|
Kérdezz-felelek
2015.02.X-én született a kisfiam, három év után (egy hónapja) jeleztem a visszatérési szándékomat. 2018.02.X-én aláírtam a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését,ugyanis a vezetőség azzal fogadott, hogy nincs meg a helyem. Ez szerint a munkaviszonyom május 11-én szűnik majd meg. (szabadság+ eltekintenek a munkavégzés alól)
A bruttó béremet 300.000 Ftra emelték (130.000 ről)
Tudom, hogy terhes vagyok, de ezt a tényt (a nagyon korai állapot miatt) nem tártam fel a vezetőség előtt.
Végzős vagyok egy mesterképzésen, nappalin, tudom, hogy jár a diplomás gyed.
A kérdéseim a következők:
1. Ha júliusban államvizsgázok, és a diákigazolványom érvényes októberig, akkor a tb biztosítottságom megoldott lesz a ketteske születésekor, és azt követően 3 évig? Vagy kell magam után tb. biztosítást fizetnem, hogy ellássanak a szülésnél? (Az államvizsgával megszűnik a hallgatói jogviszony?)
2. Az aláírt közös megegyezéssel történő szerződésmegszüntetés mellett elmehetek-e táppénzre, és meddig? Ez esetben mikor ér véget a munkaviszonyom? Kb. mekkora lenne a táppénz?
3. Anyagilag van-e értelme új munkaviszony létesítésének ezzel a megemelt 300.000 Ftos bruttó bérrel? (magam után fizetném a terheket egy átmeneti időszakra, ha megéri) Valahol korábban olvastam, hogy két jogcímen is lehet egyszerre gyedet kapni, ha a nappali képzés mellett kb 120 ledolgozott nap is van. (???)
4. Járható-e, illetve az-e a legjobb megoldás, ha ketteske születése előtt egy hónappal eljövök csedre a megszűnő munkaviszonyom után, és annak lejárta után kérem a diplomás gyedet?
5. Hol, és mikor kell ezeket igényelnem?
6. Mi történik, ha a diplomás gyes alatt leszek ismét terhes? Itt is él a kedvezményszabály?
7. Államvizsga után elmehetek-e álláskeresési támogatásra, és jár-e onnan táppénz, vagy ez összeférhetetlen a diákigazolvánnyal?
A válaszát nagyon köszönöm!!
Nem érdemes táppénzre menni, mert akkor a 100%-os szabadság és felmondási idő helyett a 60%-os táppénzt kapnád. Nem befolyásolná a munkaviszony végét, addig járna.
A hallgatói gyed 180.500 Ft-ból számolódik, ha ennél több a béred, akkor több lesz az alapja, tehát alapos számítások mellett érdemes lehet munkaviszonyt létesíteni - de gazdaságosabb lenne egyéni vállalkozónak lenni. Csak egyetlen gyedet kaphatsz így is, amit a 2 jogviszonyról meg a 120 naptól olvastál, azt félreértetted, ha az ellenkezője jött le belőle.
Az első 3 kérdésre válaszoltam, ennyi fért bele.