|
Kérdezz-felelek
A segítségét szeretném kérni. Már nagyon sok orvosnál jártam (nőgyógyász, endokrinológus, fogorvos stb.), de tulajdonképpen mindig mindent rendben találtak. Bennem is csak az utóbbi 1-2 évben merült fel, hogy a panaszaim nem különálló problémák, hanem ugyanannak az alapbetegségnek az egyes tünetei.
HAJHULLÁS:
Most a legfőbb problémám, hogy 37 éves koromra nagyon megritkult a hajam. Különösen elöl a fejtetőn. Nincs kóros mértékű hajhullásom, egyszerűen szépen lassan elsatnyult, megritkult a hajam. Talán 10-15 év alatt. A 2. gyermek születése után kb 1 évvel lett igazán elkeserítő a helyzet. Eredetileg gyönyörű sűrű, vastag szálú hajam volt. Tonikok, samponok, hajszeszek…nem használtak. Mert szerintem nem a hajam, hanem a hormonrendszerem nem működik jól.
PIKKELYSÖMÖR
Kb. 1 éve pikkelysömör jelentkezett a bal térdemen.
MEDDŐSÉG
2005-től babát szerettünk volna, 4 évig nem sikerült. Semmi bajt nem tudtak diagnosztizálni, Peteérésem volt mindig is, valószínűleg a tüszőrepedés maradt el, vagy a méh nyálkahártya nem tudta befogadni az embriót. Soha nem derült ki az igazság. A hormonszintek bőven határértéken belül voltak, vannak (az SHBG kicsit az alsó tartományban, prolaktin kicsit a felső tartományban). Végül is kipróbálta az egyik orvos a Bromochriptin nevű gyógyszert, ez a prolaktin hormon hatását csökkenti, és a következő hónapban terhes lettem. A doktor azt mondta ez bizonyára véletlen, mert ilyen gyorsan ez nem hathatott. Nem tudom…Minden rendben volt a 9 hónap alatt, és nagy örömünkre megszületett a lányunk. 14 hónap múlva gondoltuk jöhet a tesó és azonnal teherbe estem. Micsoda ajándék! A terhességek alatt a hajam sűrűbb és sokkal jobb állagú lett. Megszépültem, nem volt semmilyen kellemetlenség.
NINCS ANYATEJ
A gyerekeket csak 3 hónapig tudtam szoptatni, pedig mindent megtettem, hogy legyen tejem.
PATTANÁSOS BŐR
Kamasz koromban az átlagnál zsírosabb, pattanásos volt a bőröm.
FÁRADÉKONYSÁG
Indokolatlanul fáradékony vagyok. (A gyerekeim nagyon jók, jó alvók is.)
Alacsony a vérnyomásom. ( általában 90/70 körül)
Körmeim törékenyek, nincs rajtuk hold.
PAJZSMIRIGY
A pajzsmirigyemben hideg göbök vannak. (3 db 1 cm körüli) De a hormoneredményem itt is jó.
FOGÍNYVÉRZÉS
A gondos ápolás ellenére folyton kiújuló probléma.
AMI JÓ:
Nincs fokozott szőrnövekedésem, sőt az évek során a szőrzetem is satnyult a hajammal együtt…
Soha nem festettem, daueroltattam a hajam, általában kerülök minden felesleges vegyszert
Mindig is jó levegőn, falun éltem (kivéve 5 év egyetem)
Nagyjából egészségesen táplálkozunk (saját tojás, csirkehús, nyúl, birka, konyhakert)
Nagyjából stressz-mentes életet élek.
Nem vagyok kövér (172 cm és 64 kg.)
Vércukorszint OK.
Alapvetően nyugodt, optimista ember vagyok. Leszámítva, hogy évek óta aggaszt, hogy nem érzem magam teljesen egészségesnek.
A fenti tünetek közül, talán nem függ össze mind, de az a gyanúm, érdemes együtt látni őket. Jelenleg a hajritkulás a legfőbb problémám, de azt gondolom nincs értelme méregdrága kozmetikumokra és eljárásokra költenem. És orvoshoz sincs értelme elmenni többet, már mindenhol jártam. Az alapproblémát kellene kideríteni, és azt kezelni. Vagy be kell látnom végre, hogy nem lenne semmi gond, csak egyszerűen hipochonder vagyok? Lelki okok? Jelenleg úgy gondolom, épp fordítva van: a testi tünetek okkal nyomasztanak. Várom szakvéleményét és tanácsait. Tisztelettel: Ildikó
A panaszai valóban összetettek és megválaszolásuk csak alapos kivizsgálás után lehetséges.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az okok megkeresését javaslom, jó egészséget kívánok, tisztelettel: