrel próbálkozzunk, ha a száraz sebkezelés nem volt sikeres. A köldökcsatot szülést követően 24 órán túl el lehet távolítani, a helyén marad a köldökcsonk, ami szépen zsugorodik, elszárad, majd leesik. Addig kell kezelni, ameddig teljesen le nem szárad, be nem gyógyul. Míg a kórházban steril gézlappal, addig otthon fültisztító pálcikával célszerű ápolni.”
Kép: Depositphotos.com
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)