|
Kérdezz-felelek
(Dg.:Autoimmun thyr., Hasimoto enc., Polyallergiás synd., APS3/C. Th.: Letrox 50ug fél tbl/nap, Antiox Vital 2 tbl/nap, Vigantol 1 csepp/nap, Chinotal 1/2 tbl /nap, Brin 30 mg/nap, DioPP 1 tbl/Nap)
A Chinotal t azt írta doktor úr, hogy három hétig szedjem a fél szemet, mivel nehezen tolerálta a szervezetem. MIvel két napja hasmenésem kezdett lenni, mely sem ételhez sem máshoz nem köthető, nem tudom, a gyógyszer okozza e (a sezdés elején a hényás előtt volt ilyen tünet), valamint a Lettrox túladadolásra jellemző fejfájás, rosszullétek jelentkezetek. A gyógyszert 16 napon beszedtem, hétfőn járna le a 21. nap. Kérdésem, hogy ezek a tünetek a Chintaltól lehetnek-e és mit tegyek?
Normaflore-t vettem be, így most már jól vagyok, de nem vettem be ma a Chinotalt sem, viszont az eddigi panaszok ma nem jöttek már elő vagy csak nagyon enyhén.
Elegendő a 16 nap is, vagy erőlködjek még pár napig? Azért is fontos a kérdés, mert hétvégén külföldre utazom helyet mászni (via ferrata), és bár kezdő pálya lesz, nem szeretném végighányni, vagy rosszul lenni a kikapcsolódás helyett...
Válaszát előre is köszönöm: Edina
A Normaflore, ill. esetleg más probiotikumot szedjen.
Jó egészságet kívánok:
Nagyon köszönöm válaszát, melyben leírja, hogy a tesztelt nőknél tesztoszteront juttatak a szervezetükbe. Lehet butaság amit kérdezek, kérem fogadja elnézően a laikus kérdésemet, de nem lehet, hogy ezekkel a "vágykeltő" hormonjaimmal is baj van? Hol tudok én ennek utánajárni? A nőgyógyász tud nekem segíteni? Igazából még soha senkivel nem beszéltem erről, így ismeretlenül nem annyira kellemetlen.Szertném a házasságomat rendbehozni , de azt hiszem orvosi segíség nélkül ez nem megy.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Bernadett
Szerettem volna érzékeltetni, hogy ez endokrinológiai kérdés és feladat.
Tisztelettel:
33 éves vagyok,egy évvel ezelőtt pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nálam, szedem az L-Thryoxint, napi egy szemet.
Elég kínos kérdésre szeretnék választ kapni Öntől, ugyanis a szexuális vágyam a nullával egyenlő.A férjem már nem nagyon tolerálja a dolgot, amit meg is értek.Kérem segítsen kihez fordulhatnék ezen problémámmal.
Tisztelettel:Bernadett
A kérdése nem kínos, hanem természetes és ebben a betegségben elég gyakori.
Kopf: Nem kell majd törnie a fejét, hogy milyen indokkal szerelje le párja közeledését – mert eszében sem lesz visszautasítania. Majd. Ha jól fog működni a pajzsmirigye…
Mióta világ a világ, az érzelmek otthonának a szívet mondják. Pedig inkább a pajzsmirigy az. Itt termelődnek ugyanis a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. A szexuális zavarok különös gondot okoznak a változó kor 3-10 éve alatt, ami egy kritikus életszakaszban két ember, vagyis a párkapcsolat sorsát döntheti el Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták!Természetesen nem lehet megoldás a férfi hormon széles körű, tartós alkalmazása, hiszen a mellékhatások közül csak egy, hogy hajhullást eredményezhet. A hormonrendszerbe egy ponton történő beavatkozás kihat az egész szervezet működésére Például a pajzsmirigyben az agyalapi mirigy utasítására jód és fehérje felhasználásával termelődő hormonok az anyagcsere minden folyamatát befolyásolják. A magzati fejlődéstől az oxigénfogyasztáson, a növekedésen, a szív-, gyomor-, bélrendszer-, a bőr, a központi idegrendszer működésén át a lelkiállapotig… Aluszékonyság, koncentrációzavar, hízás, fázékonyság, fáradékonyság, szorulás, bőrproblémák és még sok-sok apró jel utalhat pajzsmirigy-alulműködésre a lanyha libidó mellett. A megfelelő hormonpótlással jól kezelhető kellemetlenségek azonban nem képesek a kiváltó okot megszüntetni. Pajzsmirigyproblémák általában a hormonális változások korában, tehát a serdülőknél, a terheseknél és a változó korban jelentkeznek. Ha állandósulnak, annak oka lehet a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életvitel, a dohányzás, az alkohol, a tartós stressz vagy egy hirtelen jött lelki trauma, illetve örökölt hajlam. A baj feltérképezése összetett, alapos kivizsgálást igényel – és a terápia is komplex. A vágy sem szárnyal a hormonszint optimalizálás után minden esetben, hiszen a női nemi késztetés bonyolult képlet.
6 hónapja hasonló gonddal keresett fel egy ifjú hölgy, a megfelelő kezeléssel panszmentessé vált.
Jó egészséget kívánok:
Jelenleg tipikus tüneteim vannak./fogyás,szapora szivverés,ingerültség,hajhullás,izzadás/Elmentemvérvételre de a tsh normál tartományban volt.A pajzsmirigy ultrahang a következö jobb lebeny 54+30+23mm bal lebeny 48+21+17mm .
Mk lebeny ép echogenitású a vascularisatio enyhén fokozott.Göb nem ábrázolodik.
A radiologus azt mondta ezt kezelni kell.
Teljesen tanácstalan vagyok mert a háziorvosom viszont beállitotta nálam ismét a metothyrin tablettát.
Véleményét szeretném kérni, hogy most elkezdjem a gyógyszeret vagy ne éppenséggel a pajzsmirigyem vagy sem.
Én a tüneteim alapján ugy érzem de nem tudom.
Válaszát elöre is köszönöm.
Miként azt már több alkalommal írtam, az okot kellene keresni és megtalálni és ennek megfelelően kezelni.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Ezek után talán érthető, hogy miért javaslom az immuno-endokrin kivizsgálást
Jó egészséget kívánok:
Nagyon kíváncsi lennék a véleményére!
Hamarosan kisbabát szeretnék, de fél éves vizsgálódás után a helyi endokrin szakorvos azt állapította meg, hogy valószínűleg Hasimoto thyreioditisem van. Sokat olvastam az írásaiból, és ha jól értelmeztem, akkor Ön azt vallja, hogy a biztonságos teherbeeséshez és gyermekvállaláshoz a TSH értékét le kell 2 alá vinni. Nos, nekem a szakorvos azt mondta, hogy nem kell, hogy ez az érték 2 alatt legyen, és az én kis 4,16-os egyébként normális értékemmel simán lehetek terhes. (csak akkor kell gyógyszeres kezelés esetemben, ha a TSH-m 5 fölé emelkedik.) Az antiTPO-m 600 fölött van, az FT4 1,38, azaz normális. A többi hormonom egyébként rendben van. A PM UH-on ezt írták: “A pm a normál érték felső határán van. A mirigyállomány inhomogén, számtalan kis 2-3 mm-es elmosódott határú echo szegény képlet okozza ezt az inhomogenitást...”
Az utóbbi néhány évben elég gyakoriak a következő tünetek:
Hízok…hízok…Időnként össze-vissza elkezd kalapálni, dübögni a szíven, magnézium-b6 vitamin tabletta szedése mellett is állandóan görcsölnek az izmaim, illetve lábizmom rángatózni szokott. Hullik a hajam, folyton fáradt vagyok, ideges, ingerült. 20-24 napra menstruálok, hol 3- hol 5 napig. A nőgyógyászom szerint minden rendben van.
Teljesen elkeserített az endokrin szakorvos. Tényleg nem kell semmit csinálni, és jöhet a gyerek??? 35 már elmúltam, Ön szerint merjek így gyermeket vállalni, nem kell semmilyen kezelés???
Nagyon szépen megköszönném, ha elmondaná a véleményét, bízom a szakértelmében!
Üdvözlettel: MSE
Engedje meg, hogy ne ismételjem meg a korábban már erről a kérdésről leírtakat. Az Orvosképzés legutóbbi számában nekem jutotott az a megtiszteltetés, hogy a referált legkorszerőb közleményeket bevezetőben értékeljem és a kommentárokat bevezethessem.
Erre most itt kitérek:
"Közleményben Brabant professzor a TSH új normál tartományainak kérdését veti fel és tárgyalja, különös tekintettel a subklinikus hypo- és hyperthyreosisra, amelyet Kovács Gábor László tanár úr hozzáértő kommentárja és a megértést elősegítő ábrái követnek. Ebben a közleményben egyértelművé válik, hogy az egészség és a betegség között van egy un. „szürke” zóna, amelyet a „sub” szótaggal jelölnek. Itt a valós kérdés az, hogy ezek valóban klinikai entitások-e és igényelnek-e kezelést. Az itt leírtak jobb megértéséhez szeretném hangsúlyozni azt, hogy a TSH esetében az immun-reaktív TSH molekulák mennyiségét mérjük. Jóllehet a „ szuperszenzitív” TSH meghatározás rendkívül érzékeny módszer, azonban nem képes mérni a TSH biológiai aktivitását. Ezért is gyakran beszélünk külön immunreaktivitásról és külön biológiai aktivitásról. A TSH referencia tartománya körüli viták az utóbbi években különösen kiéleződtek. Ennek oka éppen az volt, hogy az immunreaktiv TSH értékét abszolutizálták, s nem vették figyelembe, hogy annak szintjét számos tényező befolyásolja. Ma már tudjuk, hogy a genetikai okok mellett számos, a TSH receptorral kapcsolatos tényező határozza meg a TSH un. normál szintjét. Ez az irodalomban „TSH war” -nak (TSH háborúnak) titulált vita egyre nagyobb hullámokat vetett, ezt egyaránt tükrözi a közlemény és a kommentár. A referencia tartomány számos genetikai és környezeti tényezőtől függ. Az ideálisnak tartott 0.4-2.5 mU/l közötti értékét többen elfogadták, mások ezt vitatják. A lényeg valóban ott van, hogy a TSH-nak az egyes egyénekben eltérő értéke („set point”-ja) van, amely azt is jelzi, hogy a határok (főként a felső határok) eléggé képlékenyek. Az úgynevezett szubklinikus hyper- illetve hypothyreosis a pajzsmirigy működésének legenyhébb zavara, amelyet a normálértékekhez képest emelkedett vagy csökkent TSH-szérum szint és ugyanakkor normális pajzsmirigyhormon-koncentráció jellemez. Ma már szubklinikus hyper- és hypothyreosis létét senki nem tagadja és általában azt is elfogadják, hogy az esetek egy részében valóban szükséges a kezelés "
Az gondolom, hogy a Belorvosi Archivumban az érdeklődő orvosk is megtalálják a kérdésre a választ.
Jó egészséget kívánok:
Mindenek előtt el kell mondanom, hogy az ultrahang vizsgálat sokat segíthet, de nem jelent diagnózist. Egy " arcképrő még nem lehet következtetni az egyén tulajdonságaira". Nem kívánok szakmai részletekkel sem untani, sem felizgatni, ezért csak azt mondhatom, hogy ezekből az adatokból diagnózist nem lehet mondani. Valószínüleg csökkent pajzsmirigybetegsége van, de ennek hátterét ki kellene vizsgálni. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható. A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Doktor Úr!
4 hónapja pajzsmirigy alulműködést állapított meg nálam a házi orvosom. Elküldött nyaki ultrahangra. 4 hónap múlva kaptam időpontot, így ez alatt az idő alatt felírta nekem Letrox 50 tablettát. Az értékeim javultak. A múlt héten voltam a nyaki ultrahangon. Az ambuláns lapon a következő információkat tüntették fel, amiről sajnos nem tudom, hogy mit jelent.
NYAKI UH VIZSGÁLAT: A pm. jobb lebenye kb. 50 x 70 x 20 mm-es, durva apró göbös szerkezetű, a felső pólusban dorsalisan keskeny echoszegény sávval övezett, isodens göb alsó szélénél 4mm-es folyadékos képlet van. Az isthmus bal oldalon szélesebb, benne 13 mm-es inhomogén, echoszegényebb göb látható.
A bal lebeny kb. 51 x 16 x 22 mm-es, a szerkezet itt is durva, apró göbösen átépült.
Az állcsúcs alatt 6 mm-es tömött nycs. van.
Jobb oldalon a mandibulaszöglet alatt 10 mm-es benignus kinézetű nycs. detectálható.
Az endokrin rendelésen elküldtek izotóp szakrendelésre, és állapotomról majd októberben kapok bővebb tájékoztatást, én viszont nagyon félek, hogy valamilyen súlyos betegségem lehet.
Másik kérdésem lenne, hogy amióta a Letroxot szedem, azóta kéthetente menstruálok. Lehet-e összefüggés a kettő között?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Szilvia
Tisztelt Szilvia!
Sajnos a leírtakből sokra nem lehet következtetni
1. Egy képről történő leírás nyilvánvalóan nem azonos azzal ha azt látjuk is. Minden szem többet , esetleg másként lát.
2. A betegség természetéről okairól ezen adatok nem adnak információt.
3. Nem tudom, hogy az aululműködés milyen fokú, társul-e más betegséggel?
Mindezek alapján az lehetséges, hogy a menseszavara az alkalmazott kezeléssel összefügghet, de bizonyossággal ez nem mondható ki.
Ugyanis a menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
A segítségét szeretném kérni. 31 éves vagyok nő vagyok. Már nagyon szeretnénk a párommal kisbabát. De félek ez az idén sem fog összejönni. Nálam januárban diagnosztizáltak PM túlműködést, de akkor már nagyon rosszul voltam. Erős hajhullás, hasmenés, remegés, gyors pulzus, és a többi tipikus tünet.
és tanácsát előre is köszönöm!Ekkor a Tsh:0.04 (0.4-4.00), T4:30,890 (10.30-24,45) volt. Elkezdtem szedni napi 3x1 metothyrint. Két hónapra rá a véreredményem: Tsh:0.012, T4:10.00, ekkor lecsökkentették az adagot 2x1-re.
Eltelt másfél hónap,az eredményem jó lett, Tsh:1,22. Viszont állandó izomgörcseim voltak, és a fogaim nagyon fájtak, ezért leállították a metothyrint. Kalcium és magnézium szedését javasolták. Kértek: Ca, P, PTH, OHD vitamin, vérkép, és Tsh vizsgálatot. A metothyrin helyett napi 1 propicylt kellett tovább szednem.
Azóta szinte mindentől hasmenésem van, és a hajam megint nagyon hullik. Napi kb.500 szál, egy hajmosás pedig kb.900. (nekiálltam megszámolni, mert azt mondták a napi 100-150 szál még egészséges)
Most (06.15.) a Vérvétel eredményem: Tsh:0.064 (0.270-5.000) a T3: 5.85 (2.8-7.1) Szérum Ca: 2.22 (2.20-2.55)
Szérum P: 1.05 (0.87-1.45) a többi véreredményem még nincs kész, de hála istennek a Tsh-n kívül minden jó.
A hajhullás miatt leállították a propicyl szedését, és másfél hónap múlva megyek Tsh kontrollra. Ha nem lesz jó akkor radiojód terápia.
Olvastam az interneten, hogy a propicyl fele olyan erős gyógyszer mint a metothyrin. Nem lehet, hogy az erős hajhullás nem a propicyl miatt volt, hanem azért mert kevés volt a napi 1 szem?? Hisz ugyanazok a tüneteim, mint a gyógyszeres kezelések előtt.
Gondolkodtam, hogy elmegyek egy homeopátiás orvoshoz, hátha ő tud segíteni. Szeretnék már meggyógyulni, szeretném megmenteni ezt a pár szál hajamat, és szeretnénk már nagyon egy kisbabát.
Kérem, adjon tanácsot mit tegyek, hova forduljak segítségért.
Tisztelettel: Via
Értem és átérzem gondját.
Mindenek előtt tisztázni kellene a pajzsmirigy és a hozzá tartozó tünetek hátterét, okát. Csak ezek birtokában, megfelelő diagnosztikus és terápiás tervvel lehet eredményt elérni.
Az az érzésem, hogy talán a fától nem láthatták az erdőt.
A betegséget kiváltó okok megismerése után sikeres kezelés, és gyógyulás várható.
28 éves nő vagyok. Rettenetesen hullik a hajam, már évek óta. Sajnos egyre intenzívebb. Minden létező vizsgálaton voltam már, az eredmények negatívak. 9 évig szedtem a Diane-35 fogamzásgátlót. A szedése alatt kezdődött a problémám. Több, mint 1,5 éve már hogy abbahagytam a szedését, de a hajhullás nem állt meg, sőt fokozódott. A menstruációm rendszeres, 30-33 naponta jelentkezik. A fogamzásgátló szedése alatt folyamatosan voltak cisztáim és megmagyarázhatatlan módon a gyógyszer abbahagyása után eltűntek. Amit még furcsállok, hogy régebben sosem volt rendszeres a menszeszem. Volt, hogy fél évet is kellet rá várnom. A gyógyszer abbahagyása után is erre számítottam, de nem így történt. Lehet, hogy még 1,5 év után is dolgozik bennem a Diane? Ön mit tanácsol, hogyan tudnám leállítani a hajhullást? Nem kellett volna már magától leállni ennyi idő után? A bőrgyógyász ismét fogamzásgátló szedését javasolta (Belara), de tanácstalan vagyok. Éppen egy fogamzásgátlótól kezdődtek a problémáim és egy másik fajta lenne a megoldás?
Sajnos több orvos is feladta a küdelmet és azt mondták nem tudnak segíteni, de én még reménykedem.
Várom megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel,
Yasmine
Ne adja fel! A leírtak alapján számomra nem világos, hogy mi okozta az eredeti problémát. Lehettek hormonális , immunológiai okok. Nem tudom, hogy ilyen vizsgálatok történtek-e?
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel..
Jó egészséget kívánok:
Kérem véleményét az alábbi szcintigraphya vizsgálattal kapcsolatosan:
99-Tc-pertech. lepke 81% 128 16.
Static 2 directions
pajzsm. 212/150 jelölés 27/150
Pulses in thyroid: 59434
Bgrnd subtraction %: 11.63
Segítségét előre is köszönöm!
Ezekből a technikai adatokból orvosilag, s főleg a beteg számára hasznos információ nem olvasható ki.
Az Önhöz járok, utoljára április 14-én voltam, akkor propycilt írt fel, amit napi egy adagban azóta is szedek. Nem tudom,hogy a gyógyszerváltás (előtte metothyrint szedtem), vagy pajzsmirigy működés miatt, de onnantól 20 naponta mensturáltam, aztán most meg már késik. A kérdésem, lehetek terhes? Úgy értem a gyógyszer, a pajzsmirigybetegség, illetve a magasabb prolaktin (mivel a mellemből nyomásra tejszerű folyadék jött) végett nem tartottam valószínűnek. Mióta pajzsmirigybeteg vagyok, azóta inkább sűrűbben van és erős, ez az egy heti csúszás nekem most olyan furcsa. A mellemből pedig már nyomásra sem jön semmi. Augusztusban kell legközelebb mennem Önhöz, egyébként jól vagyok, a furcsa az volt, hogy mióta a propycilt szedem a menstruáció előtti jellegzetes tünetek (mellfeszülés, vizesedés, hiszti..) elmaradtak, lehet, hogy a gyógyszer okoz rendszertelen menstruációt? Vagy inkább vegyek egy tesztet? Ha esetleg terhes vagyok, egyáltalán ilyen betegen vállalható lenne??? Köszönöm előre is válaszát, Meme
A Propycil nem felelős a tünetekért. Valóban célszerű volna tesztet csinálni.
Amennyiben tünetei továbbra is fenállanának, akkor korábbi vizsgálat jöhet szóba.
Jó egészséget kívánok:
Azt szeretném kérdezni,hogy akinek pajzsmirigy alulműködése van,miért nem mehet "jód" tartalmú gyógyvizbe fürdeni ? Azt gondolnám,mint laikus,hogy a pajzsmirigy alulműködik,tehát jódot lehet "pótolni".
Másik kérdésem:Az Ön által javasolt SelenoPrecise szedése 2 hónap után,napi 1 szem lesz,és azt mikor kell bevenni ?
Valamint,hogy mennyi ideig kell majd ezt a tablettát/szelént/ szedni ?
Válaszát megköszönve,tisztelettel:Olga
1. A jód a bőrön keresztül is felszívódik és gyulladást válthat ki.
2. Az 1 tbl-t-este és délben is beveheti.
3. A kezelés időtartama egyéni megítélést ígényel.
Jó egészséget kívánok:
Elhízással és alul működő pajzsmirigyproblémával kerestem meg Önt . Két hónapja Mercformin XR 500 tbl -át kezdtem szedni az ön utasítása szerint egy hétig fél, majd miután semmi panaszt nem okozott, emelhettem egy egészre.
Napi 1300-1500 kcal -ás diéta és a korábbinál több mozgás mellett a súlyom egy dekányit nem változott ill. has- és vízhajtó nélkül csak emelkedne.
Lassan elfogy a gyógyszerem a kérdésem: nem emelhető-e a Mercformin adagom 800-1000 mg-ra?
Köszönettel és tisztelettel
Judit
Fog ez menni! A gyóygszerből 2x1 tbl-t szedhet (rggel és este).
Jó egészséget kívánok:
27 éves nő vagyok, babát várok, a 13. héten járok. 3 hete a TSH értékem alacsony lett 0,005, amit magas pulzus miatt néztek. (1 éve jó volt: 0,567). Hasmenésem nincs, általában fázós vagyok, vérszegény nem voltam és nem is vagyok, minden más eredményem jó nem híztam, de nem is fogytam, 61 kg vagyok.Voltam pajzsmirigy uh-n, a jobb lebenyben találtak egy vegyes echoszerkezetű 20 mm-es göböt.Eddig a FEmibion, magzatvédőt szedtem, ami jódot tartalmaz (napi szükséglet 100 %-a) Az endokrinológus pénteken 2x1 Propycilt írt fel és kérte az FT3 és t4 értékeket, de csak 2 hét múlva lesz eredmény. Azt mondta a gyógyszert szedjem. Tényleg szedjem, amíg nincsenek eredmények? Nem lehet, hogy csak a terhesség miatt volt alacsony a TSH? Nem tudom, mivel teszek jót magamnak és főleg a babámnak.
Köszönettel:
Tímea
A Prpycilt jód tartalmú készítménnyel ne szedje együtt. Kérem olvassa el ezen a honlapon általam 2 részben leírt esetet, ahol éppen ez volt a probléma!
Egyébként a terhesség első 3 hónapjában valóban lehet alacsonya TSH, mert élettani okok miatt fokozott a pajzsmirigy működése. Dee ezt ki kellene vizsgálni!
Alulműködő pajzsmirigy problémával és jelentős súlynövekedés miatt fordultam Önhöz korábban. Az Ön által elrendelt vizsgálat inzulin rezisztenciát mutatott ki, amelyre Mercformin XR 500-at javasolt. Egy hétig szedtem fél tablettát majd mert nem volt hasmenésem egész tablettával folytattam. Elfogyott a gyógyszerem , önhöz augusztus 25-ére kaptam időpontot.
Kérdésem: napi 1000-1500 kalória bevitele mellett , a súlyom nem csökkent. Irassak-e Mercformin XR 800 vagy nagyobbat vagy maradjak az 500 -nál?
Válaszát köszönöm, további jó munkát kívánok.
Köszönettel és tisztelettel Judit
Örülök, hogy mellékhatás nem jelentkezett. A MerckforminXR 800-t szedheti, de a diétát is folytassa.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
26 éves nő vagyok, jelenleg terhességem 12. hetének végén járok. 2 hete, magas pulzus miatt (amit terhesség előtt kezeltek, mpS) TSH vizsgálatot kértek. Az eredmény nagyon alacsony lett 0,005. Voltam pajzsmirigy ultrahangon, ahol méretileg szinte alig van eltérés, viszont a bal pajzsmirigylebenyben egy vegyes echoszerkezetű, 20 mm-es göb látható, stuma nodosa került a leletre. Pénteken voltam endokrinológusnál, aki ezek alapján napi 2x1 Propycilt írt fel, és kérte az FT3 és FT4 értékeket, aminek csak 2 hét múlva lesz eredménye. Azt mondta, a gyógyszert kezdjem el. Amig nincsenek meg a hormon értékek, szedjem a gyógyszert? Nem tudom, mivel teszek jót magamnak és a babámnak. Eddig a Femibion 800 magzatvédő vitamint szedtem, ami tartalmaz jódot, ezt cseréljem le?
Nagyon aggódom, hogy baja lesz a babámnak emiatt.
Tisztelettel:
Tímea
A leírtakból nem lehet diagnózist mondani, de nagy valószínüséggel a túlműködést toxikus adenoma okozza. A Propícil kezelés elkezdheti, de - erre utaltam ezen a honlapon az elmúlt évben - fehérvérsejt és májfunkció ellenőrzés szükséges.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Tegnapi napon jártam Önnél rendelésen a Bajcsy kórházban. Mivel itt már korábban nagyon sok hasznos és megnyugtató választ kaptam Öntől, nagyon boldog voltam, hogy személyesen találkozunk, és Ön fog kezelni. Tudtam, hogy biztos kezekben leszek.
Jártam már korábban másik endokrinológusnál, mert Önhöz nem kaptam korábbra időpontot, és a háziorvosom erőltette, hogy muszáj gyógyszert kapnom, mert a panaszaim súlyosbodni fognak. Az első orvosnál, akinél jártam gyógyszer nem kaptam, viszont nagyon "laza" stílusa volt, ami engem elborzasztott és bizonytalanná tett, ráadásul hiába mentem időpontra, az elsőt szó nélkül ott a helyszínen az asszisztense lemondta, a másodiknál pedig 3 órát kellett várni (közben a kisfiam teli torokból sírt a váróban, és sajnos senki nem volt aki vigyázzon rá). Aztán elmentem magánrendelésre, amit sajnos anyagiak miatt nem engedhetek meg többször magamnak. Kaptam végre gyógyszert, elkezdtem szedni, és valóban használt valamit a panaszaim szempontjából (fáradékony vagyok, néha szívdobogásérzésem van, ödémásodom, hullik a hajam, gyakran van hangulatingadozásom), de a közérzetem még mindig nem az igazi.
A tegnapi konzultáción beléptem az ajtón, és Ön ránézésre megállapította hogy Hashimotom van. Elárulná hogy milyen tünetek alapján tudta ezt megállapítani?
Jelenleg nem tudom mikor jutok el endokrinológushoz, mert akinél korábban jártam, ahhoz nem szeretnék visszamenni, a magánrendelésre nincs pénzem, Ön pedig nem vállalta az esetemet.
Kérem még erre az egy kérdésre, hogy ránézésre honnan tudta megállapítani, válaszoljon, mert semmit nem volt alkalmam kérdezni Öntől.
További sok sikert kívánok a munkájához:
Vadász T. Mária
Nagyon köszönöm szavait és kérem nem haragudjon rám! A helyzet - legnagyobb fájdalmomra - sajnos ilyen. Ezen a területen dolgozó szakemberek száma kevés, nem mindenk egyforma és, mert.........................
A diagnózishoz- amit kérdezett - nem kell más csak empáthia, sok tapasztalat és tudományos kutatás.Ezek birtokában sokkal kevesebb vizsgálatból is lehet diagnózist megállapítani és kezelést elkezdeni. A beteg az esetek többségében "elárulja" a betegségét. Igaz az, amit az ameriaki betegek szövetsége leírt :" mi betegek vagyunk, nem laboratóroiumi értékek"
Jó egészséget kívánok:
Lányom május elején átesett egy műtéten, melynek során eltávolították a jobb oldali pajzsmirigyét , melyben kb 3,5 cm-es göb volt (jobb oldali follicularis adenoma miatti lobectomia). A szövettani vizsgálatok, sajnos rosszindulatú daganatot diagnosztizáltak. (Carcinoma papillare glandulae thyreoidideae, follicularis szövettani altípus, pT2, pNO. Reaktív nyirokcsomó (1).
Elsősorban azt szeretném tudni, hogy elkerülhetetlen- e egy újabb műtét, és ha feltétlen szükséges minimum mennyi időnek kell eltelnie a két műtét között ? Nem lenne-e fontos az újabb műtét előtt alaposan felerősíteni lányom szervezetét és meggyőződni arról, hogy vannak-e áttétek, elvégezni egy állapotfelmérést? Mennyi időnek kell eltelnie a műtétet után az izotóp kezelésig ?
A szervezet megerősítéséhez mit a leg célszerűbb alkalmazni ?
Nagy mennyiségű friss gyümölcs- és zöldség, illetve ezek levének fogyasztása jót tesz-e ebben az állapotban ?
Szabad-e nagy dózisú gyógyteát nevezetesen mezei zsurlót, és nagy dózisú gyógyfüvekből készült teakeveréket , konkrétan 300g körömvirág, 100g csalán, 100g cickafarkból álló főzetet (ez egy napi adaga)napi rendszeYrességgel inni a műtét előtti időszakban ?
Várom segítő tanácsait.
Köszönettel:
egy aggódó édesanya
Az adatokból nem egyértelmű, de valószínüleg újabb műtét lesz szükséges, ha nem történt meg a teljes eltávolítás. Ezt követheti a nagydózisú izotóp kezelés.
Gyógyteát fogyaszthat.
A reménysugárt az adja, hogy ma már a pajzsmirigyrákos betegek többsége ereményesen kezelhető!
Jó egészséget kívánok:
Elérhető szakrendelés után szeretnék érdeklődni, akár magánpraxisban is. Évek óta diagnosztizált pajzsmirigy alul működésem van, amelyre természetesen gyógyszer szedek, de sajnos jó pár éve nem jutottam el kontroll vizsgálatra, mert a szakrendeléseken tapasztalt várakozási időt nem engedi meg szoros időbeosztásom. Továbbá ahova próbáltam mostanában időpontot kérni, ott kb november környékére volt csak szabad hely.
Az utóbbi hónapokban nem érzem tökéletesnek a gyógyszer adagolását, ezért most sürgetővé vált egy orvosi kontroll.
Kérem, hogy adja meg számomra elérhetőségét amennyiben van magánpraxisa, vagy esetleg ismer olyan szakorvost ezen a területen akinek van.
Köszönettel várom válaszát!
Üdvözlettel:
Horváth Andrea
Sajnos ez a helyzet ismerős és nem vigasztaló, hogy a vidéki szakrendelések sincsenek jobb szituációban.
A Budai Endokrin Központot tudom ajánlani, ahol hamarább kaphat időpontot: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Amióta rábukkantam a családi netre, ahol Ön is közremüködik, olvasom minden cikkét. Ezúton is köszönetet szeretnék mondani az eddigi sok hasznos információiért!
Mivel újabb és újabb kérdések merülnek fel bennem, ezúttal ismét hashimotóval kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni.
2010 márciusában vérvétel során derült ki, hogy thyreoglobulin ellenes antitestek vannak a szervezetemben (1730 U/ml).
A szabad T3 és T4 értékeim eddig mindig a referencia-értékeken belül voltak, a TSM-m néha 4,0 mikroIu/l körül mozog (4,5 volt a legmagasabb értékem), de volt már 2,3 is (mindennemü gyógyszer szedése nélkül).
A fentiek alapján az engem kivizsgáló endokrinológuselöször hashimotó gyanúját, majd 2010 májusában - miután akkor is nagyon magas volt az antiTg-m: 1675 U/ml - hashimotót diagnosztizált.
Kezelés gyanánt l-thyroxin-50-et kell szednem, napi egy tablettát. Sajnos a TSH-m továbbra sem akar az „orvosok által kívánt értékre süllyedni“, így nem tudom, hogy bele merjek-e vágni a lombikbébi programba, ami már 2008 óta húzodik, halasztódik... Férjemmel hosszú ideig sikertelenül próbálkoztunk, sajnos ma már tudjuk, hogy igazából semmi esélyünk nem volt, hogy természetes úton teherbe essek. Sajnos nálunk is az a hiba történt, hogy az orvosok engem kezdtek vizsgálni („tetötöl talpig“), de ettöl sem lettünk „okosabbak. Azon kívül, hogy a TSH-m a fent leírtak alapján alakult, minden vérvételi értékem a referencia-tartományban volt. Aztán megelégeltem a sok hercehurcát, és saját magam küldtem el a férjemet az urológushoz, hogy ö is „ellenöriztesse magát“. Ezután történt a katasztrofális szembesülésünk a valós tényekkel... 2009 telén derült ugyanis ki, hogy férjemnek nagyon rossz a spermiogrammja, súlyos OAT szindrómája van.
Doktor Úr, ne haragudjon, hogy ilyen részeltességekbe menöen írtam le a történetünket, de még ez is csak egy minimális töredéke annak, amin férjemmel keresztül mentünk az utóbbi idökben.
Kérdéseim Önhöz a következök lennének:
1. Mit jelent az, hogy ilyen magas az antiTg értékem? Nekem a kezelöorvos azt mondta, hogy „nem érdekes, milyen magas, az nem a betegség súlyosságára utal, egyszerüen csak arra, hogy az antitestek jelen vannak a szervezetemben, és pusztítják a pajzsmirigyem sejtjeit“.
Nos, engem ez a válasz nem nyugtatott meg, így Önt kérném arra, hogy egy kicsit felvilágosítson, mire is számíthatok.
2. Teljesen el fognak pusztulni a pajzsmirigyem sejtjei? Mostanság a bal lebenyem 5 ml, a jobb 2,1 ml. Ez azt jelentheti, hogy az antitestek a jobb oldalon már „eröteljesebb pusztítást végeztek“?
3. Nem vagyok megelégedve az l-thyroxin-50 tablettával, amióta szedem, nem érzem magam jól, az általános közérzetem jelentösen romlott, azon kívül egyre többször farkaséhség tör rám, naponta többször járok a toalettre (a korábbi rendszeres, napi egy alkalommal szemben), fokozott idegesség, állandó „belsö nyugtalanság“ gyötör. Már általánosan kértem a Doktor Úr erre vonatkozó javaslatát, de ezúttal konkrétan szeretném feltenni azt a kérdésemet, hogy az Ön által említett modern pajzsmirigy gyógyszerek közül melyiket próbálhatám ki? Nagyon kérem, tegyen javaslatot, hogy egyáltalán mely késitmények jöhetnének számításba. Szeretnék ugyanis a kórházban, ahol eddig kezelnek, és ahol sajnos valószínüleg még egy darabig „kezelni“ is fognak, konkrétan a témáról beszélni, és saját magam „javaslatot tenni, ha másképp nem megy. Ehhez viszont az Ön segítségére lenne nagy szükségem. Kérném szíves segítségét!
4. Az egyik leletemben többek között az áll, hogy hashimotó esetén, ha az aktív, tilos jódtablettát szedni. Nos, én nem szedek jódot, de azt sem tudom, hogy az elöbbi mondatot hogy értsem. Az én hashomotóm aktív vagy nem? Tudna nekem segíteni, hogy az aktivitás hogyan, miböl állapítahtó meg?
5. Talán Doktor Úr is hallott a Vemma nevü, mangosztán tartalmú italról, ami sok páciensnél, sok-sok panasz, betegség esetén enyhülést, illetve részbeni vagy teljes gyógyulást hozott. Ön szerint ajánlatos lenne-e, hogy a hashimotóm miatt elkezdjem inni az említett italt?
6. Mivel sportkedvelö típus vagyok, naponta nemcsak futni / kocogni járok, hanem jógázom is. Nemrégiben alaposabban is utánaolvastam, hogy milyen hatásai vannak annak a jógának, amit én végzek. A gyakorlatok leírása után többek között az is ott áll, hogy serkentik a pajzsmirigy müködést. Nos ettöl egy kicsit megijedtem, mert nem tudom, hogy a hashimotómmal kapcsolatban ez jót vagy éppen rosszat jelent. Ha mégis úgy lenne, hogy a gyakorlatok serkentik a pajzsmirigy müködösét, a hashomotóm mellett abba kellene hagynom, vagy folytathatom a jógázást „rossz következmények“ nélkül? Amit tudni szeretnék, az az, hogy hashimotó esetén ajánlott-e a pajzsmirigy müködésének serkentése, vagy épp ellenkezöleg?
Tisztelt Doktor Úr! Nagyon számítok az Ön segítségére, és kérném, hogy szíveskedjen megválaszolni a fenti – tudom, nem kevés – kérdésemet.
Segítségét elöre is nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Laura, aki már tényleg nem tudja, hogyan tovább.
Köszönöm kedves szavait! Sajnos eddigi kezelése nem járt eredménnyel.
1. Az antitestek (főleg a TPO elleni gátló típusú antitest a lényeges) a gyulladás fennállását jelzik. A vizsgálat eredménye függ a módszer(ek)től is. Erről sokat prubláltam (igaz csak angol nyelven a nemzetközi irodalomba)
2.A pajzsmirigysejtejei el pusztulhatnak (ezért kell a betgeg kezelését akkor elkezdeni, amikor még nincs csökkent működés! Ráadásul az antitestek más szöveti sejtel is társulhatnak, ezért alakulnak ki a társult autoimmun kórképek (erről is írtam már a hazai irodalomban és ezért kaptam ez év májusába a legjobb közleményért járó Markusovszky díjat)
3. Az l-thyroxin ügyben tanácsot így nehérz volna vizsgálat nélkül adnom, ebből nagyosokféle van és a hatsámechanizmusában (felszívódás, stb) eltérőek.
4. Férjét illetően is a probléma egy része az un. EDC (endocrine chemical disrupters)(erről is írtam már és erről tartottam előadást a Magyar Endokrin Társaság ez évi kongresszusán). Ezek olyan anyagok, vegyszerek, élemiszerek, amelyek károsítját a szervezetet és bénítják a spermiumokat, másrészt PCOS-t váltanak ki.
Jó egészséget kívánok: