|
Kérdezz-felelek
Köszönettel várom válaszát: Anna
Nagyon fontos kérdéskörre irányította a figyelmet. Érthető módon a leírtak (bár nagyon pontosak és dicséretesen szakszerűek) önmagukban nem elegendők a diagnózishoz.
Néhány dologra tudom felhívni a figyelmét, amellyel reményeim szerint segíthetek:
I. A Valsartan filmtabletta az angiotenzin-II receptor antagonistának nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik, és a magas vérnyomás csökkentésére szolgál. Az angiotenzin-II pedig a szervezetben előforduló anyag, mely az ereket szűkíti, ezzel emeli a vérnyomást. Valsartan akkor alkalmazható, ha az úgynevezett angiotenzin konvertáló enzim (ACE) gátló szerek (a szívelégtelenség kezelésére szolgáló gyógyszerek) nem alkalmazhatók, vagy az ACE-gátló kiegészítéseként, ha a szívelégtelenség kezelésére más szer nem adható. Fontos tudni, hogy ezen típusú vérnyomás csökkentők az estek 12,5%-ban fokozták a myasthenia gravis tüneteit.
II. Több adat szól a Valsartan allergiás tüneteket kiváltó hatása mellett, főleg azokban az esetekben, amelyekben más autoimmun betegség is előfordul (myasthenia)
III. Végezetül: az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
Mit tehetünk a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzs-mirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendel-kezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
Összességében: a további kivizsgáláson túlmenően célszerűnek látnám a Valsartan kezelést más típusú vérnyomáscsökkentőre váltani, kisebb dózisú vízhajtót elkezdeni.
Jó egészséget kívánok: