|
Kérdezz-felelek
Az utolsó menstruációm november 4-én volt. Azóta sajnos nem volt, néha görcsölök, de aztán nem történik semmi.
Emiatt elmentem egy laborvizsgálatra, ahol a következő értékeket kaptam:
-Luteinizáló hormon: 8,02 IU/l
-Follikulus stimuláló hormon: 4,76 IU/l
-Progeszteron: < 1.6 nmol/L
-Ösztradiol: 187,0 pmol/L
-Totál tesztoszteron: 4,520 nmol/l(+)
-Prolactin: 532,14 mIU/l
-TSH: 1,579
A férjemmel gyermeket szeretnénk. Lehetne esetleg valamivel csökkenteni a tesztoszteron szintet? További kivizsgálásra már elküldtek, a hónapban mindenképpen elintézem azokat is, de addig esetleg lehetne ezzel kezdeni valamit?
Nagyon köszönöm a segítségét!
Tisztelettel,
Laura
Örömel veszem, hogy gyermeket szeretne. Sajnos ezekből a leletekből nem lehet diagnózist mondani, a megoldáshoz pedig csak az oki kezelés vezethet.
Kezdjem az elejével:Milyen folyamatok zajlanak le a testben menstruáció alatt?
Menstruáció akkor jelentkezik, amikor a méhnyálkahártya lelökődik, és vérzés kíséretében kiürül a szervezetből. A havi ciklus 11- 14 éves korban jelentkezik először, és egészen a változókorig minden egészséges nő életét végig kíséri. A menstruáció kimaradásának két legismertebb oka a terhesség és a változókor, mivel azonban a menstruáció több szintű hormonális szabályozás alatt áll, a rendszertelen vagy nagyon fájdalmas menzesz mögött rengeteg ok állhat, rányomja a bélyegét a mindennapokra, nehezítheti a teherbeesést, és súlyos következményei is lehetnek!
A rendszertelen vagy nagyon fájdalmas menzesz mögött rengeteg ok állhat
Mikor beszélünk cikluszavarról?
Ahogy azt már említettük, a menstruáció „hivatalosan" 28 naponta jelentkezik, de ha pár napot ide-oda csúszik, az még teljesen rendben van.
Cikluszavarról akkor beszélünk, ha a ...
• menzesz 24 napnál sűrűbben, vagy 35 napnál ritkábban jelentkezik
• ciklusod 3 hónapnál hosszabb ideig kimarad (és kizárható a terhesség)
• egy szabályos ciklus mellett rendellenes vérzés, barnás folyás jelentkezik
• a menstruáció nagyon erős, vagy elhúzódik, érkezése pedig szokatlan fájdalmakkal jár
• „piros napok" hét napnál hosszabb ideig tartanak
Mi okozza a menstruációs ciklus változását, zavarát?
Egyrészről anatómia eltérések: polipok, miómák, ciszták, vagy a méhnyálkakártya eltérései, másrészről pedig hormonális problémák, véralvadási zavarok, gyulladásos folyamatok, lelki problémák, hirtelen testsúlyváltozás, túlzásba vitt sportolás, erőteljes fizikai aktivitás, de a ciklus felborulását egyes gyógyszerek szedése is okozhatja.
Havi ciklusunkat tehát rengeteg tényező befolyásolja, de lássuk, hogy melyik hogyan hat a szervezetünkre.
Elhízás: Túlsúly esetén megnövekszik a szervezet ösztrogénszintje, ami miatt elmaradhat a peteérés, és a menstruáció nemcsak szabálytalan, de hosszantartó lehet, illetve erős vérzéssel is együtt járhat.
Drasztikus fogyás (anorexia, bulimia): Alacsony testsúly esetén szervezetünkben lecsökken az ösztrogén szint, aminek következtében a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a várt menstruáció során leválni. Az ösztrogénszint nagyban befolyásolja a nőgyógyászati daganatok kialakulásának esélyét, így nem érdemes félvállról venni!
Alacsony testsúly esetén lecsökken az ösztrogén szint, a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a menstruáció során leválni
Sport: Nem érdemes túlzásba vinni a sportolást, ugyanis testünk túlzott igénybevétele esetén agyunk leállíthatja a peteéréshez, így a menstruációhoz szükséges hormonok termelődését. A kutatások azt bizonyítják, hogy a sokat sportoló nők felénél jelentkeznek menstruációs zavarok.
Stressz: Ha stressz ér minket, szervezetünkben stressz hormonok szabadulnak fel, amik befolyásolják biológiai folyamatainkat. A stressz hat az agyalapi mirigyre, ami a menstruációs ciklust irányító hormonok előállításáért felelős.
Alváshiány: Ha alváshiányban szenvedsz, vagy alvászavarokkal küzdesz, a menstruációd könnyen szabálytalanná válik. Ennek az az oka, hogy az alvásért felelős hormonok a szaporodó szervekre is hatással vannak.
Gyógyszerek: Azok a gyógyszerek, amelyek hormont, vagy ahhoz hasonló anyagot tartalmaznak, összezavarhatják a ciklust. Ilyen készítmények például a szteroidok, a pajzsmirigyproblémákra felírt készítmények, vagy az antidepresszánsok.
Vegyszerek: Ha olyan környezetben dolgozunk, ahol sok a vegyi anyag, felborulhat a ciklusunk. A szakemberek szerint a mezőgazdaságban dolgozó nőknél a gyomirtók hatása miatt akár kétszeres is lehet az esélye annak, hogy szabálytalan lesz vagy teljesen meg is szűnik a menstruációjuk.
Betegségek:
• magas prolaktin szint: Ha a szervezetünk túl sok prolaktint termel (ez a hormon felelős a tejelválasztásért és a terhesség támogatásáért), csökken a libidó, a menstruáció pedig rendszertelenné válik.
• pajzsmirigy működési zavara: A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira.
• PCOS - policisztás petefészek szindróma: A PCOS a leggyakoribb oka az ovulációs meddőségnek, amit az állapottal járó hormonzavar okoz. A rendszertelen menstruáció is a PCOS tünetei közé tartozik, a diagnózis felállításához azonban további kóros eltérések megléte is szükséges, mint a magas androgénszint, hajhullás, akné, valamint kóros szőrnövekedés.
A rendszertelen menstruáció is a PCOS tünetei közé tartozik, azonban további kóros eltérések megléte is szükséges, mint például az aknéFORRÁS: SHUTTERSTOCK
Változókor: A menopauza sok nő életében egy hosszú évekig tartó, sok kellemetlenséggel járó időszak, ugyanis a menstruáció nem egyik napról a másikra múlik el. A ciklus rövidülhet, de arra is van esély, hogy egy-egy menzesz kimarad, vagy elhúzódik és 4-5 nap helyett akár 7-8 napig tart.
Azt tehát bátran kijelenthetjük, hogy a cikluszavart szinte bármi előidézheti, még az időjárás is. Nem szeretnénk senkit lebeszélni sem a sportolásról, sem a diétáról, de ha ezt a két dolgot drasztikusan műveljük, az bizony teljesen felborítja testünk működését.
A cikluszavart érdemes időben kezelni, hiszen ha nem foglalkozunk vele, súlyos, hosszú távú következményei lehetnek. Ha a tüneteket olvasva magadra ismersz, keresd fel mielőbb a nőgyógyászodat, menj el egy vérvételre, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben. Bármi is okozza a rendszertelen menstruációdat, van rá megoldás! Egy ciklus kimaradása még nem indok, de ha ismétlődik, régóta fenn áll, indokolt a részletes vizsgálat, ugyanis a ciklusod rendszertelenné válása számos betegség első jele lehet!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: