|
Kérdezz-felelek
4 kérdéssel fordulnék Önhöz.
1. Idén márciusban pajzsmirigyalulműködésre derült fény. TSH érték 12,4 volt.
Letrox 50 gyógyszert kaptam. 2 hónap múlva kontrollon tartományérték közé levitte, 1,9 volt az eredmény. Majd 3 hónap múlva kontrollon ismét felment 8,5-re.
Miért lehet ez, hogy jó volt, aztán ismét ahhoz képest túl magas?
Most Letrox 100 szedek. Nemsokára kontroll, remélem a legjobbakat! De ha jó is lesz, nem lenne teljes az öröm, mert ott a félsz, hogy és ha megint visszaromlik?!? Tudom, hogy nem egyből áll be, de azért mégis kicsit furcsa.
( Nagyon félek, mert már babát szeretnék. )
2. Gyermekvállalás előtt állok, de még a próbálkozással várni kell. Nem lenne nagy baj, ha már lehetne, megfogan, de a stagnálás megint előjönne? Tudom abban az esetben emelni kell az adagot, de nem lehet baja a babának, ha úgymond tesztelési fázis? Illetve terhesség esetén adag emelés miatt nem állandó érték?
3. Terhesvitamint szednék már előre. Milyen terhesvitamin javasolt? Jódtartalmú vagy anélküli? Illetve ha a Letroxot reggel szedem, a vitamint mikor kell ehhez mérten bevenni?
4. Vitaminpótlás javasolt? Szeléntabletta pl? Amennyiben igen, milyen mennyiséget naponta?
Mielőbbi válaszait előre is köszönöm!
1. Az emelkedett TSH szintnek több oka is lehet:
A felszívódást befolyásolják bizonyos ételek (pl tej)
Továbbá gyógyszerek:
Antidiabetikumok:
Kumarin származékok:
Az antikoaguláns kezelések hatása növekedhet, mert a levotiroxin leszorítja az antikoaguláns gyógyszereket a plazma fehérjékről. Ezért a pajzsmirigy hormon kezelés elején gyakran kell ellenőrizni a véralvadási paramétereket, és szükség esetén módosítani kell az antikoagulánsok adagolását.
Kolesztiramin, kolesztipol
Ioncserélő gyanták, úgymint a kolesztiramin és kolesztipol szedése gátolja a levotiroxin felszívódását. Ezért a levotiroxint ilyen készítmények alkalmazása előtt 4-5 órával kell bevenni.
Alumíniumot, illetve vasat tartalmazó gyógyszerek, kalcium karbonát
Az irodalmi adatok szerint az alumínium tartalmú gyógyszerek (savlekötők, szukralfát) csökkenthetik a levotiroxin hatását. A levotiroxint ezért legalább 2 órával az alumínium tartalmú gyógyszerek előtt kell bevenni.
Ugyanez vonatkozik a vas és kalcium karbonát tartalmú készítményekre is.
Lázcsillapítók:Szalicilátok, dikumarol, furosemid, klofibrát, fenitoin:
A szalicilátok, a dikumarol és a furosemid nagy dózisban (250 mg), valamint a klofibrát, fenitoin és egyéb szerek leszoríthatják a levotiroxint a plazmafehérjékről, ami a T4 frakció növekedéséhez vezet.
Propiltiouracil, glükokortikoidok, béta szimpatolitikumok, amiodaron és jódtartalmú kontrasztagyagok:
Ezek az anyagok gátolják a T4-nek T3-ra történő perifériás átalakulását.
Magas jódtartalmának köszönhetően az amiodaron ugyanúgy előidézhet hyperthyreosist, mint hypothyreosist. Különös gondossággal kell eljárni az esetleges fel nem ismert pajzsmirigy autonomiával társuló noduláris golyva esetében.
Szertralin, klorokvin/proguanil
Ezek a szerek csökkentik a levotiroxin hatását és növelik a TSH szintet.
Enziminduktor hatású gyógyszerkészítmények
Az enziminduktor gyógyszerek, például a barbiturátok, fokozhatják a levothyroxin hepatikus clearance-ét.
Ösztrogének:
Ösztrogén tartalmú fogamzásgátlókat szedő vagy a post-menopausában, hormonpótló kezelésben részesülő nők levotiroxin szükséglete magasabb lehet
Proteázgátlók:
Beszámoltak arról, hogy a lopinavirral/ritonavirral együtt adott levotiroxin elveszítette terápiás hatékonyságát. Ezért a levotiroxin és proteázgátlók egyidejű alkalmazása esetén a betegek pajzsmirigyműködését gyakran kell ellenőrizni
Szevelamer
Beszámoltak arról, hogy a szevelamer növelheti a TSH szintet a szevelamer és levotiroxin együttes kezelés során. Ezért a két gyógyszer együttes alkalmazása esetén a betegek TSH szintjét gyakrabban kell ellenőrizni
Szójakészítmények:
A szóját tartalmazó vegyületek csökkenthetik a levothyroxin bélből való felszívódását.
2. Tisztázni kellene, hogy miért találtak emelkedett TSH-t. Van-e göbös pajzsmirigybetegsége.
3. A terhesvitamin megválasztásakor szülész -endokrinológus véleményét kérje.
4. A vitamin választásakor szervetlen jód bevitele nagy valószínűséggel nem szerencsés
Jó egészséget kívánok: