Kedves Szakbarbár! Határozott idejű munkaszerződésem, mely egy konkrét fél éves feladatra szól, 2 hónap múlva lejár. Autista kisiskolás fiam eddig napköziotthonos iskolába járt, délutáni kötelező fejlesztéssel. Most hétfőtől itthon tanul ő is és csinálja a fejlesztéseket, elvileg velem. Gyakorlatilag nem tudok vele tanulni, mert dolgoznom kell.Gyesen is vagyok vele még 10 éves koráig, emellett vállaltam 4 hónapja ezt a 40 órás munkát. Ki gondolta, hogy beüt ez a járvány krach? A cég ahol vagyok, azt kérte home office folytassam a napi 8 órát és szigorú elszámolással, állandóan jönnek-mennek az emailek, telefonok. Az iskolai fejlesztési feladatok is jönnek, amit vissza kell 1 napos határidővel küldeni. Idős szülők vidéken élnek, a férjem szintén on line dolgozik a másik szobában, neki nagyon fix munkája van, azt nem kockáztatjuk. Ha meg is osztjuk a tanulást, akkor is 4-4 óra menne, ami napközbenre esik és üti mindkettőnk munkaidejét. A gyerekem autista, neki nagyon kell a fix napirend, nem rugalmas, és erről nem tehet, vele nem lehet este tanulni. A munkadóm ma is rámírt, hogy nem jól haladok, ha nem tudok dolgozni, akkor kérjek felfüggesztést. Biztosan hetekig nem tudok napi 8 órában ott is megfelelni és a gyerek iskolai dolgainak egyszerre, legszívesebben visszamennék gyesre, ami az állapota miatt 10 éves koráig jár, most is.A munkadóm nem gyerekbarát, méltányosságra nem számíthatok, maradt arányosan a hátralévő 2 hónapra kb 5nap szabadságom (vettem ki minden hónapban valami miatt már eddig is) ,táppénzre nem tudom hogy vennének, nem vagyunk betegek. Olyat is hallottam, hogy ha idő előtt kilépek,hiába a speciális helyzetű gyerek,hiába hivatkozok a gyesre a határozott idő miatt nem olyan egyszerű ezt megtenni. Tényleg gyesre sem mehetek vissza ebben a helyzetben? Hiszen rendkívüli helyzetről van most szó. Milyen átfutással, ha igen?Nekem a gyerek fejlesztése, tanulása a legfontosabb, ezért küzdöttem éveken át, nem tehetem őt félre egy még 2 hónapig fennálló munka miatt. Mit lehet tennem? Köszönöm a segítséget!!!Jó egészséget kívánok!!!
A helyzet annyira egyszerű, hogy minden kommentár nélkül egyszerűen csak bemásolom a Munka Törvénykönyve rendelkezéseit:
Mt. 130. § A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében – a 128. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakon túl – fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.
133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.