|
Kérdezz-felelek
62 éves nő vagyok,pajzsmirigy problémával kerestem meg Önt.Leleteim.Pajzsmirigy UH. A pm. bal lebenye nem nagyobb,a felső harmadában medialisan látható egy 6 mm.átmérőjű csaknem echomentes göb.Mellette lateralisan egy diszkréten kirajzolódó 1 cm.nagyságú echoszegény szegéllyel övezett szolid göb látszik.A jobb lebeny nagyobb,a jugulumot meghaladja,felső harmadában látható egy echoszegény szegélyű 2 cm.nagyságú szolid göb,melyen belül több echomentes részlet vehető ki.Közvetlenül mellette distal fele egy másik echo szegény szegélyű göb látszik.Ez kb. 17x11x20 mm. körüli homogén echodus.Nyaki adenomegália nem látható.Az istmus szélesebb,területében néhány echoszegény szegélyű göb sejthető,ezek egymástól nem mindenütt különülnek el.
vérvétel:TSH:0,063-mU/I; T3 szabad frakció meghat.:4,64 pmol/I; T4 szabad frakció meghat.: 19,41 pmol/I?
Pm izotóp.Kissé nagyobb asszimetrikus pajzsmirigy,mely a nyak közép vonalában helyezkedik el.Alsó széle 2 cm.nél távolabb van a jugulumtól.Az isthmus kissé széles.A jobb lebeny centrális részében kb. 3 cm-es környezetéhez képest fokozotabb aktivitásu terület figyelhető meg.A bal lebeny alacsony összimpulzus számmal rajzolódik ki,cranalis harmadában kis fokozotabb aktivitású terület észlelhető.
Vélemény:Nagy forró göb a jobb lebenyben,a bal lebeny cranalis harmadában is forró göb gyanuja.
Kérdéseim lennének ezzel kapcsolatosan.Ugyanis én tegnap elmentem a helyi endokrinológushoz,aki szinte rám sem nézve közölte,hogy vagy ,hogy műtét,vagy valami jód izotópos kezelés,amitől máris megijedtem.Kaptam egy beutalót Szegedre TRH terhelésre,amitől megint csak félek,mert úgy tudom az nagyon kegyetlen.Kérem szépen írja meg nekem,hogy mi az a TRH terhelés és mit fogok érezni,és hogy valóban szükségesek -e ezek a drasztikus beavatkozások,mint az izotóp kezelés,vagy a műtét.Önhöz lehetne-e rövid időn belül bejelentkezni és minden féle vizsgálatot elvégeztetni,de benntfekvésre,mert én hódmezővásárhelyi vagyok és nem tudok olyan messzire naponta bejárni.Még az lenne a kérdésem,hogy ezek mellett az eredmények mellett lehet-e fogyás,mert tulajdonképpen azért mentem most vizsgálatokra,mert nem érzem magam különösebben rosszul,de elég jó étvágy mellett is kb.két hónap alatt 5kg.-ot fogytam.Válaszait előre is köszönöm! További szép napot kívánok!
Köszönöm levelét, panaszait, tüneteit jól foglalta össze. A leletek értékelése így nyílvánosan sem etikai, sem jogi okok miatt nem lehetséges.Ennek ellenére szeretnék segíteni, ezért kicsit részlete-sebben írok.
Mindenek előtt hozzá be lehet jelntkezni (kétségtelenül jobb, ha a leletei birtokában találkozunk és a vizsgálat után meg tudjuk beszélni a teendőket. Be lehet jelentekznie Székely Melinda kolléganőmnél e-mail-en kereszstül: Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com.
A leírtak alapján a TRH terheléses vizsgálatnak nem látom sok értelmét.
Mi érdemes tudnia?
A panaszai alapján legvalószínübb a pajzsmirigy túlműködées, aemylet un. meleg göbök (hormon-termelők) okoznak. A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy meg-nagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
A pajzsmirigy göbös betegségei:
Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható. A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
A diagnózishoz szükségesek lehetnek a következők:
1. Vérvizsgálat a hormonok szintjének, az immunfolyamatok fennállásának bizonyítására,” tumormarker” (thyreoglobulin) detektálásához
2. A szokás ultrahang vizsgálat indokolt lehet, de önmagába nem elégséges a diagnózis felállításához
3. Az esetek egy részben izotópos vizsgálat szükséges, amelynek során a beteg vénás injekciót kap és a pajzsmirigy göbök állapotáról kapunk értékes információt. Az izotópvizsgálatok segítségével fájdalommentes módon kaphatunk képet a belső szervek elhelyezkedéséről, nagyságáról. Az érfeltöltéses eljárás során az esetleges kóros képződmények azonosíthatók.
4. A göbös betegségekben u.n. vékonytűbiopszia válhat szükségessé, amelynek lényege, hogy a pajzsmirigyből kicsiny anyagot szívunk le a citológiai, szövettani értékeléshez.
5. Ritkán kerül sor más képalkotó eljárásra: Az elváltozás lokalizálásában segíthet a számítógépes rétegfelvétel (CT) és a mágneses rezonancia (MR).
Az elváltozás azonosítása után milyen eszközök állnak rendelkezésre a kezelés során?
A kezelés minden esetben a kiváltó ok függvénye.
1. Gyógyszeres kezelés: a pajzsmirigy működésének gátlását vagy a kiesett működés pótlását, az immun folyamatok gyógyítását szolgálják
2. Izotópos terápia: a túlműködő és megnagyobbodott pajzsmirigy kezelését szolgálja, de előnyös lehet a megnagyobbodott göbös golyva kezelésére is. Előnye, hogy fájdalommentes, ismételhető és daganatos betegséget az alkalmazott dózisokban bizonyítottan nem vált ki.
3. Műtét: az esetek kicsiny hányadában szükséges: rosszindulatú daganat gyanúja vagy hatalmas („elhanyagolt”) pajzsmirigy estében.
Összegezve: gyakorlatilag már a vizsgálatok többsége megtörtént, a következő vizsgtakokat javaslom a konzultációig: anti-TO és TSH-receptor elleni antites (TRAK).. Kerülje a jódozást és jód bevitelét!
Jó egészséget kívánok, tisztelettal:
Jóegészséget