|
Kérdezz-felelek
Szeretném a véleményét kikérni betegségemmel kapcsolatban.
Kb. 2 éve időközönként nézik a TSH-t nálam, aminek az eredménye hol normális, hol nem. Legutóbbi TSH 8.256 mIU/L, az anti-TPO 570 U/mL. UH vizsgálata:A jobb lebeny: 16x18x50 mm szerkezete inhomogén és benne több apró kb. 3-4 mm átm.echoszegény területek láthatók. A bal lebeny: 15x18x43 mm és benne ugyancsak egy-egy apró kb. 3 mm átm. echoszegény terület. Tüneteim megegyeznek az alulműködés tüneteivel: 20 kg hízás, ödéma, feledékenység, fáradtság, stb. Természertesen vannak olyan tüneteim is, amelyek inkább túlműködésre vonatkoznak: például 140/80-100 közötti vérnyomás 85-100 pulzus, félre ver a szívem, amiért elmentem orvoshoz és a Professzor Úr akkor mondta ,hogy pajzsmirigy probléma.
A Professzor Úr válaszaiban olvasgatva elég nyugtalanítónak tartom helyzetem. Miszerint a pajzsmirigy betegségeknek főleg az autoimmun gyulladásoknak társ betegségei is lehetnek. Valamint ilyen mérsékelt TSH emelkedésnél nem jönnek általában olyan komoly tünetek elő mint nálam például ödéma, 20 kg hízás.
Nálam más vizsgálatot nem végeztek, Letrox 0.25 –t kell szednem naponta és 3 hónap múlva visszamennem.
Kérdéseim a következő:
12 éves korom óta (jelenleg 38 éves vagyok) kiütések vannak az arcomon időközönként, amik kifejlődve vizes hólyagokká alakulnak. Lehetséges ,hogy az ellenanyag termelés okozza a kiütéseket és megszűnik-e valaha ,vagyis gyógyítható ez a fajta bőrbetegség?
Gyerekkorom óta éjjelente 5-6 -szor mennem kell Wc-re és napközben is az átlagnál többször megyek. Az urológus nem talált semmilyen problémát. Lehetséges, hogy a pajzsmirigy betegség miatt van?
Kb 7-8 éve volt vastagbélgyulladásom is. Okozhatta ez a betegség? Mostanában pedig a szemem van begyulladva(hol egyik,hol másik), ezért elküldött a doktornő góckutatásra, de sehol nem találtak semmit.
Előre is köszönöm segítő válaszát!
Üdvözlettel
Bea
Rendkívül aktuális kérdéseket tett fel. Eddig idő hiányában nem tudtam ezekre a honlapon kitérni. A kérdései alapján is úgy érzem, hogy az immunrendszer felépítésével, betegségeivel talán többet kellene foglalkozni.Jóllehet részben már írtam erről a témáról, de ennek aktualitását jelzi a mellékelt, még most megjelenés előtt álló neves külföldim lapban megjelenő közlemény(Clustering of additional autoimmunity behaves differently in Hashimoto’s patients compared to Graves’ patients. Autoimmunity in Autoimmune Thyroid Disease, Address correspondence:J. Wiebolt, M.D.University Medical Centre Utrecht, L00.407, Heidelberglaan 100,NL 3584 CX Utrecht, the Netherlands Phone: +31 88 75 562 56, Fax: +31 88 75 555 14Email: j.wiebolt@umcutrecht.nlPage 1 of 17) A hazai irodalomban is részletesen írtam erről a kérdéskörről: Napjainkban egyre több adat van a neuro-endokrin és az immunrendszer közötti kapcsolatra. A molekuláris genetikai kutatások eredményei bizonyították, hogy a neurotranszmitterek, a hormonok és a cytokinek az alapjai ennek a közös nyelvnek. Bebizonysodott, hogy az immunrendszer képes neurotranszmitterek, hormonok, az endokrin rendszer pedig citokinek termelésére. Ez az integrativ (holisztikus) szemlélet teszi lehetővé a pszicho-neuro-endokrin-immun rendszer élettani és kóros működésének megismerését. Az autoimmun kórképek társulásai és az autoimmun poliendokrin szindrómák heterogén betegségcsoportot képeznek, amelyeknek lényege a saját antigénnel szemben csökkent vagy megszünt tolerancia. A molekuláris genetikai kutatások a szervspecifikusnak nevezett kórképek társulásainak mechanizmusát tárták fel. Az 1. típusú autoimmun poliendokrin szindróma jellemzője, hogy legalább kettő jelen van a három kardinális betegségből: Addison kór, autoimmun hypoparathyresos és mucocutan candidiásis. Ennek a ritka, autoszomális szindrómának az oka az autoimmun regulátor gén (AIRE) mutációja. A 2. típusú autoimmun poliendokrin szindrómában az Addison kór, az autoimmun pajzsmirigy-betegségek egyike és/vagy 1. típusú diabetes mellitus társul egymással. A 3. típusú poliendokrin szindrómát az autoimmun pajzsmirigybetegség, az 1. típusú diabetes mellitus jellemzi. Az 1. típusú poliendokrin szindrómától eltérően a 2.-es és a 3.-as típusúakat egyes HLA antigének társulásai jellmezi. Az egyes betegségekre hajlamosító genetikai faktorok megismerése lehetővé teszi, hogy jobban megértsük az közös autoimmun mechanizmust és lehetőséget nyújt a korai kezeléshez és megelőzéshez egyaránt.).
A lényeg az egyes szervspecifikus betegségek (pajzsmirigy, gyomor-bél, allergiás- szem, izületi- meddőségi, elhízásos vérképzőszervi stb. betegségei gyakran társulnak egymással, ezért nem egyetlen szervere, betegségre kell koncentrálni, hanem holisztikusan a beteg embertársunkra.
Javaslom az immun-endokrin kivizsgálást és az oki kezelést.
Jó egészséget kívánok: