|
Kérdezz-felelek
Hashimoto thyreoditis-em van, jelenleg 14 hetes kismama vagyok, az első gyermekemet várom. Tavaly májusban kezdtem el gyógyszert szedni, akkor 2000 feletti Anti-TPO-val, 86,5-ös tsh-val és rendkívül alacsony hormonértékekkel diagnosztizálták nálam a betegséget. Nagyon nehéz hónapok következtek, be volt gyulladva a pajzsmirigyem, a Hashimoto legkülönbözőbb tüneteit produkáltam. Októberre rendeződtek az értékeim, a tünetek is szépen múltak, azonban ekkor elkaptam a covidot és ismét rosszabbra fordultak a dolgok. Isteni csodának köszönhetően várandós lettem (8,44-es tsh-val és 16-os Ft4-es értékkel), karácsonykor tudtuk meg, hogy úton van a pici. A covid előtt 100 mkg syntroxine-t szedtem, ezt azóta emeljük. Jelenleg 175 mkg mellett 15,1-es a tsh értékem, az FT3 és FT4 hormonok a referencia tartomány középértékeiben vannak. Mind a tsh mind az FT4 ingadozó értéket mutatott az elmúlt 2 hónapban, előbbi 11-19 között, utóbbi 14-21 között. 3 hetente nézzük az értékeket, az endokrinológusom tanácstalan, és csupán a gyógyszeradagot emeljük, a konzervatív kezelésen kívül mást nem javasolt. A terhesség óta egyre gyakrabban zsibbadnak a végtagjaim, a kezem állandóan elfagy, számos kellemetlen, de viselhető tünetem van, amit a Hashimoto is illetve a várandósság is produkálhat. Mióta babát várok, nem tartom az autoimmun diétát, korábban tej- és cukormentesen étkeztem, glutént csak ritkán fogyasztva. Egy nagyon kedves ismerősömet gondozza Doktor úr, ő ajánlotta, hogy forduljak Önhöz. Előre is nagyon köszönöm a tanácsait és javaslatát! További szép napot kívánok, üdvözlettel: Holbné Nábrádi Zsófia
KÖSZÖNÖM MEGTISZTELŐ BIZALMÁT.
Értelemszerűen csak laboratóriumi vizsgálatok alapján véleményt, pláne kezelést nem javasolhatok.
Önmagában a TSH értékek nem megbízhatóak, főleg nem terhesség esetén.
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ? Nem pajzsmirigyhormon!!!!
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.
Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Egyelőre az alkalmazott kezelés megfelelőne látszik, de további vizsgálatok célszeűnek látszanak.
További szép napot kívánok, üdvözlettel: