|
Kérdezz-felelek
32 éves vagyok, és már 2 éve próbálkozunk babával. Meddőségi intézetbe is jártunk,de nem hozott eredményt. 2015. decemberében a Tsh: 2,8 FT4: 12,96 FT3:6,29. Erre kaptam Letrox 50-et, valamint 3000-es D3 vitamint szedek és e-vitamint. Tüneteim között a száraz bőr és a hajhullás szerepelt, valamint a ciklusaim kitolódtak 33-36 napra, a gyógyszer szedése előtt. Miután szedtem a gyógyszert 25-27 napos lett a ciklus, 2016 februári értékeim: TSH: 0,8 (0,5-4,78) Ft4: 15.37 (11,5-22,7) Ft3: 6,39 (3,5-6,5) anti TPO:33. Mivel az orvos szerint a FT3 értékem picit magas volt, emelt az adagomon, és elkezdtem szedni a letrox 62,5 mg-mal, valamint iszom az inofolicot reggel és este, ezt a nőgyógyászom javaslatára. Most 2 hónap múlva az újabb eredmények: TSH: 0,02 (0,55-4,78) FT4: 23,06 (11,5-22,7) FT3: 10,69 (3,5-6,5). A doktor úr szinte értetlenül áll az eredmények előtt, mivel a hajhulláson és a száraz bőrön kívül nincs más tünetem. Azt javasolta hogy szedjem akkor a letroxot 25 mg-mal és menjek vissza 2 hónap múlva. Ön doktor Úr mit tanácsol? Mi a véleménye ezekről az értékekről? Aggódom, mert már nagyon szeretnénk babát. Köszönöm a válaszát!
Én is aggódom, mert a leírtakból nem derült ki, hogy a fogantatás miért nem következett be. Előző kedves Kérdezőnek igyekeztem ennek a problémának az immunológiai vetületére kitérni.
Kétségtelen, hogy a hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Lényeg: „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”
Jó egészséget kívánok: