|
Kérdezz-felelek
Kezelt betege vagyok, a diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis. Lombikra készülünk és ma kaptam meg a 3. napi vérvétel eredményét, ami a következő lett:
TSH 1,784 mIU/l
FSH 4,4 IU/L (ref. 3,35-21,63)
LH 5,18 mIU/l (ref. 2,39-6,6)
Prolactin 510,8 mIU/l (ref. 25,2-628,5)
Ösztradiol 47,0 pg/ml (ref. 21,0-251,0)
Tesztoszteron 1,34 nmol/l (ref. 0,31-4,51)
Leginkább a TSH ingadozása érdekel, ugyanis január vége óta szedem a Letrox 50-et, első 6 hétben egy fél szemet, utána 1 szemet. Januárban az értékem 2,77 volt, májusban 0,74, most pedig 1,784. Ez normális, hogy a gyógyszer szedése mellett is ennyire ingadozik a TSH érték? Igaz, a mostani vizsgálatot más laborban végezték.
Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
Nincs gond az aggodalomra!
Mi ugyanis a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
A következő kontrollig az eddig kezeést folytassa.
Jó egészséget kívánok: