A méhekről röviden: a világ legfontosabb élőlényei
Bár sokan félnek tőlük - holott ok nélkül nem bántanak -, a méhek létezése valóságos kincs: nemrég a világ legfontosabb élőlényeinek lettek nyilvánítva.
A finom, vitamindús és gyógyhatással bíró méz előállítása mellett a legfontosabb tevékenységük, amin egész életükben szorgosan fáradoznak, az a megporzás. Munkájuk nélkül kis túlzással szinte nem lenne zöldség, gyümölcs és virág: megporzás nélkül az általunk fogyasztott növények 1/3-a egyáltalán nem hozna termést. Más rovarok is végeznek ugyan megporzást, de a legdolgosabbak a méhek.
Megporzást igénylő növények például az alma, körte, meggy, szilva, barack, áfonya, körte, narancs, citrom, burgonya, borsó, bab, paradicsom, paprika, padlizsán, káposzta, hagyma, karfiol, retek, sárgarépa, tök, uborka, gesztenye, napraforgó, repce, mandula… ha a méhek eltűnnének, nekünk kellene elvégeznünk a beporzást, ami egyelőre felbecsülhetetlen időt és pénzt igényelne, ráadásul 100%-osan nem is tudnánk helyettesíteni ezeket a kis élőlényeket.
Kép: Hiếu Hoàng / Pexels
A kihalásuk ijesztő lavinát indítana el a táplálékláncban
Azon túl, hogy az általunk fogyasztott növények jelentős része eltűnne, más hatással is számolnunk kellene a méhek kihalása esetén. Nagyjából 250.000 fajta virág függ a megporzó tevékenységüktől, így nélkülük számos virág lenne képtelen a szaporodásra.
Ezek a virágok és bogyók rengeteg rovar, madár és kisebb emlős táplálékát jelentik, így az ő túlélésüket is veszélyeztetné mindez - ez pedig a nagyobb ragadozók táplálkozását is megnehezítené.
Einstein-nek tulajdonítják a híres megállapítást: ha a méhek kipusztulnának, az emberiség csak négy évvel élné túl őket.
A méhek pedig időközben lassan a kihalás szélére kerülnek.
Miért vannak veszélyben a méhek?
A jelenlegi életmódunk és a környezeti hatások következtében folyamatosan csökken a beporzók száma: ilyen hatások például
- az éghajlatváltozás,
- a környezetszennyezés,
- az invazív fajok szaporodása
- és a betegségek terjedése,
- valamint a mezőgazdaságban használatos gyomirtó szerekben található veszélyes anyagok természetbe való kijuttatása.
Emellett sok méhcsalád azért veszti el otthonát, mert egyre több természetes területet építünk be, vagy kezdünk el használni a saját céljainkra, például szántóföldként.
Nagyon fontos tehát, hogy aktívan részt vegyünk a méhek megóvásában, és a számukra kedvező élet feltételek biztosításában.
Hogyan védhetjük meg a méheket?
Ha a saját kertünkben nem használunk méhekre ártalmas permetszereket, már megtettük az első lépést - szerencsére egyre több ilyen szer használatát tiltják be, így a legkárosabbak lassan már nem lesznek elérhetők. Egyre többen mennek azonban még tovább a méhek érdekében: méhlegelőket és méhhoteleket telepítenek kertjükbe.
Kép: planet_fox / Pixabay
Méhlegelők
A Fővárosi Önkormányzat és a FŐKERT 2021 tavaszán elindította a Vadvirágos Budapest programot: ennek keretében a "jólfésült" gyepeket egyre több helyen váltanák fel a buja, vadvirágos rétek - melyek bőséges táplálékforrást jelentenének a rovarok számára, s ezáltal énekesmadarakat is vonzanának ezek a kis "szigetek", ahol megpihenhetnek többek között a méhek is a betondzsungel közepén.
A méhlegelők sokszor átmenetileg gazos, elhanyagolt területnek tűnhetnek, épp ezért sok helyen táblával figyelmeztetnek rá: nem minden az, aminek látszik.
Kép: Fokert.hu
"A helyszínválasztás során olyan, parkhasználati szempontból kevéssé frekventált helyeket igyekeztünk választani, ahol a kaszálás hiányában felnövő (sokaknak talán „gazosnak” tűnő) terület a parki látványt, az ott kikapcsolódni vágyókat nem zavarja, és a „méhlegelőre” csábítandó beporzó fajokat sem zavarja az emberi tevékenység. A városi réteket tájékoztató táblákkal is ellátjuk, hogy a parkhasználókat informáljuk: nem zöldfelület fenntartási hiányosságról, hanem tudatos ökologikus zöldfelület-gazdálkodásról van szó.
A programba vont területek a kezdeti időszakban a parkok részeiként továbbra is használhatóak lesznek, de kérjük, hogy amikorra a növényzet magasabbra (20-40 cm-re) nő, a taposási károkozás megelőzése, a terület zavarásának mérséklése érdekében ne járják össze területet, átközlekedésre a kaszálással kialakított ösvényeket használják, és ami a legfontosabb, ne tépjék le a virágokat! A méhek és más beporzók hálásak lesznek a terített asztalért – így jövőre még több virág teremhet" - olvasható a Főkert honlapján.
Méhlegelő házilag
Ilyen területeket mi magunk is kialakíthatunk a saját kertünkben - amellett, hogy ezzel aktívan teszünk a méhekért, még bőségesebb termésre is számíthatunk a segítségük által. A következő növények magjait érdemes elvetni:
- Közönséges cickafark Achillea millefolium
- Nyúlszapuka Anthyllis vulneraria
- Harangvirág Campanula persicifolia
- Fodros bogáncs Carduus nutans
- Terjőke kígyószisz Echium vulgare
- Festő csülleng Isatis tinctoria
- Mezei varfű Knautia arvensis
- Réti margitvirág Leucanthemum vulgare
- Pézsmamályva Malva moschata
- Orvosi somkóró Melilotus officinalis
- Baltacim Onobrychis viciaefolia
- Pohánka Fagopyrum esculentum
- Szarvaskerep Lotus corniculatus
- Facélia Phacelia tanacetifolia
- Fehér mustár Sinapis alba
- Bíborhere Trifolium incarnatum
- Vetési bükköny Vicia angustifolia
- Orvosi szappanfű Saponaria officinalis
- Hólyagos habszegfű Silene vulgaris
- Gilisztaűző varádics Tanacetum vulgare
- Ökörfarkkóró Verbascum thapsiforme
- Körömvirág Calendula officinalis
- Magvas gomborka Camelina sativa
- Koriander Coriandrum sativum
- Parlagi pipitér Anthemis arvensis
- Vad búzavirág Centaurea cyanus wild
- Réti imola Centaurea jacea
- Vad margaréta Chrysanthemum leucanthemum wild
- Mezei katáng Cichorium intybus
- Vetési szarkaláb Consolida regalis
- Tarka koronafürt Coronilla varia
- Keleti szarkaláb Consolida (Delphinium) orientalis
- Tejoltó galaj Galium verum
- Közönséges orbáncfű Hypericum perforatum
- Vad len, évelő Linum perenne
- Erdei mályva Malva sylvestris
- Estvéli mécsvirág Melandryum noctiflorum
- Közönséges szurokfű (Oregánó) Origanum vulgare
- Mezei pipacs Papaver rhoeas
- Lándzsás útifű Plantago lanceolata
- Osztrák zsálya Salvia austriaca
- Ligeti zsálya Salvia nemorosa
- Mezei zsálya Salvia pratensis
- Hólyagos habszegfű
Hogy még egyszerűbb legyen a méhlegelő kialakítása, már kész vadvirágos vetőmagkeverékeket is vásárolhatunk.
Kép: Pixabay / Pexels
Méhecske hotelek
Sokan készítenek méhecske hotelt is, hogy menedéket biztosítsanak a világ egyik leghasznosabb élőlényeinek, a méheknek.
Kép: heisabe / Pixabay
Mutasd meg neki mindezt már kiskorában - az ő jövőjéről van szó
Érdemes mindezt megtanítani gyermekeinknek is - a méhek nem ellenségek, hanem az egyik leghasznosabb segítőink, akikre kötelességünk vigyázni. Ha saját kerttel nem rendelkezünk, akkor is csatlakozhatunk olyan csoportokhoz, melyek tagjai fákat ültetnek és méhlegelőket alakítanak ki a főváros területén, a Főkerttel egyeztetve.
Sokat tehetünk gyermekeink jövőjéért, ha már kiskorukban megismerkednek a fenti fogalmakkal, és ők maguk is részt vesznek ilyen programokon. Így felnőttkorukban nem fordulhat elő, hogy az információhiány miatt méheket irtanak ki, vagy épp tönkretesznek egy méhlegelőt - ha segíteni esetleg nem is áll majd módukban, fontos, hogy legalább ne tegyenek keresztbe azoknak a törekvéseknek, melyek a méhek, a legfontosabb élőlények megóvására irányulnak.
Kedves mese a méhecskékről
Mutasd meg a kicsiknek, hogy egy kicsit jobban megismerjék a méhek életét és munkáját.
Indexkép: Freddie Ramm / Pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)