A pólyázás története
A pólyázás szinte egyidős az emberiséggel. Már az ősi kultúrákban is mereven összekötötték a kisbabákat az anyák, és így vették őket a hátukra, ezzel könnyítve meg a napi munkát. A középkori Angliában akár 8-9 hónapos korig is így tartották őket.
A merev pólyázás ellen először a 17. században szólaltak fel, de csak a 19. századra kezdték a babákat ténylegesen kicsit szabadabban hagyni: még akkor is bebugyolálták őket, de már úgy, hogy hagytak egy kis teret a kezük és lábuk mozgatásának. Végül a pólya a 20. század folyamán úgy tűnt, teljesen elveszíti a létjogosultságát, mivel elterjedt az a nézet, hogy barbár szokás lekötözni a csecsemőket.
Újra divatba jött a pólya
Az ezredfordulóra azonban egyértelművé vált, hogy a kisbaba megszületésekor még az anyaméh nyugalmát keresi. Keze-lába időnként akaratlanul is megremeg – ez a Moro-reflex –, ez pedig a legszebb álmából is felébreszti. A pólya a megszokott tapasztalatait idézi vissza számára: az anyaméh szűk, meleg, biztonságos világát.
Mivel a bebugyolálás technikája már generációk óta feledésbe merült, akárcsak a mosható pelenkák esetében, a pólyának is megjelentek a modern változatai. Ezeket néhány gyors mozdulattal lehet a feladni.
Mindigy úgy alkalmazzuk, hogy a baba a hátán fekszik. A szakértők azt javasolják, hogy ha azt tapasztaljuk, hogy már próbál megfordulni, amikor elkezdi gyakorolni az erre utaló mozdulatokat, akkor már ne alkalmazzuk a pólyát úgy, hogy a karja is be van pólyázva. Ha ugyanis egyszer csak hasra vagy oldalra fordul, a karjai viszont be vannak szorítva a pólyába, akkor nem tudja magát kitámasztani, a feje pedig belenyomódhat a párnába, matracba, miután megfordult, és a karjai segítsége nélkül nem fogja tudni eltolni magát az adott felülettől - ez pedig fulladásveszélyes lehet. A pólyát a pici 1-2 hónapos koráig szokták használni.
Ha már képes a megfordulásra, nem szabad a karjait a pólyába csomagolni, de szabadon hagyott karokkal még használható lehet a megfelelő óvintézkedések mellett.
Ha a pólyázás mellett döntesz, fontos, hogy a megfelelő technikát használd. A tradicionális, merev pólyázás, amely során a baba lábai nyújtott állapotban rögzítve vannak, könnyen vezethet csípőficamhoz. A modern változatok már rendszerint elegendő helyet biztosítanak a szabad csípőmozgásnak, így használatukkal ez a veszély nem áll fenn.
Mielőtt kipróbálnád a pólyázást, kérd ki a védőnőd vagy a gyerekorvos véleményét, és csak akkor alkalmazd, ha megmutatta neked a helyes technikát!
A bölcső hatásai a fejlődésre
Ha felkeresünk egy tájházat, ma is láthatjuk a szobában a szülők ágya mellett a plafonra rögzített vagy állványon álló és kötélen lógó bölcsőt. Ha a gyermek felsírt, anyja félálomban lökött egyet az alkalmatosságon, és ez a mozdulat újra álomba ringatta a csecsemőt.
A bölcső – csakúgy, mint a pólya – szűk kialakításával és ringó mozdulataival az anyaméhben töltött időszakra emlékezteti a babát. Ellentétben a kisággyal – amely nem is kicsi, hiszen az újszülött szinte elveszik benne – meleg, biztonságos környezetet teremt a csecsemőnek.
A ringó bölcső, amellett, hogy megnyugtató, még korai fejlesztésre is alkalmas eszköz lehet. Fejleszti a reflexeket és a baba egyensúlyérzetét, sőt, egyes megfigyelések szerint még a mozgásfejlődését is: vannak, akik szerint a bölcsős babák hamarabb indulnak el. Mindez különösen a felfüggesztett, így szabadon ringó bölcsőre igaz, főleg, hogy ilyenkor a kisbaba saját maga mozgatja minden irányban a fekhelyet. A jó kialakítású bölcső biztonságos mindaddig, amíg a baba fel nem áll.
A legnagyobb hátránya éppen ez – hogy hamar ki lehet nőni. Sok baba már 4-5 hónaposan sem fér el benne, onnantól pedig, hogy felállt a gyermek, a legnagyobb kialakítású sem használható. Ezt a kellemetlenséget néhány modern típussal már ki tudjuk küszöbölni, kaphatóak ugyanis olyan bölcsők, amelyek, ha eljön az idő, néhány mozdulattal kisággyá alakíthatóak, és így akár 3 éves korig is használhatjuk őket.
Kapcsolódó cikkeink:
- 10 dolog, amin gondolkodj el, ha gond van a babád alvásával!
- Természetes csecsemőhigiénia (EC): avagy babagondozás pelenka nélkül a 21. században
- Megérkezett a gólya, de hogyan tovább? - 5 gyakori kérdés a babagondozásról
- Így változtak a babagondozás alapjai az évek során - 9 dolog, amiben ne kövesd a nagyi tanácsait!
Kép: noblegerad / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)