|
Kérdezz-felelek
Segítségért fordulok Önhöz!
(Már többször beszéltünk ezen az oldalon és idáig mindig kaptam választ a kérdéseimre Öntől,remélem most is tud Nekem segíteni!)
Kérdésem a következő!
Immunológiai vizsgálaton -sikertelen terhességek miatt- állapították meg Nálam szubklinikus hyperthireoditist akkori értékeim és azt ezt megelőzőek ezt mutatták,majd később csináltattam egy újabb laborvizsgálatot és alul működést diagnosztizáltak!Elmentem endokrinológushoz és abból a laboreredményből és pajzsmirigy ultrahangból az Orvos azt mondta Hashimoto-m van,felírta Nekem a letrox 50 amiből reggel éhgyomorra felet kell bevennem!Alig szedem két hete,de úgy érzem híztam tőle!Kérdésem az lenne -babát szeretnék- hogyan és mitől lehet ez?Ha alul működésem van valóban kerülni kell a jód bevitelt?A cél az orvosom szerint,hogy 1 alá vigyük a TSH érétket a sikeres terhesség eléréséhez!De ha ez így van,és maga a TSH érték csökken, -ha jól tudom a magas tsh érték az alul működés- akkor mitől a hízás?Nem lenne jó a gyógyszer,vagy kevés a fél szem?
Kérem,ha ideje engedi válaszával segítsen!
Hálásan köszönöm!
Tisztelettel:
M. Anita
2011.01.09.
Az előző kérdező is azon csodálkozott, hogy a TSH értékei mennyire változtak.
Sajnos a hely szűkösége nem engedi meg, hogy részletesen írja erről a vizsgálatról.
A lényeg:A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Részletes immun-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok: