|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Gyesről munkába visszatérni szándékozó kismama vagyok, és a szabadságaim tekintetében szeretnék tisztán látni, ebben kérném az Ön segítségét.
Jelenlegi munkahelyemre első fiam születése után kerültem, gyes ideje alatt, 2009. június 1-től állok a cég alkalmazásában. Második kisfiammal 2010. tavaszán lettem várandós, 2010. nyarán kerültem veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre, amit 2010. októberében megszakítottam, hogy a 2010. évi szabadságaimat kivegyem, majd ezután újra táppénzes állományba kerültem. Kisfiam 2010. december 30-án született.
A tgyást illetve gyedet kaptam a kisfiam két éves koráig, tehát 2012. december 30-ig. Azóta gyesre vagyok jogosult, megigényeltem már.
Szeretném tudni, hogy az elmúlt időszakra, amióta a gyermekem megszületett, mennyi szabadság illet meg? Két gyerekem van, mindkettő után én igénylem meg a gyerekek után járó pótszabadságot. Nem tudom, a kisebbikre jár-e már pótszabi 2010-re, mert abban az évben született, de nyilván év elején még nem nyilatkozhattam a rá eső pótszabadságról. Illetve azzal sem vagyok tisztában, hogy a munka törvénykönyve szabadságra vonatkozó változásai engem hogyan érintenek a szabadságok tekintetében.
Szeretném azt is megtudni, hogy a visszatérésemkor (vagy esetleg ha felmondanak, nem vesznek vissza), a szabadság csak letölthető vagy kifizethető is?
A felgyűlt szabadságot milyen összeggel számolják el? Tudomásom szerint ha visszavesz a cég, meg kell hogy kapjam a cégnél időközben történt béremeléseknek megfelelő összegű béremelést. A szabadságokra már az emelt összeg után kapok pénzt?
Illetve szeretném megtudni, hogy ha esetleg nem tudnak visszavenni, milyen hosszú most a felmondási idő (szerződésem szerint egy hónap, nem tudom, törvényileg van-e változás), illetve milyen végkielégítési szabályok vonatkoznak rám? (Kollekítv szerződés nincs)
Köszönettel várom válaszát.
Pótszabadságot ha nem igényeltél abban az évben, amikorra járt, akkor csak a munkáltató jóindulatán múlik, hogy 3 év távlatából megadja-e.
Volt egy átmeneti időszak év végéig, amikor akkor is meg lehetett váltani a szabadságot, ha a kismama visszament dolgozni, ez a rövid életű szabály azonban ellentétesnek bizonyult egy uniós szabállyal, úgyhogy erre már nincs mód. Most megint csak akkor lehet megváltani, ha megszűnik a munkaviszony, egyébként természetben kell kiadni.
A szabadságra a szabadság időpontjában érvényes bér jár. Ha idő közben volt béremelés, akkor az Téged is megillet, ennek esedékessége a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően nap, tehát a szabadság első napja.
3 és 5 év közötti munkaviszonynál 35 nap felmondási idő és 1 havi végkielégítés jár.