|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Professzor Úr!
Problémám a következő. Pajzsmirigy túlműködésem volt, 3 évig szedtem a Propicylt, kialakult egy nagyon fájdalmas, ízületi csont fájdalom ami minden testrészt érintett, a végére már elviselhetetlen volt, jó ideig a munkára fogtam, de rájöttem, hogy attól ez nem lehet. arcom, szemhéjam végtagjaim folyamatosan ödémás volt, állandó szívritmuszavar.
Professzor Úr javasolta a mihamarabbi műtétet, és a gyógyszer azonnali elhagyását, autoimmun izületi betegség miatt, amit okozhatott a gyógyszer.
A gyógyszert természetesen azonnal abbahagytam, és jelentkeztem a sebészeten, a fájdalmak így sem múltak, de azt mondták ki kell ürülni a szervezetből a gyógyszernek.
Lugolos előkészítést kaptam, ami megint nem volt egyszerű mert az a jóddal is problémák vannak, a végére tele lett az arcom kiütéssel, kaptam calcium injekciót, és persze akkor már folyamatosan szedtem a claritint is hónapok óta.
Megtörtént a műtét, közvetlen utána még történt valami, mert tiszta ödéma lettem, kaptam kálciumot, de akkor még félig aludtam.
A jobb lebeny lett eltávolítva, a bal lebeny maradt meg: Lobectomia glanduale thyreoideae
Műtét után néztek kálcium szintet 2,17 volt.
Azóta ez nem lett nézve, nem tudom kell-e szednem kálciumot, mert mondták lehet szükséges lesz.
A szövettani eredményen a diagnózisok, nem írom be az egészet szöveget, csak a diagnózist:
Struma nodosa kolloides
lymphocytás thyreoiditis
Megtörtént a csoda is, ahogy meg volt a műtét minden fájdalom egy csapásra elmúlt.
Az arcomról is egész elhaványultak a csúnya dolgok, még a kiütések látszódtak/nak, az ödéma is megszűnt.
A gyógyulás jól haladt, az ilyenkor gondolom természetes tünetek, rekedtség, nyelési nehézség stb, gyengeség, ritkán hőhullámok, érdekes hogy a műtét óta, nagyon sokszor kell éjjel pisilnem, de gondolom ez nincs vele összefüggésben.
A műtét után egy héttel begyulladt a szemem, Episcleritist állapítottak meg, szteroidos szemcseppet kaptam.
Azért is ijedtem akkor meg, mert mondták, de tudom is mert scleritisem is többször volt, hogy valami gyulladást jelez a szervezetben, szerencsére ez a probléma pillanatnyilag rendeződni látszik.
Az első probléma műtét után 3 héttel jelentkezett, addig egész jól éreztem magam, végre évek óta először nem az ájulás, és a rosszullét kerülgetett a nagy melegtől.
3 héttel műtét után rendkívül erős gyomoridegesség egyik pillanatról a másikra, elönt a forróság, lever a víz, egész testem hajam tiszta izzadság, remegés, gyengeség.
Ezek a tünetek egyre gyakoribbá váltak, volt hogy éjjel erre ébredtem, ha valamilyen tevékenységbe kezdek, akkor is legtöbbször ugyanez történik.Próbáltam nyugtatót bevenni, de nemigen használ, sajnos elég hamar felcsattanok, nem könnyű a családom helyzete sem.
Ilyen rosszul akkor voltam, mikor több mikor 4 éve kiderült, hogy pajzsmirigy túlműködésem van.
A még rosszabb a 4. héten történt, elkezdett fájni először tompán a csípőm,aztán az elmúlt utána a csuklóm, térdeim, a bal vállam, a jobb kezem hüvelykujj alatti csontja, aztán a bal kezem ujjaim, kezeim felpüffedve.Az arcom megint piros lett.
Ezek a fájdalmak nem mind egyszerre jelentkeznek, mindig más testrész fáj, mire elmúlik az egyik, kezdődik másik testrészen, megint a diclofenac kúp, és a diclac kenőcs amit használnom kell, most még a mértéke ezeknek a panaszoknak nem éri el a műtét előtti állapotot.
5. héten voltam vérvételen TSH 1,27 lett. Családorvosnál voltam, szerinte ezek a tünetek a túlműködés tünetei, de lehet még korai volt a TSH vizsgálat, mert még a lugol esetleg nem ürült ki, még nem állt be a műtét utáni működés, és ha autoimmun gyulladás volt az eltávolított jobb lebenyben, az érintheti a megmaradt bal oldalt is.
Egyenlőre nem tud többet segíteni, a javaslat nyugtató, nem szteroid gyulladás csökkentő.
Pár hét múlva újra vérvétel, TSH, és szerinte jó lenne az ANTI TPO, mert az végig magas volt nálam, de ő azt nem csináltathat, megbeszéltük, hogy fizetősbe megkéri, és az FT3 FT4 vizsgálatokat is.
A szakrendelésre csak október 22-re van időpont.
A pajzsmirigy szcintigráfiás leletem több mint másfél éves, műtét előtt nem készült új.
Nagyon régen 1985-ben lett eltávolítva a méhem, 2008 januárjában volt a második hasi műtétem, a bal petefészek is el lett távolítva, így nem tudom, hogy mentstruációs problémám lenne-e, ezt azért írom, mert meg szokták kérdezni.
Nem tudom mi történik velem, miért kezdődött minden újra, 31-én kezdek dolgozni, most a táppénz után kiírták a szabadságom, és ennyi idő után ilyen rossz állapotba megyek vissza.
Tanácsot szeretnék kérni, hogy mi történhet, lehet-e valóban a megmaradt baloldali pajzsmiriggyel probléma. Mit tudok tenni, vagy ez belefér a műtét utáni időszakba, és idővel magától rendeződik, de mástól nemigen hallottam ilyen problémáról műtét után.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!
A pajzsmirigy autoimmun gyulladásával kapcsolatos kérdéskört ezen a honlapon részletesen ismertettem (12 kérdés...!).
A Propycil sajnos az autoimmun folyamatot kiválthatja és súlyosbíthatja.
Az autoimmun gyulladás nem az egyik pajzsmirigylebeny, hanem a pajzsmirigy egészének betegsége (erre utalnak leletei is).
Tisztázni kellene, hogy a műtét során a mellékpajzsmirigy sérült-e?
A PAJZSMIRIGY ÉS FONTOSABB BETEGSÉGEI
Golyva (struma) Autoimmun thyreoiditis
Basedow kór Pajzsmirigy rák
A pajzsmirigy
Kicsi, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont termel, trijód-tironint (T3) és thyroxint (T4). Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza. Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigénfogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelkiállapotunkat. is.
Ha elégtelenül működik
Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Ilyenkor az igazi ok csak vérvétellel, a TSH T3, T4 szint mérésével állapítható meg. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is. Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alulműködése jól kezelhető hormonpótlással.
Fontos a megfelelő jódfogyasztás megelőzési célzattal, de a pajzsmirigy betegek számára nem javasolt. Mivel Magyarország nagyrészt jódhiányosnak számít, ezért erre különösen oda kell figyelni. Terhesség, szoptatás idején megnő a jódszükséglet, a magzat fejlődéséhez alapvető a megfelelő jódellátottság. Gyermek- és serdülőkorban szintén elegendő mennyiségű jód szükséges a normális fejlődéshez.
Ha "túlpörög"
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent melegtűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
A pajzsmirigy gyulladásos megbetegedései
A krónikus autoimmun pajzsmirigy-gyulladás főleg a nőket érinti. Gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat.
A pajzsmirigy komponensei: a Thyreoglobulin és a TPO elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet.
Veszélyeztetett tényezők
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
A pajzsmirigy daganatai:
Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. Gyógyításuk izotóppal, ill. műtéttel lehetséges. A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormontermeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Tartsuk karban immunrendszerünket, kerüljük stresszt, és táplálkozzunk helyesen, együnk változatosan, lehetőleg természetes alapú ételeket. Fontos, hogy figyeljünk a megfelelő jódfogyasztásra is. A napi jódszükséglet felnőttkorban 150 mikrogramm, a terhesség, szoptatás és a szervezet túlterheltsége idején 180-200 mikrogramm. A jód természetes forrása a jódozott só, a tengeri só, a tengeri halak és a tenger gyümölcsei.
Fontos, hogy a betegségek egy része öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre hívjuk fel háziorvosunk figyelmét és vegyük igénybe a szakgondozókat.
Sajnos a képeket a rendszer nem fogadta el.
Az okok tisztázása és az oki kezelés után állapota rendeződni fog!
Jó egészséget kívánok!
06-30-631-9309
Tisztelettel: