|
Kérdezz-felelek
Augusztusban 5,25 volt a TSH szintem, ekkoriban volt egy terhességem, mely elhalt 8-9 hetesen kb, novemberben újra mértük a szintet, akkor 4,67 volt. A háziorvos nem küldött el endokrinológushoz.
Most 18 hetes terhes vagyok, a TSH szintem 5,13. Elmentem egy magánorvoshoz (endokrinológus), aki rögtön írt fel Letrox 50 tablettát napi egyet, meg jódpluszt is kell szednem. Egy hónap múlva megyek vérvételre TSH, FT3, FT4 szintet nézetni, hogy kell-e emelni az adagot. Plusz elküldött pajzsmirigy ultrahangra is.
A kérdésem az lenne, milyen kárt okozhatott a babában az, ha az elmúlt 18 héten nem volt jó a pajzsmirigy működésem? Ez kiderül-e valamikor, vagy már csak a szüléskor fogok szembesülni vele? Mennyire kell aggódnom egy ilyen TSH értéknél? Tehetek-e még valamit a pajzsmirigy alulműködésem ellen? (Most szedek napi egy jódpluszot és jódaquát is.)
Előre is köszönettel, üdvözlettel:
Ági
Sajnos az derült ki, hogy mi okozza a csökkent pajzsmirigyműködését. A jód kezelés a gyulladást fokozhatja és az állapotot ronthatja, ha autoimmun betegsége is van. A pajzsmirigyhormon a magzat agyi-idegrendszeri fejlődésér hat.Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!).
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
A fentieket jó volna tisztázni immuno-endorkin szakvizsgálattal.
Jó egészséget kívánok: