|
Dr. Tidrenczel ZsoltFőorvos, szülész- nőgyógyász és klinikai genetikus szakorvosElérhetőségeim: E-mail: info@drtidrenczelzsolt.hu Honlap: http://www.drtidrenczelzsolt.hu |
Kérdezz-felelek
Segítségét szeretném kérni. 27 éves nő vagyok és az én problémám már lassan 6 éve fenn áll. 2011. márciusáig szabályos volt a menstruációm, majd a következő hónapban már nem jött meg. Egyik hónapról a másikra leállt. Ezt megelőző időszakom elég stresszes volt és sokat fogytam életmódváltásom miatt. ( Azóta már a súlyom rendeződött, normál tartományban van .) Fogamzásgátlót és semmilyen más hormontartalmú gyógyszert sosem szedtem. Már több nőgyógyászt felkerestem, illetve endokrinológus szakemberhez is fordultam. Többször kaptam gyógyszeres stimulálást. 2011.06.16 estrofem + duphaston majd 2011.12.05 Norcolut + clostilbegyt. 2012.01.10 Norcolut. 2012.09.21 Norcolut + clostylbegyt -et . De a menstruációm így sem rendeződött. 2014. 05.06.-án vizsgálat során PCO petefészket állapítottak meg, valamint a méhem az évek alatt kisebb lett. Pco-ra Meforal 850mg készítményt kaptam.Enyhe szőrösödést is tapasztalok a köldököm alatti vonalban , valamint a melludvar környékén, illetve hízékonyságot érzek magamon. Vérvételem eredménye : TSH 2,240 mIU/L FSH 6,0 IU/L LH 0,4 IU/L Oestradiol >73,4 pmol/L Testosteron >0,69 nmol/L Prolactin 106 mIU/L . Ezek után hormonpótlást javasoltak a számomra Trisequens tabletta formájában,amit még nem kezdtem el, más megoldást keresve számomra.
Ön szerint mit tehetnék még, hogy kiderüljön mitől rendeződhetnének a hormonjaim,hogy újra teljes értékű nő lehessek?
A kért hormonvizsgálaton felül még van olyan hormon aminek a vizsgálata javasolt lenne?
Esetleg ez genetikai öröklődés lehet?
Válaszát előre köszönöm!
Üdvözlettel:
Horváth Adina
27 éves korban a menstruáció megszűnése feltétlenül kóros. Nagyon alapos kivizsgálás indokolt, amely úgy tűnik már folyamatban van. Az Ön által leírt hormonértékek nem utalnak korai menopauzára, petefészek leállásra. A petefészkek policisztás elváltozása, illetve a policisztás ovárium szindróma is járhat ugyanakkor a peteérés leállásával, ritka vagy megszűnő menszeszekkel. Fontos lenne a teljes körű endokrinológiai kivizsgálás (női hormonok, pajzsmirígy, mellékvese hormonok, cukorterhelés, inzulin meghatározás) és a probléma okának megtalálása. Ritka esetben lehet genetikai oka is a fenti problémáknak.