|
Kérdezz-felelek
Én egy 24 éves férfi vagyok, a problémám a következő lenne:
Gyermekkoromtól kezdve hidegek végtagjaim, főleg lefekvés után érzem, de volt már, hogy éjszaka is felkeltem erre a problémára, látásom nagyon sokat romlott 20 éves korom után, ezért 2 éve viselek szemüveget, olykor bal szemem viszket, bevörösödik -persze lehet munkahelyemnek is köszönhetem ezt (ahol 4 éve dolgozom) , igen erős neon fény mellett. Továbbá az utóbbi időben olykor szédülést , járászavart tapasztalok, hirtelen vérnyomás növekedést,de látszólag külső ok nélkül, gyakran vörösödik el arcom- ehhez nincs szükség különösebb stresszhelyzetekre, az utóbbi időben feszült,ideges vagyok éjszakai alvászavarokkal küszködök, apróságokon nagyon felhergelem magam. Több mint egy éve még túlsúllyal küszködtem, azt hittem ettől lehetnek problémáim, ezért közel 20 kg-ot szándékosan leadtam, azóta is próbálok egészségesen étkezni. Fizikumomra nincs panaszom, ettől eltekintve időnként izom-illetve izületi fájdalmaim is vannak, nagyon sokszor fásultnak , kedvtelennek érzem magam mostanában sajnos ez megmutatkozik szexuális életemben is, szexuális érdeklődésem is csökkent. Társasági életet is egyre jobban mellőzöm az itt felsorolt problémáim miatt. Kérem véleményét, Ön szerint ezt okozhatja- e pajzsmirigy probléma, ha igen akkor hogy kezdjem ennek kivizsgáltatását. Várom megtisztelő válaszát. Nagyon köszönöm!!! További szép napot kívánok!!!
Értelemszerűen ennyi adatból nem adhatok diagnózist, de néhány dologra fehívom a figyelmét.
Mary Shomon a New York Times-ban hívta fel a pajzsmirigybetegségeire, mint a népegészségügyi problémára a figyelmet. A statisztikai adatok szerint a z USA-ban 50 milliónál több a pajzsmirigy-beteg. A baj az, hogy az esetek többségében nem ismerik fel, mert nagyon sokféle formában, „kaméleonként” viselkedik. Az ismeretlen eredetű elhízás, szívritmus-zavarok, depresszió, menstruációs panaszok, meddőség, korai változókor, csökkent libidó, csontritkulás (osteoporosis), emelkedett koleszterin szint csak néhány olyan tünet, ill. betegség, amelynek hátterében a pajzsmirigy betegségei állhatnak.
Az alábbiakban csupán néhány olyan dolgot emelek ki, amelyek fontosak lehetnek az On és hasonló tünetekkel rendelkezők számára:
1. Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?
Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
Ha meddőség vagy ismétel spontán vetélés nehezítette meg életét
Ha csökkent vagy alacsony a libidója
Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
Ha szülés után nagyon kimerült, haja hullik, gondja van a szoptatással
Ha hőhullámai, kipirulásai vannak
Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 é4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába
A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével,ill. eredménytelenségével.
A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elevet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, nőgyógyász, háziorvos szükséges.
Jó egészséget, további immun-endokrin kivizsgálást javaslok, üdvözlettel::