|
Kérdezz-felelek
16 éves lányom állapota miatt kérem a véleményét. Mindig sokat betegeskedett, sok vírusos és bakteriális betegségen esett már át. Kiskorába mindig hányt ha beteg volt, amit csak injekcióval lehetett elállítani.Betegségei, amire gyógyszert szed, reflux(helikobacter p.is volt), allergiák, asztma, atópiás dermatitis.Kamasz kora óta a hányást a fejfájás váltotta felBármikor beteg, elhúzódó sokszor hetekig tartó , gyógyszerre nem múló görcsös fejfájása van, hányingerrel, izom és izületi fájdalmakkal alacsony testhőmérséklettel (35,4) alacsony vérnyomással gyengeséggel párosulva. Tavaly volt szívritmuszavar is,szívproblémát nem találtak. kiskora óta dühkitörések ilyenkor agresszív is. Úgy érzi szétpattannak az erei.A kineziológus szerint magas a stressz hormon szintje, a férfi hormon is magasabb. Az utóbbi 1 évben a menstruációs görcsök is sokkal erősebbek. Az izmok ill. a menstruációs görcsök is magnézium folyamatos szedése mellett enyhébbek lettek.A fejfájáskor többször úgy néz ki az arca, mintha fel lenne kicsit puffadva.
Kérdésem, hogy ezek a problémák lehetnek hormon eredetűek vagy immunológiai háttere van? A csalában anyai ágon sok az allergia, migrén ...de még senkinél nem derítették ki, hogy mi lehet a fő probléma.
Tisztelettel és Köszönettel:
Lola
A probléma ennél összetettebbnek látszik. Nagy valószínüséggel immuno-endokrin eredetű.
Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.
Az immunrendszer kóros működésének két fő következménye van:
• Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
o Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
o Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánva, tisztelettel: