A pólyázás története
A pólyázás szinte egyidős az emberiséggel. Már az ősi kultúrákban is mereven összekötötték a kisbabákat az anyák, és így vették őket a hátukra, ezzel könnyítve meg a napi munkát. A középkori Angliában akár 8-9 hónapos korig is így tartották őket.
A merev pólyázás ellen először a 17. században szólaltak fel, de csak a 19. századra kezdték a babákat ténylegesen kicsit szabadabban hagyni: még akkor is bebugyolálták őket, de már úgy, hogy hagytak egy kis teret a kezük és lábuk mozgatásának. Végül a pólya a 20. század folyamán úgy tűnt, teljesen elveszíti a létjogosultságát, mivel elterjedt az a nézet, hogy barbár szokás lekötözni a csecsemőket.
Újra divatba jött a pólya
Az ezredfordulóra azonban egyértelművé vált, hogy a kisbaba megszületésekor még az anyaméh nyugalmát keresi. Keze-lába időnként akaratlanul is megremeg – ez a Moro-reflex –, ez pedig a legszebb álmából is felébreszti. A pólya a megszokott tapasztalatait idézi vissza számára: az anyaméh szűk, meleg, biztonságos világát. Tapasztalat, hogy a bepólyált csecsemő jobban alszik, nyugodtabb.
Mivel a bebugyolálás technikája már generációk óta feledésbe merült, akárcsak a mosható pelenkák esetében, a pólyának is megjelentek a modern változatai. Ezeket néhány gyors mozdulattal lehet a feladni.
Babafüggő, ki mennyi idős koráig igényli a pólyát. Van, aki már egy-két hónaposan tiltakozik ellene – őt célszerű csak éjszakára bebugyolálni, napközben hadd mozogjon keze-lába szabadon. Más kisbabák még sokáig igényelhetik a megnyugtatásnak ezt a módját.
Ha a pólyázás mellett döntesz, fontos, hogy a megfelelő technikát használd. A tradicionális, merev pólyázás, amely során a baba lábai nyújtott állapotban rögzítve vannak, könnyen vezethet csípőficamhoz. A modern változatok már rendszerint elegendő helyet biztosítanak a szabad csípőmozgásnak, így használatukkal ez a veszély nem áll fenn. Soha ne bugyoláld be olyan szorosan a csecsemőt, hogy ne tudja mozgatni a lábait!
A bölcső hatásai a fejlődésre
Ha felkeresünk egy tájházat, ma is láthatjuk a szobában a szülők ágya mellett a plafonra rögzített vagy állványon álló és kötélen lógó bölcsőt. Ha a gyermek felsírt, anyja félálomban lökött egyet az alkalmatosságon, és ez a mozdulat újra álomba ringatta a csecsemőt.
A bölcső – csakúgy, mint a pólya – szűk kialakításával és ringó mozdulataival az anyaméhben töltött időszakra emlékezteti a babát. Ellentétben a kisággyal – amely nem is kicsi, hiszen az újszülött szinte elveszik benne – meleg, biztonságos környezetet teremt a csecsemőnek.
A ringó bölcső, amellett, hogy megnyugtató, még korai fejlesztésre is alkalmas eszköz lehet. Fejleszti a reflexeket és a baba egyensúlyérzetét, sőt, egyes megfigyelések szerint még a mozgásfejlődését is: vannak, akik szerint a bölcsős babák hamarabb indulnak el. Mindez különösen a felfüggesztett, így szabadon ringó bölcsőre igaz, főleg, hogy ilyenkor a kisbaba saját maga mozgatja minden irányban a fekhelyet. A jó kialakítású bölcső biztonságos mindaddig, amíg a baba fel nem áll.
A legnagyobb hátránya éppen ez – hogy hamar ki lehet nőni. Sok baba már 4-5 hónaposan sem fér el benne, onnantól pedig, hogy felállt a gyermek, a legnagyobb kialakítású sem használható. Ezt a kellemetlenséget néhány modern típussal már ki tudjuk küszöbölni, kaphatóak ugyanis olyan bölcsők, amelyek, ha eljön az idő, néhány mozdulattal kisággyá alakíthatóak, és így akár 3 éves korig is használhatjuk őket.
Kapcsolódó cikkeink:
- 10 dolog, amin gondolkodj el, ha gond van a babád alvásával!
- Természetes csecsemőhigiénia (EC): avagy babagondozás pelenka nélkül a 21. században
- Megérkezett a gólya, de hogyan tovább? - 5 gyakori kérdés a babagondozásról
- Így változtak a babagondozás alapjai az évek során - 9 dolog, amiben ne kövesd a nagyi tanácsait!
Kép: noblegerad / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)