A témában Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó válaszolt a felmerülő kérdésekre.
A kisebesedett mellbimbó kezelése
Mi a teendő, ha szoptatás alatt fáj, érzékeny, kisebesedik a mellbimbó, esetleg vérzik is?
Mindenképpen a szoptatási gyakorlatot, a pozíciót, magát a mellretapadást érdemes megnézni, megvizsgálni.
Fontos észrevételezni a kisbaba száját, nyelvét, szívó technikáját. Ebben szoptatási tanácsadó, védőnő is tud segíteni.
Ha a mellbimbó vérzik, akkor is lehet folytatni a szoptatást, így a vér a kakival vagy a bukással távozni fog. Bár kétségkívül nagyon ijesztő lehet, de ez sem ok arra, hogy a szoptatást megszüntessük. Átmeneti megoldás lehet, hogy pár alkalommal fejjünk, és szoptatásbarát módon a lefejt tejet adjuk oda a babának, pl. itatópohárból.
Mivel segíthetjük elő a sebgyógyulást?
A legcélszerűbb az okot megtalálni, majd azt megszüntetni. Legelső körben anyatejet érdemes rá kenni, sokat szellőztetni a sebes bimbót.
A nevével ellentétben a bimbóvédő nem védi a bimbót, vagy legalábbis nagyon kevés esetben. Rutinszerű használata sohasem ajánlott. Sőt, egy rosszul megválasztott bimbóvédő még ártalmasabb is tud lenni, még mélyebb sebeket képezhet.
Ha nagyon fájdalmas a szoptatás, akkor finoman válasszuk le a ciciről a babánkat, majd próbáljuk meg újra mellre tenni. Érdemes pózt váltani, vagy mélyebben "belehúzni a cicibe", hogy ne csak a bimbón csüngjön a baba.
Sebes bimbót eredményezhet még, ha a baba nyelve le van nőve, ezt is célszerű ellenőrizni.
Másképp szoptassunk-e sebes mellbimbóval? A komfortszopit ilyenkor kerülni kell?
Bár az édesanyák többsége az első napokban még fájdalmasabb szoptatásról számol be, 2 hetes kor körül ezeknek a fájdalmaknak jelentősen enyhülni kell. Mindenkinek más és más a fájdalomküszöbe, és egy apró seb is nagyon tud fájni. Az azonban nem normális, ha huzamosabb ideig jár fájdalommal a szoptatás.
Érthető, hogy sebes mellel, fájdalmas mellbimbóval nem szeretnek szoptatni hosszabban, így előfordul, hogy nem bírja az anya a komfortcicizést. A szakértő azt tanácsolja, hogy helyette sok-sok testkontakust biztosítsunk a baba számára. Nem indokolt azonban ilyen esetben sem a játszó/nyugtató cumi használata a komfortcicizés pótlása céljából.
Mi a teendő akkor, ha a babának szájpenésze van? Elkaphatunk valamilyen fertőzést?
Ha a babának szájpenésze van - és ezt gyermekorvos vagy védőnő állapította meg -, akkor az anyával együtt kezelni kell. Sebes mellbimbó esetén különösen figyelni kell, nehogy a kórokozó bejusson, és mellgyulladás legyen a vége.
- Minden szoptatás előtt és után is érdemes lemosni a mellet.
- Sterilizálni kell minden olyan dolgot, amivel a baba szája és az anya melle érintkezik.
- Fokozott tisztaság és fertőtlenítés ajánlott ebben az időszakban.
- Ajánlott sokat szellőztetni a mellet.
- A melltartóbetétet pedig - ha volt - érdemes elhagyni, vagy gyakran cserélni.
Mennyi idő alatt gyógyul be a kisebesedett mellbimbó? Mikor kell orvoshoz fordulni vele?
Mihamarabb érdemes segítséget kérni. Pár napig lehet várni és próbálkozni, de ha nem javul a helyzet, vagy romlik, akkor ezt jelezni kell. Szerencsére léteznek TB finanszírozott szoptatási ambulanciák, pl. a Bethesda Gyermekkórházban vagy a Semmelweis Egyetemen, ahol szakemberek tudnak segíteni.
Mellgyulladás esetén, ha a panaszok nem enyhülnek 24 órán belül, akkor forduljunk orvoshoz! Ebben az esetben is fontos, hogy a gyakori, igény szerinti szoptatás folytatódjon, az anyuka pihenjen. A mell masszírozása sohasem lehet fájdalmas! Két szoptatás között pedig a mellre való hideg borogatás javasolt.
Indexkép: Jonathan Borba fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)