|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Doktor Úr!
Az Ön betege vagyok.(39)Autoimmun thyireoditis remisszióban,Subklinikus hypothyreosis.(Bio Selen50 2x1,Valeriana,Humalac B)
A Doktor Úrnak köszönhetően a p.m.gyulladás remisszióban és a menstruációm is rendben van.Végre boldog voltam és a babavárásra tudtam koncentrálni.
Viszont most nagyon meg vagyok ijedve és tanácstalan vagyok.
Egy hete idén először több órát töltöttem a napon.Igaz napszemüvegben,sapkában és ruhában.Tehát napszúrást nem kaphattam de mégis a napon voltam huzamos ideig.
Bár nem tudom hogy összefügg-e a problémámmal.De én azt érzem hogy igen.
Másnap reggel furcsán éreztem magam.Gyenge voltam.Mint amikor hirtelen ideges lesz az ember és elhagyja az ereje.Aztán fokozatosan az izom a karomban elkezdett fájni.Talán akkor még nem is fájni csak mintha izomláz lenne benne.
Azóta nem múlik hanem napról-napra erősödik ez az érzés és változik.Mert a nyakamban is fájnak az izmok.Mintha gyenge lenne hátul a tarkómnál és végig körben.Mindig támasztom a fejem hogy segítsek a tartásban.Néha nyeléskor \"pattan egyet\" mintha meg lennének feszülve az izmok.A kezeim azóta is fájnak és gyengék ha csinálok valamit.A lábaimban is érzek ilyesmit de ott kevésbé.A csuklómban,térdemben,bokában ha mozgatom a lágy rész recseg,ropog.
Talán a nyakam a legrosszabb.Ha nyelek mintha nehezebben menne.Mintha érezném ahogy nyelek amit az ember nem szokott érezni egyébként.És ha sokat beszélek gyengül a torkomban valami és halkabb lesz a hangom.Nem mindig de az egyik nap ez történt.A szememet is furcsának érzem.Nem száraznak hanem mintha a mozgatáskor lenne furcsa.Az izmokat érzem mozgatásnál.
A gyomor gyulladásommal kapcsolatban írta nekem a Doktor Úr a múltkori levében hogy az aut.immun p.m.gyulladásnak társuló betegsége lehet még más is.
És most ezek miatt a tünetek miatt nagyon meg vagyok ijedve.
Tanácstalan lettem hogy ezek mellett a tünetek melett is próbálkozzunk vagy védekezzünk-e inkább a teherbeesés ellen?
Mert arra gondolok hogy ha valamilyen más betegségem is van akkor terhesen nem biztos hogy kaphatok rá megfelelő kezelést.Arról nem is beszélve hogy árthatok a babának.
Tudom Doktor Úr hogy erre a pár sorra nem tud illetve nem is akarhat és nem lehet mondani semmit,sem diagnózist sem mást.De nekem mégis az lenne a kérdésem amig nem derül ki hogy mi bajom lehet védekezzünk-e?Nem tudom mit tegyek?
Bejelenteztem a Doktor Úrhoz de csak augusztusra kaptam időpontot és az még 3 hónap.Bár eddig is a kolleganői voltak olyan rendesek és szóltak ha lemondás történt.Most is jeleztem ha valaki akár 1 órával az időpont előtt mondja is le nekem az is jó.
Kérem neharagudjon hogy ismét írok Önnek de úgy érzem hogy ezzel is teszek valamit és nem csak várakozok mert az idő csak megy és ki tudja mikor jutok Önhöz egyáltalán.
Amit a Doktor Úr javasol én úgy teszek mert én Önben (és tudásában) hiszek és bízok.
Köszönettel és tisztelettel:Lukács Mónika
Tisztelt Lukács Mónika!
Olyan problémával került szembe, amely – hitem szerint – sok olvasót érint. Sajnos nem volt időm erről a témáról még írni, de néhány dologra felhívom figyelmét.
A káros napsugárzás valóban képes az autoimmun folyamat kiváltására, ill. a korábbi betegség indukciójára. Ezért a napfény, szolárium (!) kerülése mindenképpen ajánlott. Ami a babát illeto, biztos vagyok benne, hogy korábbi időpontban (legkésőbb júliusban találkozhatunk, igyekszem külön rendelési időpontot is beiktatni!), és nem lesz akadálya a gyermekáldásnak.
Külön felhívom figyelmét, hogy nem csak a napozás, hanem a fényérzékenyítő szerek is különösen ártalmasak.
A legfontosabbakat emelem ki:
► Érzéstelenítők: Fájdalomcsillapítók (pl: Prokain, benzokain).,
►Antibiotikumok: Baktérium okozta fertőzéses megbetegedések elleni szerek. (Pl: tetraciklin, gentamicin, kinolon, klóramfenikol, izoniazid, streptomicin, pirimetamin, penicillin).
► Antidiabetikumok: A diabetes mellitus (cukorbetegség) kezelésére szolgáló gyógyszer (pl. glibenklamid).
►Antihisztaminok: Olyan orvosságok, melyek növelik vagy csökkentik a hisztamin (természetes átvivő anyag) hatását; allergia elleni szerek (pl: prometazin, triprolidin, difenhidramin).
► Antikonvulzív szerek: Epilepsziás görcsrohamok kezelésére vagy elkerülésére szolgáló gyógyszerek (pl: difenilhidantoin, trimetadion).
►Antimikotikumok: Gombás fertőzések kezelésére szolgáló gyógyszerek (pl: Grizeofulvin tinea capitis (fejbőr gombásodása) esetén).
►Antiflogisztikumok (nem szteroidos): Szteroidhormont nem tartalmazó gyulladáscsökkentő hatású szerek (pl: ibuprofen, ketoprofen, piroxikám, diflunisal, auranofin, indometacin, mefenaminsav, oxifenbutazon, fenibutazon).
► Antireumatikumok: Reumatikus megbetegedések kezelésére szolgáló gyógyszer.
►Kemoterapeutikumok: Azoknak az élő természetben előforduló, vagy szintetikus anyagoknak a gyűjtőneve, melyek károsítják a kórokozókat és a tumorsejteket (pl: mepakrin, pirazinamid, p-aminobenzoesav).
►Diuretikumok: Vízhajtó szerek (Pl: Furoszemid magas vérnyomás esetén; Szív-keringés esetén alkalmazandó szerek, mint pl: nifedipin, minoxidil, hidroklórtiazid, triamteren, klórtalidon, amilorid, klórtiazid, quinidin, metildopa, rezerpin, diflunisal).
►Pszichofarmakonok: Az emberi lélekre szimptómásan ható gyógyszerek, melyek öntően pszichés zavarok és neurológiai betegségek kezelésére szolgálnak (pl: barbiturát, amantadin, klórprotixen, klórdiazepoxid, klórhidrát, diazepam, kerbamazepin, metilfenidát, nortriptilin, fenitoin, haloperidol, protipendil, piritinol, imipramin, maprotilin, klomipramin, desipramin, amitriptilin).
►Citosztatikumok/Immunszupresszív szerek: A citosztatikumok olyan természetes vagy szintetikus anyagok, melyek megakadályozzák a sejtnövekedést, ill. a sejtosztódást. Az immunszupresszív szerek alatt olyan gyógyszereket értünk, melyek csökkentik vagy elnyomják az immunrendszer reaktivitását. Elsősorban rák kezelésére (kemoterápia) alkalmazzák, de használják autoimmun betegségek ellen is.
● Ciklofoszfamid: petefészek-, here-, tüdő- és mellrák esetén alkalmazzák, valamint enyhébb adagolásban szklerodermia, reumatikus artritisz és pszoriázis esetén;
● Azathioprin: reumatikus artritisz esetén adják;
● Dacarbazin: bőrrák, lágyrészszarkóma leukémia és Hodgkin kór esetén alkalmazzák;
● Metotrexát: számos tumorfajta esetén alkalmazzák, többek között reuma, leukémia, gégefő-, ill. mellrák esetén, valamint a pszoriázis súlyosabb fajtáinál; ● Fluorouracil: Bél-, mell-, petefészek-, nyelőcső-, valamint bőrrák esetén alkalmazzák;
● Vinblasztin: Leukémiás gyerekek szedik.
► Acitretin: A retinoidok közé tartozó szer, súlyosabb bőr súlyosabb mértékű elszarusodása esetén alkalmazzák, pl. pszoriázis esetén. (pl: soriatane acitretin).
► Karbimazol: A nyirokmirigyek túlműködésének a kezelésére szolgáló hatóanyag (pl: karbimazol 5mg).
► Klorokin és hidroxiklorokin: A malária, a reuma és a szisztémás lupus erythematodes megelőzésére és kezelésére alkalmazzák.
► Isotretinoin és A-vitamin sav: Többek között bőrhámlasztó hatású anyagok, melyeket aknés bőr kezelésére használnak (pl: isotrex, és a szisztémás készítmény, a roacuttan).
► Mercaptopurin: Krónikus gyulladások, mint Crohn betegség és a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) esetén használt anyag.
► Mitomicin: Különböző tumorfajták (pl: Hólyag- vagy tüdőrák) esetén citosztatikumként alkalmazott antibiotikum.
► Psoralen: Természetes anyagok egy csoportjának fő alkotóeleme, mely különbözőő növények illóolajában fordul elő. A psoralen fényérzékenyítő tulajdonságú, melyet a pszoriázis, vitiligo, masztocitózis, lichen ruber planus és más megbetegedések kezelésénél használnak (pl: 5, 8- metoxipsoralen, 4, 5, 8-trimetilpsoralen)
► Protipendil: Ezt az enyhe neuroleptikumot dermatózis okozta viszketés esetén is adják.
► Rezorcin: Fenolok közé tartozó anyagcsoport, ekcémára alkalmas kenőcsökben és hajvízben használják (pl: castellani oldat).
Az édesítőszerek vagy az illóolajak szintén növelik a bőr fényérzékenységét: Ha a bőr kapcsolatba kerül velük, majd UV sugárzásnak lesz kitéve, gyulladáskeltő anyagok fejlődnek ki, melyek fototoxikus dermatitiszhez vezetnek, vörösödést, hiperpigmentációt és hólyagképződést okozva.
► Édesítőszerek: Cukorhelyettesítő anyagok, ill. szintetikus édesítőszerek, melyek többek között diabetikus élelmiszerekben fordulnak elő (pl: szacharin, ciklamát).
► Illóolajok és bergamot-olaj: Ezt tartalmazza pl. a kölnivíz is. Ha például furokumarin tartalmú pázsitfűhöz érünk - mint pl. az orbáncfű, petrezselyem, apró szulák, bergamot, lestyán, cickafark, óriás medvetalpú tövis és zeller -, és utána UV fénynek tesszük ki magunkat, vörösödés, hólyagképződés, valamint hosszan megmaradó hiperpigmentáció alakulhat ki. Ha zsíros fényvédőszert használunk, és úgy megyünk napra, akkor a napfénytől elszokott bőrön erősen viszkető, follikuláris és papulózus kiütés jelenhet meg, ez az úgynevezett Mallorca acne (Acne aestivalis). A tényleges kiváltó oka még nem igazán ismert, de sokan az olajtartalmú fényvédő szereket teszik érte felelőssé.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: