|
Kérdezz-felelek
Pár hete egy rutin vizsgálat során derült fény pajzsmirigy alulműködésre, amiért L-Thyroxint kell szednem. Az endokrinológus szerint várjak a reggelivel 30 percet miután beszedtem, és akár a reggeli kávéval is bevehetem. Nagyon sok helyen olvasom viszont, hogy kávéval nem szabadna, mi itt a helyes?
Illetve: A pajzsmirigy alul működését okozhatta-e a fogamzásgátló tabletta? Jelenleg a felírt gyógyszerrel együtt azt is szedek, de a két gyógyszer kölcsönhatásáról szintén "össze-vissza" lehet olvasni, egymásnak teljesen ellentmondóan.
Válaszát előre is köszönöm!
A helyzet egyértelmű:
1. Az L-thyroxint (ha már ezt írták fel...), akkor éhgyomorra vegye be vízzel és 30-60 percig semmit ne fogyasszon!!! Az ételke megakadályozhatják a gyógyszer felszívódását és biológiai hasznosulását
Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
2. A hormonális fogamzásgátlót általában nem javaslom, de a pajzsmirigyhormonnal együtt nem szedje...
Tisztázni kellene a laboratóriumi leletének okát. Sajnos a betegek már egy definitív, csökkent pajzsmirigyműködés miatt jelentkeznek. Ha megkérdezem az előzményekről kedves Betegeimet, akkor hamar kiderül, hogy:
A családjában van pajzsmirigybeteg (öröklődés!)
Meddőség, gyakori vetélések
Jódot alkalmaztak jelentős mennyiségben (pl. hüvelygyulladások során)
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával. Gyakori kérdés: „hogyan lehet gyulladásom, amikor lázam sem volt?” A betegséget valóban nem kíséri láz! Nagyon alattomosan alakul ki és eredményezi a pajzsmirigy pusztulását. A betegség korai felismerése azért is lényeges, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek, továbbá társulhat más autoimmun betegséggel.
Jó egészséget kívánok: