BŐVEBBEN a baba fejlődéséről ITT olvashatsz.
Miért fontos ez, mi dőlhet el ebben a korai szakaszban?
- a viszony az érintéshez
- a viszony más emberekhez
- a viszony a tárgyakhoz
- a viszony a hangokhoz zajokhoz, zörejekhez
- a ritmusérzék alapjainak kifejlődése
- a kötődés más emberekhez
Az első három hónap dalai főleg az altatók
Halász Judit altatója, az „Aludj el szépen kis Balázs”, vagy a Szunnyadj kisbaba egyaránt megfelelnek az altatáshoz
Könnyű álmot hozzon a szél Charlie dalát nagyon sokan szeretjük, és ez a mű is alkalmas arra, hogy vele altassuk a kisbabánkat.
Klasszikus altatódalok mint az Édes álmot, jó éjt, szövegű Bhrams bölcsődal, amit a klasszikus muzsika aláfestéssel magunk énekelhetünk.
Palya Bea Altatok című albuma kifejezetten élmény anyának és babának. A zene, és a gyerek természetes igényeinek figyelembevételével született dalok modernek az anya fülének, és nyugtatók, zeneileg megfelelők a kisbaba igényeinek, nem nehéz őket megtanulni, és a dalba behelyettesíthető a saját babánk neve is.
A napirend fontossága
Az újszülöttnél a lehető legfontosabb a helyes, fix napirend kialakítása, hogy a későbbiekben az esti altatásnál ne legyen gond, hogy a gyerek alszik-e vagy sem. Az altatás rituálé. Ennek a rítusnak a része lehet - és nagyon jó is, ha a része - az altatódal, ami alatt a gyerek szeme csukva van, és ebben a kellemes, álomhozó dalban akár el is szundíthat. A dalt többször is énekelhetjük.
A zenehallgatást és az anya éneke elválhat egymástól
A kisbaba gyakran szívesen hallgat zenét, de ugyanakkor igénye van arra is, hogy az anyukája megnyugtató hangjára aludjon el. A jó altatódal nem az, aminek altatódal a címe, hanem amelynek a dallama a szívhanghoz hasonlatos, amely lassú, lehetőleg négy negyedes, amelynek – ha zenével kísért – a dallamvilága nem tartalmaz harsány, erős hangú hangszereket.
Az altatódalunk gyakran végig kíséri a gyerekkorunkat, a legtöbb baba számára lesz egy különösen kedves dallam, amire meg tud nyugodni, aminek „anya illata, anya hangja és anya érzése” van. Az altatódalunk gyakran „öröklődik” azt a dalt énekeljük a gyerekünknek, amit az anyánk nekünk, amit a nagyanyánk az anyánknak és így tovább.
A mai nagy műzene és dal kínálatban nagyon sok olyan dal van, amely ugyan a címében altató, de valójában alkalmatlan arra, hogy nyugtasson. Az énekes hangja túl éles, a tempó túl gyors, (indulóra nem lehet aludni!) a hangszerelés túl erőteljes, a választott hangszerek túl harsányak, stb… Ezért jobb, ha az édesanya a saját tempójában, a gyerekre hangolódva énekel neki olyan dalokat, amelyek számukra fontosak.
A cikksorozat további részei:
Ezt énekeld a kisbabádnak egy éves korig, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld az egyévesnek, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld a kétévesnek, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld a kiscsoportosnak, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld a középsősnek, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld a nagycsoportosnak, hogy magas legyen az EQ-ja
Indexkép: PublicDomainPictures képe a Pixabay -en.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)