Szánkózás Budán
1. Normafa szánkópálya
A Budai-hegyvidék egyik legszebb pontja, a legnépszerűbb budapesti szánkózási helyszín: ha elkezdődik a havazás, a legtöbb család számára egyértelmű, hogy a Normafának veszik az irányt. Hatalmas terep, gyönyörű kilátás, jó levegő, pihenőhelyek, rétesező és meleg tea várja az ide látogatókat.
Általában nagyon sokan választják ezt az úti célt, ha szánkózni indulnak - így azoknak ajánljuk, akik szeretik a nyüzsgést. Kötetlenül lehet csúszkálni bárhol, nincsenek kijelölt pályák, ahogy felvonó sem - épp ezért ne készüljetek egész napos szánkózásra: sokkal hamarabb el fogtok fáradni a sok visszamászástól.
Érdemes korán indulni, ha kocsival mentek, hogy találjatok parkolóhelyet (havas időben, hétvégén, délután ez már szinte lehetetlen), valamint meleg italt és szendvicseket is bepakolni, a büfénél ugyanis ilyenkor általában hosszú sor áll. A tömeg miatt nagyon kell figyelni mások testi épségére, valamint arra is, hogy minket se sodorjon el egy-egy idegen szánkó.
Normafa megközelítése: 21, 21A busszal (Budai-hegység, Budapest, XII. kerület).
2. Tabán szánkópálya
A Tabán nagy lejtője is nagyszerű szánkózási helyszín lehet, és tömegközlekedéssel is egyszerűen megközelíthető.
Tabán megközelítése: 5-ös, 8-as és 178-as busszal, vagy 18-as, 56-os villamossal (Budapest, I. kerület)
3. Szánkózás a Gellért-hegyen
A Gellért-hegy kevésbé meredek lejtőin is találhatunk megfelelő helyet a szánkózásra, a közeli kis utcákban pedig parkolóhelyre is lelhetünk. Ha elkerüljük a meredekebb részeket, kisgyerekekkel is ideális helyszín a családi kirándulásra, szánkózásra.
Gellért-hegy megközelítése: 19-es, 41-es, 56-os villamossal, valamint a 7-es busszal a Szent Gellért térig kell utazni (Budapest, XI. kerület).
4. Szánkózás a Hármashatár-hegyen
A Szépvölgyi út végén változatos nehézségű terepek között válogathatunk attól függően, hogy mennyi idős gyerekkel szeretnénk szánkózni.
A Hármashatár-hegy megközelítése: 65-ös busz végállomásánál található (Szépvölgyi dűlő megállóhely, Budapest, II. kerület).
Szánkózás a pesti oldalon
5. Városligeti Királydomb - "Szánkódomb"
A pesti oldal legnépszerűbb téli helyszíne a Városligetben található: a Királydombon és a közelben változatos meredekségű lejtők között választhatunk. Nincs behatárolt pálya, mindenki ott csúszik, ahol akar, ezért a balesetek elkerülése érdekében azokon a területeken ajánlott csúszkálni, ahol a többiek is szánkóznak, majd a tömeg által "kijelölt" helyen visszamászni.
Királydomb megközelítése: Ha hétvégén mentek autóval, a szabad parkolóhelyek rohamos fogyása miatt érdemes korán elindulni, mivel sok család köt ki a Királydombon szánkószezonban (is). Tömegközlekedéssel is egyszerűen megközelíthető, a 70-es és a 74-es, 75-ös troli a közelben áll meg (Budapest, XIV. kerület).
6. Szánkózódomb a Népligetnél
Kevesen ismerik ezt a helyszínt, így általában nincs is tömeg. A dombot eredetileg is szánkózás céljára építették 10.000 m³ építési törmelék felhasználásával, ám a park némileg elhanyagolt. Egy kis csúszkálásra azonban tökéletes: ideális helyszín azoknak, akik nem szeretik a tömeget.
Népliget megközelítése: 1-es villamossal, vagy a 3-as metróval (Budapest, X. kerület).
7. Szánkózás Békásmegyeren
Békásmegyer Duna-parti részén a kicsikkel is nyugodtan lehet szánkózni.
Megközelítés: a H5-ös évvel (Budapest, III. kerület).
Budapesti játszóterek szánkódombbal
Ha pici gyermekünket - érthető módon - nem szeretnénk azonnal a mélyvízbe dobni, és hallani sem akarunk a hosszabb lejtőkről, akkor sem kell lemondania a szánkózás örömeiről az apróságnak. Kifejezetten nekik készültek a szánkódombok egyes játszótereken, íme egy lista ezekről a helyszínekről: (forrás: Piknikmagazin)
- III. kerület: Huszti úti játszótér, Boglya utca 1.
- III. kerület: Szérűskert utca játszótér, Szérűskert utca 3–21.
- IV. kerület: Gábor Ignác parki játszótér, Nyár utca 13.
- IX. kerület: Kékvirág utcai játszótér, Kékvirág utca 2.
- X. kerültet: Bihari utcai játszótér, Bihari utca 3–5.
- XII. kerület: Szarvas Gábor úti játszótér, Szarvas Gábor út 57–63.
- XIV. kerület: Csicseri-dombos játszótér, Zsálya park
- XIV. kerület: Örs vezér téri játszótér, Örs vezér tér 11–20.
- XVII. kerület: Vida domb, Pásztorfalva utca 45–67.
- XVIII. kerület: Bókay játszótér, Bókay Árpád utca 94.
- XIX. kerület: Petőfi utcai játszótér, Petőfi utca 2.
- XIX. kerület: Kós Károly téri játszórét, Kós Károly tér 3–4.
Szánkózás Budapest környékén
8. Dobogó-kői szánkópálya
Igazi szánkó- és síparadicsomba csöppenhetünk, ha Dobogó-kőre látogatunk: kiépített, felvonóval ellátott sípályán síelhetünk és elkülönített szánkópályán csúszkálhatunk. A sípályán szánkózni azonban balesetveszélyes és tilos!
A közelben büfé, étterem várja a sportoló családokat, de vendégházak és panziók között is válogathatunk, ha esetleg el is töltenénk itt pár napot.
Dobogó-kő megközelítése: autóval Budapest felől a 11-es főúton, majd a Pomáz–Pilisszentkereszt útvonalon, tömegközlekedéssel pedig a H5-ös (Szentendrei) HÉV-el, Pomáz állomáson leszállva. Dobogó-kő a Visegrádi-hegység legmagasabb pontján található, Budapest és Esztergom között kb. félúton.
9. Szánkózás Zebegényben
Az itt található sípálya 2012 óta nem üzemel, a szánkópálya azonban használható, sőt, még korcsolyapálya is várja a sportolókat, gyönyörű környezetben. Büfék, éttermek, cukrászdák találhatók a közelben.
Zebegény megközelítése: a Dunakanyarban található, Budapestről autóval az M2-es autópályán kell haladni Vácig, majd a körforgalomban Szob felé kell kanyarodni a 12-es főútra. A Nyugati pályaudvarról reggel óránként, délután fél óránként, este ismét óránként indul vonat Zebegénybe (a menetidő 50-58 perc).
10. Visegrádi szánkópálya
Visegrád a Dunakanyarban található, Budapesttől 42 km-re. A Nagyvillám Sípálya mellett egy 150 m hosszú szánkópályán csúszkálhatunk, a 300 m hosszú bobpályát is kipróbálhatjuk, valamint snowtubing (hófánk) pálya is üzemel. A sípályát tilos szánkózásra használni!
Visegrád megközelítése: autóval a 11-es úton, valamint busszal (1 óra 15 perc alatt) és vonattal (40 perc alatt) is elérhető. HÉV-el Szentendréig kell menni, majd onnan busszal lehet továbbutazni Visegrádig.
Ha kiépített sípályát, szánkópályát választotok, indulás előtt mindig tájékozódjatok a nyitva tartásról és az egyéb tudnivalókról! Nagyon figyeljetek a kicsikre és mások testi épségére is, és tartsátok be a szánkózás szabályait. Élménydús és balesetmentes szánkózást kívánunk mindenkinek!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)