|
Kérdezz-felelek
Kisfiam 9,5 hónapos.Egyszer kétszer már felült egyedül, de ez még nem rendszeres nála.Egyedül nagyon ritkán ül fel,hány hónapos korukra kell, hogy felüljenek rendszeresen?Illetve milyen idősen kell, hogy felálljanak ő még nem tett erre kísérletet.
Válaszát köszönöm.
Nagyjából ebben az időszakban ülnek fel a babák először felülnek. A felállás 9-12 hónap között történik. A hónap attól függ, hogy mikor kezdett nagyjából forogni, kúszni, mászni. A leírtak alapján nem gondolom, hogy aggódni kéne a pici miatt. A felállással 1 éves koráig ráér.
Üdvözlettel:
Kislányom 8 hónapos. Már szépen forog jobbra-balra, ha leteszem a franciaágyunkra, vagy a földre, de még nehézkesen ül meg, mászásra semmi hajlandóságot nem mutat, nem is tudom, mikor fog járni!? Ez elmaradásnak számít? Anyukámtól kérdeztem, én mikor tanultam meg járni, azt mondta, már 8 hónaposan majdnem mentem. Forduljak a kislányommal szakemberhez, vagy még ez nem lemaradás?
Válaszod előre is köszönöm!
Üdv:
Ercike
8 hónapos korban ha ülni és mászni nem is, de kúszni (ahogy a kommandósok a földre hasalva haladnak előre) azt illik.
Ennyi idősen a nap nagyobb részét a földön töltse a gyerek, ha nem muszáj ne korlátozzuk a teret, ahol mozoghatna.
Ha még nm is kúszik a kicsi, akkor megmutatnám szakembernek.
Ha Budapesten laknak, akkor szívesen várjuk a Dél-pesti FejlesztőHázban. Időpontot tudunk egyeztetni, ha emailben jelentkezik nálam a melinda@imtbt.hu címen.
Üdvözlettel:
Szőke Melinda
köszönöm szépen a válaszát.
igen használtunk bébi kompot.tegnap volt az első nap amikor megengete hogy segitsek neki megfogtam a kezét a feje felett és a szobát hosszába végig sétáltuk talpon.nagyon örültem neki hogy végre igy tudunk járni.probáltam később is de már nem engedte.volt hogy belekapaszkodott a nadrágomba és ugy lépegetett.remélem nem lesz szügség szakemberre ha mégis akkor mindenképp önhöz megyünk. Erzsébet.
Örülök, hogy sikerült ügyesen sétálni. Azt javaslom, hogy a bébikompot hagyják el, akkor meg fog szűnni a lábujjhegyezés is. :)
Üdvözlettel:
Kedves Melinda!
van egy 14 hónapos kisfiam aki még nem jár önálóan.csak kapaszkodva.ha kiságyba van azt vettem észre hogy ha lépeget akkor csak lábujjhegyen.önálóan már áll egyedül talpon.de ha megpróbál elindulni elesik mert lábujhegyre áll.
ha segiteni akarok neki azt nem engedi a lábait felhuzza vagy le ül.
mennyire kell aggódnom hogy valami gond van-e válaszát köszönöm.
Kedves Kérdező!
14 hónapos korban még belefér a normális határba, ha nem jár egy gyerek. 18 hónapos korra kell megtanulnia járni.
Nem tudom, volt-e esetleg bébikompjuk. Annak a használata okozhat ilyen "tüneteket". Valószínűleg, még nem érzi biztosan az egyensúlyát, ezért a lábujjhegyezés.
Ha 2 hónapon belül nem indulna el a kisfiú, akkor érdemes megmutatni szakembernek, ő el tudja dönteni, hogy akkor szükségesek-e feladatok az egyensúly fejlesztésére. (Ha budapestiek, akkor a XX. kerületben a Dél-pesti FejlesztőHázban szívesen megnézem.)
Üdvözlettel:
Kedves Melinda!
Jól fejlett, egészséges kisfiunk 26 hónapos és még mindig nem eszik darabos ételt 3 féle kekszet (kerek zabos keksz, jó reggelt keksz, kakaós győri keksz), ill. körte-és almadarabot leszámítva. Amint látszik, tud rágni, minden foga megvan, mégis elutasít minden rendes ételt!
Kenyeret, péksütit, házi sütit stb. még sohasem evett, lehetetlen a szájába juttatni, már a látványra is őrjöng, összeszorítja a száját. Még édesség, csoki, túró rudi se kell neki semmi, soha nem volt hajlandó megkóstolni sem. Kész rejtély számunkra, hogy a fent említett 3 kekszen ugyanakkor mit szeret, mivel kifejezetten kemény, morzsálódó, rágnivaló eledelek, de azokat szívesen eszi és legalább biztosak lehetünk benne, hogy semmi szervi oka nincs a problémájának.
A második szülinapja volt a lélektani határ, most már komolyan kezdünk aggódni és teljesen tanácstalanok vagyunk! Úgy érzem, hogy már mindent megpróbáltunk.
A gyermekorvosunk szerint nincsen semmi baja, hagyni kell, majd \"kinövi\", addig turmixolgassunk, amíg igényli. A gasztroenterológus és az allergológus nem talált semmi problémát nála. A védőnő jobb híján a \"kiéheztetés\" módszerét javasolja, vagyis majd ha már x órája nem evett, meg fog enni bármit: végső elkeseredésben többször kipróbáltuk, de semmi eredmény, akármilyen éhes, akkor is elutasít mindent, ami látnivalóan nem püré állagú vagy amiben akár egy darabka is van. Ezt bármeddig tudná csinálni, inkább bömböl, de nem kóstol meg semmi újat.
Se a mi példánk az asztalnál, se a jó evő 3,5 éves nővére példája nem motiválja arra, hogy kérjen az ételünkből vagy utánozzon minket. 1 éven át jártunk bölcsődei játszócsoportba, ahol 1,5-2 éves, normálisan eszegető gyerekekkel ült együtt a kis asztalnál, de még ott se jött meg a kedve, pedig nagyon jó ötletnek tűnt a kortárs példa bemutatása.
Itthon odáig fajult a dolog, hogy már tv került a konyhába is, hátha mesefilm alatt sikerül az első falatot a szájába tenni, de semmi eredmény, résen van. Ha meglátja, vagy a szájában megérzi, hogy darabos, kiköpi és onnantól nem kell neki semmi.
Próbáltunk már etetni nagy asztalnál etetőszékben, kis asztalnál kis széken, bent a szobában, kanapén, stb, de nem használt. A kanalat egyébként ügyesen tudja használni, ha pépes ételről van szó, gyönyörűen lapátolja a szájába, ill. a fent említett kekszeket teljesen önállóan eszi, szóval tud enni, nem ez a gond!
A villával nagyon alaposan! összetört ételekkel is próbálkozunk, de ritkán érünk el sikert, általában már csak ránéz és nem is kell neki.
Azon gondolkodom, hogy milyen szakemberhez fordulhatnánk még? Mert szerintem mostanára már tényleg körmünkre égett a probléma! A mackórendelő honlapon találtam egy etetésterapeuta hölgyet, de ő azt mondta, hogy csak sérült gyerekekkel foglalkozik, egészségessel nem és nem tudott senkit ajánlani maga helyett.
Tudna esetleg valami tanácsot adni nekünk?
Van olyan szakember, aki egészséges gyerekek etetési problémáival foglalkozik?
Nagyon aggódom, hogy mi lesz így a kisfiammal?
Köszönöm szépen a segítséget!
Nagyon aggódó anyuka
Kedves Anyuka!
A véletlen épp a megfelelő emberhez vezérelte. Elég sok anyuka keres meg ilyen problémával. Mivel rág a gyermek, nem lehet nagyon komoly a probléma, inkább az ételek sorrendje, és a "lazulás" segíthet.
Természetesen azt meg kell nézni, hogy van-e valamilyen érzékelési zavara a kisgyereknek, hogy épp ezeket a morzsálódós ételeket eszi, és a könnyen rághatókat nem. Azt javasolnám, hogy keressenek meg a melinda@imtbt.hu email címen és hivatkozzanak erre a levélre. Megbeszélünk egy időpontot, és pontosan részletesen megvitatjuk, hogy mit lehetne tenni, mivel mennyi ideig érdemes próbálkozni, és a kicsi érzékelését is megvizsgáljuk.
Amíg nem találkozunk, azt javaslom, hogy a vegyes (pépesben darabos) ételeket mindenképp kerüljék. A pépesített étele mellé az ételből amit esznek, tegyenek jól elkülönítetten darabokat. Ha lehet ezek se legyenek szószosak. (Fontos, hogy minden egyes étkezéskor legyen ott a tálka a nem pépesített darabos étellel) Ha eszik belőle eszik, ha nem nem. Próbáljanak meg egyenlőre látványosan nem foglalkozni az étkezésével. Fontos, hogy ne hívják fel a figyelmét arra, hogy van ott még egy tálka. Nagyon nehéz, de ez az alapozás fontos ahhoz, hogy a találkozáskor megbeszélteket könnyebb legyen kivitelezni.
Üdvözlettel
Kedves Melinda!
Kisfiunk Bence 20.-án volt 5 hónapos és nagyon aggódunk, mert nem fordul sem a hátára, sem a hasára, oldalra pedig csak eldől miközben a lábait emelgeti és fogja. Egyébként a kezeit szépen használja, nyúl a tárgyakért, mindent a szájához emel, átrak egyikből a másikba, stb. Hasra nem fektettük időben egy rossz tanács miatt, csak egy hónapja kezdtük. Hason fekvéskor kezeit nem nyújtja előre, inkább repülőzik, és ha elfárad a fejét arccal előre leengedi és morgolódik majd sír. A fejét nagyon szépen tartja már pici kora óta, hangokra, ingerekre jól reagál. Van-e okunk aggodalomra, forduljunk-e szakemberhez, ha igen tud-e ajánlani valakit Székesfehérváron?
Valaszát előre is köszönöm és nagyon várom, tisztelettel, Gabi
Kedves Kérdező!
5 hónapos korukra a babáknak már valóban fordulniuk kell valamelyik irányba. Valószínűleg közrejátszik a kevés hason fekvés is abban, hogy még nem fordul a gyerek, de jó lenne megnézetni szakemberrel. Sajnos Fehérvár környékén nem tudok senkit javasolni, legközelebb Budapesten ismerek kollégákat.
Javaslom, hogy nézzék meg a www.fejlesztohaz.hu oldalt.
Üdvözlettel:
Várom a válaszát!
Szép napot!
Kegyéné Bea
Nem feltétlenül van összefüggésben a betegség és a lábujjhegyezés. Több probléma okozhatja. Nem tudom a betegség milyen jellegű volt (nátha, fülgyulladás, stb.), illetve, hogy a pici használt-e bébikompot korábban? A járás elindulásának minősége is változó lehet. Mikor elindult próbálkozott totyogni, vagy felállt, és már szaladt is?
Ezek ismeretében egy kicsit talán könnyebben tudok irányt mutatni, de természetesen pontosat csak akkor lehet mondani, ha szakember látja a kislányt. Annak eldöntésében, hogy kihez kell fordulni, vagy mikor kell szakemberhez fordulni, természetesen tudok segíteni. Azt kérem, hogy a kérdésekre válaszoljon, és ismét jelentkezni fogok.
Üdvözlettel:
Köszönöm kisfiammal kapcsolatos válaszát.Azóta már megtanult hasról hátra is fordulni,ezzel sincs gond.viszont már a mászással próbálkozik.Négykézlábra áll és hintázik.2 hét múlva tölti a 6, hónapot.A kúszás kezd háttérbe szorulni.Kérdésem az lenne,hogy így elnézve a kúszás sem ellentétes kar-láb megoldással történt.Inkább előre rakta a két kezét majd felhúzta mindkét lábát és így húzta magát előre.Szóljak esetleg 6 hónapos státuszon, hogy nem jól kúszik a kisfiam v forduljak a korai fejlesztőbe hogy valóban szakemberek lássák hogy is mozog.Válaszát előre is köszönöm
Ha a pici 6 hónaposan ilyen szépen közlekedik, akkor nem aggódnék. A kúszás nem mindig olyan szép, mint az elvárt. Ha beindul a mászása, az úgyis ellentétes kar-láb mozgással történik. Ha sokat fog mászni, az ugyanolyan hatékony az agy két féltekének összehangolásában.
Mind a gyerekorvos, mind a korai fejlesztő azt fogja mondani, hogy nem szükséges vizsgálat. Nagy valószínűség szerint a kúszás is változni fog, ha már tempósabban közlekedik, és bejárja kúszással az egész lakást.
Üdvözlettel:
Nagyon ügyes a kisfiú, ha már ilyen korán kúszik. A hasról hátra fordulás gyakran kimarad a gyerekek fejlődéséből. Amíg a kúszás, majd a mászás szépen történik (váltott kar-láb), addig minden rendben van.
Üdvözlettel:
Tisztelt Szőke Melinda!
Kislányom 10 hetes. A házi gyerekorvos szerint, amikor fekvő helyzetből próbálta a babát két kezénél fogva ülő helyzetbe húzni, nem tartatotta magát megfelelően, vagyis nem húzta/emelte a fejét. Dévény-gógytornát irt elő.
Amúgy a fejét tarja, hason fekve emelgeti. Mire utal a fenti jelenség, milyen probléma lehet ebből?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Üdv. Andrea
Kedves Andrea!
Ha a gyermekorvos látott valamit, akkor mindenképp érdemes szakembernek megmutatni. Akár Dévényesnek, akár más korai fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, aki mozgásfejlesztéssle foglalkozik. Ha csak minimális a probléma elég lehet pár feladat otthonra.
A jelenség oka az lehet, hogy az elülső nyakizmok kicsit gyengébbek, és ezért nem tudta a kellő mértékben megemelni a fejét a pici. Hason fekvésben a nyak hátsó izmaival emeli a baba a fejét, illetve a hátizmok egy részével. Az esetleges lazaság a mozgásfejlődését lassíthatja.
Üdvözlettel:
Kedves Doktornő!
Kis Ritánk 5 éves, óvodás. Aranyos, okos kislány, a mozgásában azt vettük észre, hogy bárhogy próbálkozik, páros lábbal nem tud ugrálni, míg két éves kis öccse minden gond nélkül. A rajzolás terén is gondok vannak, hasonló társai már komplett rajzokat készítenek, ő gyakorlatilag nem rajzol, maximum gyönyörködik a szinekben, körhöz hasonló alakzatokat \"alkot\" a papír közepén. A festést élvezi,könnyedén kezeli az íróeszközöket és az ecsetet egyaránt. Még két évig óvis lesz, van ideje minderre, de lehet, hogy jót tenne egy fejlesztő pedagógus kedves szakértelme, hogy megnézze, miben szorul segítségre a kicsi, hogy mire iskolába megy, ne legyenek gondjai. Láthatóan zavarja, hogy ő nem tud produkálni rajzokat úgy, mint társai. Kb 3 éves volt, amikor észrevettük, hogy járás közben a lábfeje kissé befelé néz. Elvittük szakrendelésre, megállapították, hogy rejtett csípőficama van-volt, s lúdtalpbetétet és gyakorlatokat írtak elő. /Hozzátszem, a szokásos csípővizsgálaton túl még háromszor elvitték a kicsit a szülei, mert az anyukának rejtett csípőficama volt, s három hónapos korától kb. két hónapig pavlik kengyelt használt, s miután a hajlam örökölhető, biztos ami biztos, többször is megvizsgáltatták. Sajnos nem vették észre. Tudjuk, hogy ennek kihatásai lehetnek a mozgására is. Mit tehetnénk? Hogyan segíthetnénk?
Várom tanácsait, vagy szakértő nevét, telefonszámát, akivel mindezt személyesen is megbeszélhetnénk
.Üdvözlettel: Hódossy Józsefné
Kedves Hódossy Józsefné!
Nagyon jól látja a kislány helyzetét. Mindenképp meg kéne nézetni egy szakemberrel, aki tud otthonra adni ötleteket Önöknek, és szükség esetén terápiát is tud javasolni. A rejtett csípőficam és az ugrás miatt mindenképp kéne nézni a mogzását, és esetleg egy komplex vizsgálat keretében a tanuláshoz szükséges egyéb képességeket (beszédértés, gondolkodás, nyelvi viszonyok használata, számolás, rajzolás) vizsgálni kéne. Ezek alapján egy komplex képet kaphatunk gyermekről.
Otthonra addig is azt ajánlom, hogy vegyenek elő ujjfestéket, egy tálcára tegyenek homokot és ezekkel rajzoljanak. A homokba tud az ujjával rajzolni. Ha ecsettel, ceruzával, zsírkrétával rajzol, akkor pedig nagy méretű (pl. csomagoló papír) papírra rajzoljanak. Próbáljanak vele együtt rajzolni. Először törökbasát, aztán nézzék meg magukat a tükörben, és mondják, hogy mit kell rajzolni (kör, vonal, még egy kör) minél inkább egyszerűsítsék le a rajzot. A legfontosabb pedig, hogy mindenért meg kell dícsérni, bármilyen is a rajz.
Ajánlani Budapesten tudom a FejlesztőHázat. A www.fejlesztohaz.hu oldalon elérhetők.
Üdvözlettel:
Kedves Szőke Melinda! 27 hónapos kislányommal kapcsolatban írnék. Tudom, dackorszak kellős közepe. Hatalmas akarata van. Viszont van olyan alkalom, mikor önkívületbe kerül, annyira behergeli magát. Eddig azt vettem észre akkor kerül ebbe az állapotba amikor kezd éhes lenni de nem, múltkor reggeli után kizökkent mert valami nem úgy történt ahogy ő akarta. És ő az a típus, aki nem tudja abbahagyni és csak a zuhany segít. Ez itthon nem is probléma, de utcán is csinálja, csak megy előre, nem engedi hogy felvegyük, megy a hisztizés erősen. Van, hogy egy óráig is tart. Itthon a mesenézés eltereli a figyelmét és valahogy abbahagyja. Szóval azt vettem észre, hogy érzelmileg instabil és könnyen kerül ebbe az állapotba. Megnehezíti a dolgot, hogy még nem beszél, és nem tudja kifejezni amit szeretne. (persze általában tudjuk hogy miért kezdődik el nála..-ha nem az van amit ő akar pl hazamenni a játszóházból x óra után stb. nem lehet észérvekkel meggyőzni)
A másik érdekes reakció vele kapcsolatban, hogy nem bírja elviselni, ha idegen hozzáér. ha valaki megérinti akkor "lesöpri" az érintését. Itthon tőlünk a szüleitől nem, de ha valamiért haragszik akkor egyszer már az én érintésemet is letörölte ami nem esett túl jól, bár tudom itt nem én vagyok az elsődleges. De ezt más gyermeknél nem láttam, nem tudom mennyire "normális"-e.
Kérném a tanácsát, köszönettel:
Kinga
Kedves Kinga!
Lehet, hogy érdekesen fog hangzani a tanácsom. Az én második gyerekem, most ugyan ekkora. A nagy pedig már 4 éves, és még nála kezdtük el alkalmazni a "bünti széket". A neve igazából mellékes. Lehet hívni gondolkodó padnak, vagy nyugalom párnának. A lényeg az, hogy a gyerek erre ül le, ha hisztizik. Ha behergeli magát, akkor nyugodt, de határozott hangon közölni kell vele, ha nem hagyja abba, akkor le kell ülnie a kijelölt helyre. (2 percre) Mivel a gyereknek nincs még időérzéke, érdemes valami órát, csörgőjátékot, bármit beállítani, ami az idő leteltekor hang és/vagy fényjelzést ad. Ez jelzi a gyereknek, hogy lejárt a büntetés. Ha letelt az idő, akkor Ön elmagyarázza, hogy miért ült le, és a picinek bocsánatot kell kérnie (ha nem beszél, akkor simogassa meg, vagy adjon puszit), majd fontos, hogy Ön is megölelje a gyereket, és tisztázzák, hogy nem haragszanak rá, de ez a viselkedés tűrhetetlen.
Fontos pont még, hogy a "büntetés" bárhova elhelyezhető. Ez lehet az utcán egy lépcső, a parkban egy pad, vagy a játszótéren egy fa.
Szintén fontos, hogy a gyerek bármit csinál a büntetésbe (és nem önveszélyes), azzal nem foglalkozunk, nem beszélgetünk vele, hiszen ezekkel a célja csak a figyelemfelkeltés.
Ami nagyon nehéz, főleg első gyereknél, hogy csak akkor indítható az óra, ha a gyerek ott maradt. Ennek elérése az első pár alkalommal lehet akár 1-2 óra is, ezért érdemes otthon kezdeni. Viszont garantálom, hogy ha a gyerek látja, hogy a szülők konzekvensen véghez viszik, amit mondtak, akkor 1-2 hét elteltével elég megemlíteni a "büntiszéket", "pihenőpárnát", a gyerek abba hagyja a hisztit, verekedést, gonoszkodást.
Így leírva elég sok és hosszú, viszont ha a Viasat-on délben kezdődő Segítség, szülő vagyok c. műsort megnézi, ott gyakorlatban is láthatja, hogy működik. Tudom, hogy azok a gyerekek sokkal rosszabbak, de a módszer a kevésbé rossz gyerekeknél is ugyanaz, csak gyorsabban működik.
A FejlesztőHázban, ahol dolgozom, ugyanúgy ajánlom az anyukáknak, és nagyon sok pozitív visszajelzést kapok.
A másik problémával kérem várják meg ennek a módszernek a bevezetését. Ha működik, először próbálják meg elmagyarázni, hogy ezt nem szabad. Ha nem használ, és nem múlik el az érzelmi stabilitás visszaszerzése után sem az éritnés elutasítása, akkor érdemes utána nézni az Ayres-terápiának, ami a gyermekek szenzoros integrációját javítja. Ennek a terápiának a vizsgálati része segíthet rávilágítani az esetleges problémákra. Ezzel azonban várják meg a hisztirohamok visszaszorulását. Az utóbbi is okozhatja az érintés elutasítását.
Üdvözlettel:
22 éves vagyok és 6 éves koromban állapították meg a diszlexiát.
Most egy esti gimnáziumba járok Debrecenben.
Barátnőm egy másik esti gimiben idén érettségizett, ő szintén diszlexiás és közvetlen érettségi előtt megcsináltatta a papírt és be is számították neki: (nem nézték a helyesírást, több időt kapott a szövegértésre és elcserélhette az angolt)
Más iskolákról is hallottam, hogy elfogad. Viszont az én sulim azt állítja, hogy estin senkinek és sehol nem fogadják el a papírt, náluk meg főleg nem!
Az lenne a kérdésem, hogy ha megcsináltatom a papírt akkor azt az iskolámnak kötelező-e elfogadni vagy ez intézményenként változhat?
A felmentés a szakértői papír alapján jár, és azt az intézménynek kötelessége elfogadni. Most hirtelen törvényi hivatkozást nem tudok írni, de a közoktatási törvény (1993.) biztosan hivatkozik rá.
Üdvözlettel:
Van egy hiperaktív(-jellegű) kisfiam, aki öt éves. Az első pillanattól érzékelhetőek voltak a tünetei, nagyon nyugtalan volt már kisbabaként is. Már 3 éves kora előtt eljutottunk egy gyógypedagógushoz, azóta valamilyen szinten folyamatosan foglalkozunk a dologgal, bár az 1-2 évvel ezelőtti napi intenzív foglalkozás helyett (anyukával itthon), ez leszűkült heti 1hrg-úszásra és heti 1spec. tornaórára. Kisfiam az a típus, aki inkább itthon és családi környezetben "tombol", bár szerencsére nem agresszív, de viselkedési zavarai miatt nehezebbnek érezzük mostanában a helyzetet az apukájával. Kaposváron szeretnék keresni lehetőséget viselkedés-terápiára vagy ilyesmire. Ebben kérném a segítségét.
Köszönöm.
Franciska
A Napsugár Korai Fejlesztő és Módszertani Központot javasolnám. Ők valószínűleg rendelkeznek ilyen jellegű terápiával is. Az interneten megtalálja az elérhetőségüket, de azt hiszem a Füredi úti gyermekorvosirendelő mögött vannak. Ha náluk esetleg nincs ilyen foglalkozás, talán tudnak valakit ajánlani.
Üddvözlettel:
Kedves Melinda!
10 hónapos a lányom, kúszik, egyenes háttal ül bármeddig, ill feláll kapaszkodva és lépeget. Kérdesem azonban hogy ha pl etetőszékbe rakom feszeng nyöszörög....ha hason játszik feszíti a fenekét és nyöszörög...látszik hogy kényelmetlenül érzi magát..Négykézláb még nem mászik és nem ül fel magától csak ha a kezembe kapaszkodhat.
Kérdésem, mitől lehet ez a feszítés é0s nyöszörgés?
köszönöm
Edit
Kedves Edit!
A nyöszörgés lehet attól, hogy kicsit feszesek a hasizmai, de ez csak feltételezés. Pontosat csak megfelelő vizsgálat után lehet mondani. Viszont azt javasolnám, hogy semmiképp ne ültesse a gyermeket. Ha elég erős lesz a hát és törzsizomzata, fel fog ülni magától, minden külső segítség nélkül.
A hasizom feszességét lehet javítani masszírozással. Javaslom nézze meg a www.fejlesztohaz.hu oldalt.
Üdvözlettel:
Szeretném megkérdezni hogy hallássérülteknek lehet gyógymasszőr szakmát tanulni?
Én hallássérült lány vagyok,tavaly leérettségiztem normál gimnáziumban.
Üdv:Niki
Véleményem szerint semmi akadálya nincs, hogy gyógymasszőrként végezhessen. Érdemes olyan intézményeknél érdeklődni, akik gyógymasszőrképzéssel foglalkoznak. Ők tudnak ebben érdemben segíteni.
Üdvözlettel:
Csak azt tudom írni Önnek is, mint a korábban ebben a témában érdeklődőknek. A diszlexia pontos kivizsgálást igényel. Látatlanban 1-2 tünet alapján nem lehet diagnosztizálni. Kérem keressék fel a környékükön lévő Nevelési Tanácsadót, ők az illetékesek ebben az ügyben.
Üdvözlettel:
Annak, hogy a gyermek otthon tudja a feladatokat, és az iskolában rosszul teljesít lelki okai is lehetnek. Természetesen a diszlexiát, illetve diszkalkuliát is érdemes kivizsgáltatni. Ez egy hosszabb folyamat, így látatlanban biztosan nem lehet diagnosztizálni. Kérem keressék fel a területileg illetékes Nevelési Tanácsadót és kérjenek egy időpontot vizsgálatra az iskolai teljesítményproblémák miatt. Ott felmérik a gyermek képességeit, és az állapotának, igényeinek megfelelően biztosítanak fejlesztést.
Üdvözlettel:
Kedves Melinda!
Kisfiam-Bálint- 26 hónapos mozgásában nagyon ügyes, életvidám,értelmes kisfiú.Csecsemőkora óta nagyon ügyes a mozgásfejlődése, most már kapaszkodás nélkül lépcsőzik(persze nem váltott lábbal)fel és le,felmászik a bordás falra segítség nélkül, gyorsan fut,célirányosan rúgja, dobja a labdát...stb. Kétéves kora körül el kezdett gyakran lábujjhegyezni, s emiatt elvittük ortopédiára. A doktor úr azt mondta valószínűleg kis Equinusa van, ezért elküldött bennünket a Fejlesztőbe gyógytornászhoz.Azt javasolta, 3-4 hónapig gyógytornára járjunk, utána talpbetétet kap a gyerek, ha nem javul. A Fejlesztőben a gyógytornász megvizsgálta a lábait megnézte a járását( persze kb 20 perc alatt egyszer sem lábujjhegyezett)s azt mondta, hogy a jobb lába kicsit feszesebb, ezért itthon tornásztassuk,mászókázzon...stb.ha egy hónap múlva sem szűnik meg a probléma,újra jelentkezzünk!!Viszont az egyik ismerős nagyon megijesztett,mert azt mondta, hogy az unokaöccse is lábujjhegyezett, s súlyos izomsorvadást állapítottak meg nála.Mit javasols vigyük a kisfiút más szakemberhez is, vagy várjunk?
Egyáltalán lehetséges-e, hogy csupán a lábujjhegyezés mögött ilyen súlyos betegség húzódik meg? A szakemberek-ortopédus, gyógytornász-is felhívták volna a figyelmünket, ha másra is gyanítanak,nem?Rászóljunk,ha lábujjhegyezik?
Egyébként Bálint kint alig lábujjhegyezik, futás közben egyáltalán nem,s a lakásban néhány lépést tesz lábujjhegyen , s újra leteszi a sarkát.Sokszor úgy érzem, hogy tetszik neki a dolog!
Ne haragudjon, hogy ilyen hosszúra sikeredett mondandóm, de aggódom!
Válaszát előre is köszönjük!
Reni és Bálint
Kedves Reni!
A gyerekeknél ebben a korban tényleg teljesen normális, hogy lábujjhegyeznek. Ha 1-2 hónapon belül teljesen elmúlik, akkor nincs gond. Ha nem, akkor sem biztos, hogy orthopédiai problémáról van szó. Azt kéne megfigyelni, hogy köthető-e valamihez a lábujjhegyezés. Pl.: izgalom, öröm, szorongás, stb. Ha figyeli a picit pár napig, és ezek bármelyikéhez kötni tudja, akkor kérem látogassa meg a www.fejlesztohaz.hu oldalt, és kérjen egy időpontot tanácsadásra. Ebben az esetben sem kell aggódnia, de a biztonság kedvéért megmutatnám szakembernek.
Olyan súlyos izombetegségre, amit az ismerőse említett nem kell gondolnia. Egyrészt ez nagyon ritka, másrészt ezen kívül más tünetei is vannak. Illetve, ahogy mondta, az orvos és a gyógytornász szólt volna, ha egyéb tünetei is lennének a gyermeknek.
Üdvözlettel:
Van egy kislányom, aki nyáron lesz 7 éves, szeptemberben kezdi az iskolát. Észrevettem, hogy sokszor a számokat és néha a betűket is tükörírással írja.Kérdeztem az óvónőt aki azt válaszolta, nem kell aggódni meg foga tanulni és amúgy is így kezdődnek a zsenik.Egyébként a kislányom nagyon okos gyorsan tanul, de ez az egy probléma engem nagyon zavar, még ha zseni is lesz.
válaszát előre is köszönöm.
Kérem olvassa el az előző hozzászólást, ugyanaz vonatkozik Önökre is.
Üdvözlettel: