|
Kérdezz-felelek
51 éves vagyok és már kétszer átestem srtumma műtéten,először hideg göb volt a probléma,másodszor a nyaki résznél ciszta volt.L-thyroxin,betaloc szedek hosszú évek óta! idáig nem sok gondom volt de most egyszerűen lefekündni és aludni alig tudok ,valahogy a nyaki résznél érzem nincs valami renden ,a baj még az hogy amikor 12 éve műtöttek,utoljára/István kórház/ az orvos akihez kontrollra jártam sokáig sajnos meghalt!Majd egymás után jöttek mentek az orvosok és én valahogy elmaradtam a szokásos kontrollokról,csak a körzeti megnézi a TSH értéket és kész,szerintem ez most már nem elég!Egyszerűen nem találok egy strummás orvost aki egy teljes kivizsgálást megcsinálna ,akihez kontrollokra eljárhatnék!!!Nem találok egy kórházat aki erre lenne specializálva ,pedig biztos van,hiszen lassan népbetegségnek számít.Sok sok tünetem van és már egyre jobban zavar,álmatlanság,fáradékonyság,zsibbad a jobb kezem,alig eszem és hizok,igaz a sportolással felhagytam annyira fulladok sokat köhögök //szárazan/.Nagyon szeretném a segítségét kérni abban hogy találjak egy orvost /egy klinikát/ aki kivizsgálna ,és persze hogy a panaszaimat értsék ne csak annyit mondjanak jó a TSH érték !!!
Válaszát előre is köszönöm,remélem tud nekem segíteni!!!Elég sürgős lenne!
Ewa
Amit leírt teljesen igaz. Éppen szombaton közel 300 háziorvosnak tartottam erről a témáról előadást. A pihenő napomat is feláldozom a képzésért, de tudom, hogy ez csak csepp a tengerben. Közel 35 éve foglakozom imuno-endokrinológiával (ezen a honlapon a blogban bővebb információt is olvashat) és sok munkatársat képeztem. Sajnos az utóbbi időben erre a területre nem jönnek az orvosok, mert „túl nehéz és nem kifizetődő”.
A fulladásának sok oka is lehet. Lehet szó a strúma kiújulásáról és kóros működéséről egyaránt. A száraz köhögése miatt célszerű volna a mellkas Rtg felvétel elkészítése.
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309.
Jó egészséget kívánok: