|
Kérdezz-felelek
A nQgyógyászom elküldött egy hormonvizsgálatra,melynek az eredménye egy kissé aggaszt és még várnom kell amíg eljutok hozzá.Babát szeretnénk és a Free T4 elnvezésq hormon a referencia érték alatt van,ami úgy tudom hogy a pajzsmiriggyel kapcsolatos, Free T4 0,81 ng/dL referencia értéke pedig 0,89-1,76,valamint a TSH 0,79.Ez Ön szerint valami pajzsmirigy betegséget takar,ami esetleg gátolhatja illetve gátolhatta eddig a teherbeesésemet,vagy talán nem is kórosan alacsony?
Köszönettel!
Bár nevét nem adta meg (nem tudom, hogy betegről esetleg kezelő orvosáról van-e szó), ennek ellenére részletesen válaszolok kérdésére. A témáról mind a nemzetközi, mind a hazai fórumokon több előadást, közleményt, könyvfejezetet írtam, de úgy látszik nem sok eredménye volt. Mindenek előtt sajnálom, hogy eddig nem sikerült a gyermekáldás. A leírottak alapján Hashimoto thyreoiditis, ill. annak valamelyik variánsa lehet a betegsége.
Mi is ez? A Hashimoto thyreoiditis az idült thyreoiditisek azon formája, amelyben az autoimmun (humorális és celluláris) destruktív folyamat a pajzsmirigyet károsítja és hypo-thyreosis kialakulását eredményezheti. Az autoimmun thyreoiditisek (AT-k) gyakran szubklinikus formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist (terhesség utáni)(PPT-t) kimutatni. AT népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka, a manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5 % nőkben, 2,5-2,8 % férfiakban (2,7). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterin szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is. Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l, Hyperthyreoid stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2., Hypofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3., Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4., Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor euthyrosis, a betegek többségében hypothyreosis, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A betegség kimutatása személyes megbeszélésen, fizikális vizsgálaton (nem ultrahang) alapul elsődlegesen. A kiegészítő vizsgálatok két csoportba sorolhatók:
- Nem immunológiai vizsgálatok: TSH, perifériás hormon meghatározások, ultrahang vizsgálat, vékonytű biopszia, amely gyakran diagnosztikus értékű.
- - Immunológiai vizsgálatok: a Tg elleni antitestek a betegek 75-95%-ban pozitívak, a TPO elleni antitestek közel a betegek 100%-ban pozitívak.
A kezelés célja az immunológiai folyamatok befolyásolása, a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, ill. fékezése, továbbá az aktuális klinikai tünetek javítása. A T4 (Euthyrox) csökkenti a TSH szintet, mely képes az immunológiai történések befolyásolására (a mechanizmusra itt nem tudok kitérni). Ez az un. "izohormonális" terápia, amely az élettani pajzsmirigyműködés elérését jelenti. Az immunológiai történések kedvező befolyásolására több módszer áll már rendelkezésünkre, amely kellően hatásos a betegség gyógyításában és megelőzésében egyaránt. A megfelelő kezeléssel az immunológiai kedvező stádiumban a terhesség megmaradása is elérhető, biztosítható. Az AT-es betegek gondozása szükséges, amelynek célja a rizikó faktorok (fokozott jódbevitel, interferon kezelés) elkerülése, mivel ezek okai lehetnek az AT fellángolásának. Fontos a familiáris háttér felkutatása és a terhességek alatt a pajzsmirigy működés ellenőrzése, a szülés után a PPT időben történő diagnosztizálása.
Tömören a tanácsaim: olyan endokrinológushoz lenne célszerű fordulni, aki az immunológiába is jártas, mert a két rendszer egymástól nem független.
Budai Immuno-Endokrin Központ
06-30-6319309
Mielőbbi gyermekáldást, jó egészséget kívánok: