|
Kérdezz-felelek
Tavaly augusztusban abbahagytam a fogamzásgátló szedését, mivel babát szeretnénk párommal. Közel 8-9 évig szedtem kisebb szünettel. Elmúlt 2 hónap, a menstruációm nem jött meg és a melleimből tejszerű folyadék jelent meg. Vérvételre küldtek, kiderült, hogy a prolaktinom 1259. Elküldtek MR-re, ott kiderült, hogy van egy 6x7x8 mm mikroadenoma. Kaptam gyógyert, Bromocriptin. 1 hónapnyi szedés után lement a prolaktinom 485,2-re. Közben megjött a vérzésem.
3. ciklusnapi vérvétel eredményem:
Szérum glukóz: 5.6 mmol/l
TSH: 0.997 uIU/ml
T4 szabad frakció: 12.66 pmol/l
Thyreo.-perox. elleni AT: 1.36 IU/ml
Thyreoglobulin AAT: 1.82 IU/ml
FSH (Follikulus Stim. Hormon): 5.46 IU/l
LH (Luteinizáló Hormon): 10.50 IU/l
Ösztradiol: 39.50 pg/ml
Tesztoszteron: 2.08 nmol/l
Kortizol: 157.00 nmol/l
Inzulin: 10.50 uIU/ml
21. ciklusnapi vérvételem eredménye (Bromocriptin-t még szedtem pár napig):
Prolaktin: 327,9 mIU/l
Progeszteron: 0,21 ng/ml
Az endokrinológusom szerint minden oké, mert a labor nem jelölte be csillaggal semmi eltérést. Az értékeket nem is nézte.
Én ahogy néztem, szerintem PCOS és IR gyanús ill. a progeszteron nagyon alacsony. Legutóbbi nőgyógyászati vizsgálaton kb.3 hónapja nem volt semmi cisztám, ép és tiszta volt minden.
Kérem legyen szíves nekem kielemezni az értékeket!
Tudna ajánlani valamit? Esetleg vény nélkül kapható szereket (pl. Premens)?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel:
Anita
A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Talán nem véletlen, hogy a jobb laboratóriumok minden esetben mellékelik a következőket:
"LABOR DOKUMENTÁCIÓ
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Tanulságos sokak számára továbbá az is , hogy a hormonális fogamzásgátlás nem veszélytelen több ok miatt sem (erre a korábbiakban részletesen kitértem ezen a honlapon is).
Részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok és oki kezelést: