|
Kérdezz-felelek
30 éves, vékony testalkatú (169 cm ,51 kg) nő vagyok. 3 év sikertelen babaprojekt után fordultam endokrinológus orvoshoz, aki pajzsmirigy alulműködést és inzulinrezisztenciát állapított meg. A laborértékeim az alábbiak voltak:
TSH: 2,1 mU/l
FT4: 14,2 pmol/l
FT3: 5,3 pmol/l
Glukoz 0 perc: 5,2 mmol/l
Glukoz 120 perc :5,5 mmol/l
Inzulin 0 perc : 9.83 uU/ml
Inzulin 120 perc 82.81 uU/ml
Napi 50ug Letrox szedését, valamit 120 g CH tartalmú diétát, rendszeres mozgást és 2*500 mg Meforal tabletta szedését javasolta. A diétát szigorúan betartottam, viszont a Meforal tablettát nem tudtam az előírt mennyiségben szedni, csak napi 500 mg-ot. A testsúlyomból így is 4 kg-t veszítettem. Laborértékeim 3 hónappal később az alábbiak szerint alakultak:
TSH: 0,01 mU/l
FT4: 25,4 pmol/l
FT3: 8,5 pmol/l
Glukoz 0 perc: 5,0 mmol/l
Glukoz 120 perc :5,0 mmol/l
Inzulin 0 perc : 8,62 uU/ml
Inzulin 120 perc 73,05 uU/ml
Étrendkiegészítőként napi 1db Lactomicrosel tablettát, 200 mg E vitamint, valamint 1 hónapja mio-inozitol+folsav port fogyasztok. ( Egy korábbi cikkében olvastam, hogy a mio-inozitol hatékony segítség lehet az IR kezelésében.)
Nagyon elkeseredtem az új értékeket látva, ezért szeretném a véleményét kérni.
Válaszát előre is köszönöm.
R.Edina
Megértem elkeseredését. Valóban át kellene értékelni a kezelését a panaszai, a leletei alapján.A hormonális betegségek kezelése ugyanis nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem. A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.Tehát ne a laborleletet kezeljük, hanem beteget.
Jó egészséget kívánok: