|
Kérdezz-felelek
Kulfoldon elo 32 eves no vagyok. Egy hete rutin UH-n policisztakat talaltak a petefeszkemben. Itt semmilyen specialistahoz nem mehetek hazi orvosi beutalo nelkul. O viszont azt mondta, hogy amig van evi legalabb 4 menses (nekem minden holnapban van, soha nem volt vele gond) addig nem kuld sehova, esetleg szedhetek fogamzasgatlot. 3 honapja derult ki, hogy erosen tultermel a pajzsmirigyem. Carbimazolet kaptam ra, azota szepen javul, mar lecsokkentette az orvos a gyogyszeradagomat is. Rendszeresen jarok vele vervetelre, nem emlitettek, hogy barmi mas elteres lenne a veremben. On szerint lehet osszefugges a pajzsmirigy tultermeles es a PCOS kozott? En nem ertem, hogy miert tortenik ez velem. Vekony, sportos lany vagyok, torekszem az egeszseges eletmodra, mozgok is. Mindket gyermekemmel elsore terhes lettem, 5 es 8 evesek. A 3 evvel ezelotti rutin UH-n meg nem volt semmi a petefeszkemben. Mas tunetem nincs a cisztakon kivul, ha csak a sok anyajegy nem szamit annak. Bar sem cukorterhelesre, sem kulon hormonvizsgalatra nem kuldtek. En itthoni meron ellenoriztem a cukromat ehgyomorra, majd minden etkezes utan 1-2 oraval es rendben volt. On szerint letezik IR es ferfihormon nelkuli PCOS, vagy ezek csak kesobb fognak tarsulni? Nagyon megijesztettek a jovobeli kilatasok (rak, sziv es errendszeri megbetegedesek, cukorbetegseg stb). Felek kezeletlenul hagyni, nem akarom, hogy rosszabb legyen. Tudni nekem tanacsot adni?
A kérdés nem olyan egyszerű. A pajzsmirigy túlműködésnek az okát kellene kideríteni, mert a Carbimasole csak tüneti szer.
A PCOS genetikailag alapvetően meghatározott, de környezeti tényezők által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Létrejöttében több, részben egymást erősítő folyamat játszik szerepet. Alapvető az petefészkek fokozott férfi hormon (androgén) elválasztása, amihez a mellékvesék többé-kevésbé szintén aktívabb androgén termelése társul. A petefészkek kóros hormontermelése részben – alkati okok által meghatározott –az agyalapi mirigy hormonjának, az LH- termelődésnek a FSH rovására történő fokozódásának – a következménye. Ezen hormonzavar részben elsődleges, de részben a kóros női hormonok (ösztrogén, progeszteron) és az androgén arány eredménye is.
A magas inzulin szint (hyperinsulinaemia) is alapvető szerepet játszik a betegség mechanizmusában. A hyperinsulinaemia csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjét, aminek fokozott nemi hormon, IGF-1 hatás lesz a következménye. A hyperinsulinaemia és inzulin rezisztencia egymást kölcsönösen fokozzák, ami a PCOS mechanizmusának egyik önerősítési körét hozza létre, s magyarázza, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
Tünetek
A PCOS a serdülőkortól kezdődően okozhat panaszokat, menstruációs zavart, majd meddőséget, infertilitást, illetve hyperandrogen tüneteket: hirsutismust (fokozott szőrnövekedést, férfias jellegű hajhullást. A PCOS súlyfelesleg esetén gyakrabban manifesztálódik, ezért gyakori a túlsúly vagy elhízás. A PCOS és a metabolikus szindróma (kóroe elhízás) (MS) között olyan szoros kapcsolat van, hogy tágabb értelemben a PCOS a MS egyik manifesztációja. A PCOS a szénhidrát anyagcserezavar vonatkozásában – különösen, ha elhízás is társul – jelentős kockázati tényező: a relatív kockázat a 2-es típusú diabéteszre 7,5 szeres.
Előfordulási gyakoriság
A PCOS gyakori, de pontos előfordulását csak becsülni lehet: a nők 5-10 %-a lehet érintett! Fontos tudni, hogy morfológiailag a PCO (a polycystás ovarium maga) még gyakrabban mutatható ki, kb. a nők 30 %-ában, klinikai tünetek és panaszok nélkül is. Egyéb hyperandrogen állapotok másodlagosan is okozhatnak PCO-t. Ugyanakkor lehetséges PCOS ki nem mutatott ciszták nélkül is!!!!!!.
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ menstruációs zavar b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.
Szükség lehet a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy csökkent működés kizárása céljából TSH vizsgálatra.
Elkülönítő diagnózis
- Prolactinoma (prolaktin emelkedés mértéke alapján)
- Hypo-, hyperthyreosis
- Egyéb eredetű szekunder vérzészavarok
- Androgén termelő tumor
- Kortizol rezisztencia
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
Jó egészséget kívánok: