|
Kérdezz-felelek
A segítségét szeretném kérni hormon értékeimmel kapcsolatban. 36 éves vagyok, a párom 42 és már 1 éve próbálkozunk a babával, de sajnos eddig sikertelenül.
A ciklusaim 26 naposak és szinte óramű pontossággal jön meg. 1 éve csináltattam egy hormonsort, amelynek értékei a következők (zárójelben a labor referencia tartománya):
6. napon:
- TSH: 1,86 mIU/L (0,4-4,0)
- LH: 3,31 U/L (2,12-10,89)
- FSH: 5,36 U/L (3,85-8,78)
- Prolaktin: 208,0 mIUL/L (70,8-566,5)
- Tesztoszteron: 1,1 nmol/L (0,4-2,6)
20. napon:
- Ösztradiol: 606,3 pmol/L (179,9-1068,3)
- Progeszteron: 48,8 nmol/L (16,4-59,02)
1 éve vezetek hőgörbét és használok LH tesztet, amelyek egyértelműen mutatják az ovulációt. Múlt hónapban ultrahanggal is követtük, és kb 22 mm-esen repedt meg. Méhnyaknyákom is egyértelműen jelzi a termékeny napokat és az endometrium az ovuláció környékén 7-8 mm, ami szintén megfelelő a beágyazódáshoz. Általában a 11. napon van az ovulációm és az átlagosnál egy kicsit hosszabb, általában 16 napos a luteális fázisom.
Femibiont, D vitamin és 200 mg E vitamint is szedek, illetve a ciklus második felében napi 1 csésze palástfű teát iszom.
Voltam már átjárhatósági vizsgálaton, ahol mindent rendben találtak. Párom spermaképe is kiváló. Eddig minden lelet negatív, ezért nem értem, hogy miért nem tudok teherbe esni.
Hébe-hóba előfordul, hogy a menzesz előtt 2-3 napig barnázok, de ez nem minden hónapban jellemző.
A segítségét szeretném kérni abban, hogy hormon értékeim megfelelőek-e és hogy milyen egyéb vizsgálatokat javasolna!
Válaszát előre is köszönöm,
A meddőség kialakulásában két fő tényező szerepét bizonyították:
• Hipotireózis, azaz a csökkent pajzsmirigy működés
• A pajzsmirgy autoimmun gyulladása
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
• A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
• Autoimmun antitesteknek is több típisa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek mebránját bombázzúk és eépusztítják a setjeket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is ígényelhet.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok: