|
Kérdezz-felelek
Nőgyógyászom egy vissza-visszatérő gombás fertőzés miatt laborvizsgálatot írt ki, ezeket az eredményeket kaptam:
2019.02.05:
Homa-IR: 1,0
Total 25-OH D-vit: 50,7 nmol/L
TSH: 3,720 mIU/L
Anti-TPO: 865,6 U/mL
Elmentem a körzeti orvoshoz, aki pajzsmirigy-UH-ra küldött. Mivel csak májusra kaptam volna időpontot, magánrendelésre megyek 02.22-én.
Mai napon kértem egy célzott pajzsmirigy labort (Centrum-Lab, Pajzsmirigy bázis csomag), amiben a következő eredmények vannak:
2019.02.11
TSH: <0,01 mIU/L
Szabad T4 10,10 pmol/L
Szabad T3 5,13 pmol/L
Anti TPO 576,6 U/mL
A többi érték a referencia tartományon belül van (vagy nagyon minimális az eltérés), kivéve a Trigliceridek ami 0,50 mmol/L (ref. tart: 0,70-2,25)
Kiugró tüneteim nincsenek, jól alszom, emésztésem rendben, nem fogytam/híztam, nincsenek fájdalmaim. 41 éves vagyok, 158 cm, 60 kg. Évekig depresszióval küzdöttem/kezeltek, kb. 2 éve egy alternatív gyógymóddal rendezni tudtam az életemet. 3 éve nem szedek fogamzásgátlót, azóta 21-23 napos a ciklusom, de a vérzés mértéke normális. A bőröm elég érzékeny, világ életemben korpás zsíros volt a fejem/hajam, az arcbőröm és sokszor gyulladt, piros.
Olvastam a véleményét, válaszait, hogy kizárólag laborleletek alapján nem lehet megmondani, mi a baj, hogy egyben kell az embert vizsgálni. Ez számomra nagyon szimpatikus hozzáállás.
Szeretném megkérdezni, hogy Önnek mi a véleménye a laborértékekről, mennyire tűnik súlyosnak a helyzet? Mennyire kell megijednem, hogy beteg vagyok? (Bár nem érzem magam annak.)
Előre is köszönöm a válaszát, Zsuzsa
Fontos kérdéseket tett fel. Valóban a beteg meg panaszainak és vizsgálatának ismerete nélkül nem szabad diagnózis, pláne kezelést mondani, ill. javasolni. Az ún. referncia értékek csak nagy megközelítéssal vagy egyáltaában nem alkalmasak magukban a betegség megállapítására. Az Ön által leírt értékek között valóban van kórosnak tartható is, de ez nem elegendő a reális következ-tetéshez.
Talán célszerű, ha egy az utóbbi időben általam is sokat tanulmányozott területről hozó példát, annál is inkább, mert írta, hogy depresszióval kezelték. Nincs olyan laboratóriumi teszt, amelyik a depresszióra lenne specifikus, tehát depresszió nem léztezik?....Az utóbbi időben az autoimmunitás és a pszichiátriai rendellenességek kapcsolatát számos autoimmun betegség esetében fedezték fel és a pajzsmirigybetegségek vonatkozásában vizsgálom és kiderült, hogy az autoimmun tiroiditis és a depresszió és a szorongás közötti nyilvánvaló összefüggés fontos következ-ményekkel jár. Kiderült, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségben szenvedő betegek nagyobb eséllyel rendelkeznek a depresszió és a szorongás, illetve a depresszió és a szorongásos rendellenességek diagnózisának kialakulásában. Ez a megállapítás fontos hatással van a betegekre, és a szerves rendellenesség korai kezelésének - nem csak pszichoterápiás kezelésének - megválasztásához vezethet.
A szervezet egészét kellene figyelembe venni. Nem megijedni kell, hanem mind a lelki, mind a testi tünetek összefüggésével megtalálni a legcélravezetőbb megoldást!
Jó egészséget kívánok: