Szülési szabadság 2021
Mi az a szülési szabadság?
A szülési szabadság az az időszak, amikor a kismamák tulajdonképpen kipihenik a terhességgel és a szüléssel járó fáradalmaikat, és a kisbabájuk fejlődésére, ellátására koncentrálnak. Hivatalosan a szülés napjától számítják, ám már a szülés időpontja előtt 4 héttel kivehető, hiszen sok leendőbeli anyuka már nagyon nehézkesen mozog az utolsó pár hétben, valamint csökken a teljesítőképessége is.
A szülési szabadság összesen 168 egybefüggő napot ölel fel (24 hét, kb. fél év), ami idő alatt a kismama csecsemőgondozási díjban (CSED) részesül. Amit érdemes még tudni, hogy ebből 2 hetet kötelezően otthon kell töltenie a kismamának, ezután visszatérhet dolgozni, ha nagyon szeretne, ám ebben az esetben elesik a CSED teljes összegétől.
Igénybe tudja-e venni az apa a szülési szabadságot?
Annak érdekében, hogy az apa is otthon legyen a családjával, a törvény 5 nap plusz szabadságot (ikrek esetén 7 nap) határoz meg. Ez a szülést követő 2 hónapban bármikor kivehető, azonban adódhat olyan, speciális helyzet, amikor sajnos az apának kell igénybe vennie a szülési szabadságot. Ezek az alábbiak:
- az anya, aki a gyermeket világra hozta, olyan egészségügyi ellátásra szorul, amiért nem tud otthon maradni a csecsemővel (egészségügyi ellátása végeztéig)
- az anya, aki a gyermeket világra hozta, a szülés közben, vagy röviddel a szülés után meghal (elhalálozás napjától)
- örökbe fogadott gyermek esetén, az anya, aki a gyermeket örökbe fogadni szándékozta, olyan egészségügyi ellátásra szorul, amiért nem tud otthon maradni a csecsemővel (egészségügyi ellátása végeztéig)
- örökbe fogadott gyermek esetén, az anya, aki a gyermeket örökbe fogadni szándékozta, meghal (elhalálozás napjától)
- örökbe fogadott gyermek esetén, ha az apa egyedül fogadta örökbe (örökbe fogadás napjától)
- ha a gyermeket szülő nő felügyeleti joga megszűnik (felügyeleti jog megszűnésének napjától)
(A szabadságolás menetéről és az elérhető pótszabadságokról az alábbi oldalon tájékozódhatsz).
Csak 4 héttel a szülés előtt vehető igénybe a szülési szabadság?
Igen, korábban nem lehet igényelni, ám a kismama két különböző módon is meghosszabbíthatja az otthon töltött időt:
- a szülési szabadság előtt az abban az évben esedékes összes szabadságát kiveszi
- veszélyeztetett terhesként az orvos 9-es kóddal táppénzre veszi (a kismamák táppénzre vételéről az alábbi linken tudhatsz meg még több információt)
Hogyan lehet igényelni a szülési szabadságot?
A szülési szabadság igénybevételét a munkáltatónál kell jelezni akkor is, ha az anya veszi igénybe, és akkor is, ha valamilyen indokból kifolyólag az apa marad otthon a csecsemővel. Ez mindenkinek alanyi jogon jár, ám az ehhez társult CSED már bizonyos feltételekhez kötött. Ennek igényléséhez a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” c. dokumentumot kell kitölteni, valamint be kell mutatni a gyermek születési anyakönyvi kivonatának a másolatát is, és emellett egy igazolást kell benyújtani a szülés tényéről, valamint ha rövid időn belül megérkezik a gyermek TAJ kártyája, arról is szükséges egy másolat (evidens, ha 4 héttel szülés előtt már igénybe veszed, akkor az igazolást csak a szülés után kell eljuttatni a munkáltatóhoz/kifizetőhelyhez).
A CSED igénylésének feltételei
A CSED igénybevételéhez annak a nőnek, akik a csecsemőt szülte, a szülést megelőző két évben összesen 365. napig biztosítottnak kellett lennie, és a gyermeke
- a biztosítás ideje alatt
- a biztosítás megszűnését követő 42. napon belül,
- a biztosítás megszűnését követő 42. napon túl, baleseti táppénz folyósításának ideje alatt, vagy annak megszűnése utáni 28. napon belül született.
(A CSED kiszámítása és a jogosultak köre az alábbi oldalon tekinthető meg)
A CSED összege
Ami még fontos, hogy a CSED összege 2021. július 21-től a szülő naptári napi jövedelmének a 100%-a (korábban ez 70% volt).
Mikor szűnik meg a szülési szabadság?
A szülési szabadság az igénybevételtől számított 168. napon szűnik meg, ezzel együtt a CSED folyósításának a helyébe a gyermekgondozási díj (GYED) lép, amelyet a gyermek kétéves koráig vehet igénybe az apuka vagy az anyuka. Természetesen itt is vannak speciális esetek, ugyanis ha sajnálatos módon a gyermek halva születik, akkor a születésének napjától számított 6. héten megszűnik a szülési szabadság, és akkor is, ha a gyermek valamilyen oknál fogva kikerül a családból.
Indexkép: shaila19 képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)