|
Kérdezz-felelek
Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz.
Rendszeresen szedett és beállított Letrox mellett (87,5 mg) az eddig rendben lévő értékem jelentősen megemelkedett.
Ez annyit jelent hogy két év leforgása alatt sikerült beállítani 1,3-ra a TSH értékemet, amit tudtam is tartani egészen idáig. Most egy rutin vérvételen az alábbi értékeket kaptam
TSH : 4,390 mIU/l + /0,400 - 4,000/
Szabad T4 : 15,60 pmol/L /11,50 - 22,70/
Szabad T3 : 4,38 pmol/L /2,80 - 6,50/
Sajnos mostanában nem éreztem jól magam, a betegség nálam általában pszichés tüneteket produkál, (éreztem hogy megint túlságosan szorongok, sokszor voltam depresszív, légszomj érzésem volt, az arcomon tele lettem az állkapocsvonalon aknékkal, a bőröm nagyon száraz volt és viszketett, illetve a menzeszem nagyon rövid ideig tartott 1,5-2 nap.) ezek alapján mentem el vérvételre.
Kérdésem az lenne hogy a pszichés tüneteim visszatérését (a betegség kezelése előtt hasonló pszichés problémáim is voltak) okozhatja -e ez a megnövekedett érték?
Szeretném megkérdezni, hogy mi a teendőm, keressem e fel sürgősen kezelő orvosomat, vagy megvárhatom az éves kontrollt mely nyáron esedékes.
Érdemes lenne esetleg Letrox helyett mást szedjek?
Kórelőzményem
28 éves nő vagyok gyermekem nincs
2015ben diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy alulműködést és pajzsmirigy gyulladást (kissebb kálváriám volt mire sikerült megtalálni az okot a tüneteimre -mely alapján először pszichiáterhez küldtek volna, mondván szedjek xanaxot - nyílván nem tettem)
Az alábbi tüneteim voltak
pánikroham (összesen 2) erős szorongás, hízás (35 kg) menzesz kimaradás (4 hónapig) fogak, íny romlása, feledékenység, rendkívüli aluszékonyság és fáradtság, depresszív hangulat.
Ekkor vérvétel során TSH 7 fölött AntiTPO az egekben. 2 év alatt az orvosom letudta vinni 1,3-ra. antiTPO még mindig 500 fölött van. A letrox elkezdésével a tüneteim jelentősen mérséklődtek, viszont sajnos továbbra is nehezen fogyok.
Egyéb betegségem nincs mitralis prolapsust leszámítva
Gyógyszert csak a letroxot szedem semmi egyebet (fogamzás gátlót SEM)
Várom tanácsát
Tisztelettel és Köszsönettel
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ez valóban így lehetséges.
Panaszai pszichés jellegűek is lehetnek, de kétségtelen, hogy a pajzsmirigy működése és a lelki folyamatok kapcsolatban vannak. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Ennek a kényes egyensúlynak a felborulása különböző kóros állapotokhoz, így az autoimmun patogenezisű betegségek kialakulásához vezethet. A hypothyreosis és a depresszió kapcsolatáról épp jövő hónapban tartok felkérésre előadást, persze a gyulladásos folyamatok is szerepet játszhatnak panaszaiban.
További kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javaslok: