Törvénnyel próbálnák megfékezni az interneten terjedő agressziót
A terv szerint egy évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntethető az, aki "nagy nyilvánosság előtt kommentben olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, ami beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki" - írja a Telex.
Az indoklásban ez áll:
"a modern digitális világ arctalansága teret enged a gyűlöletkeltő – adott esetben akár még más halálát is kívánó – hozzászólásoknak is."
"Jellemzően az interneten megszaporodtak az olyan félelemkeltő, gyűlölködő megnyilvánulások, kommentek, amelyek sértik az érintett személyek emberi méltóságát, egyúttal nélkülözik az egymás iránti kölcsönös tiszteletet, és rombolják a közügyek megvitatásának kultúráját" - írják.
A büntetés akkor is érvényes lenne, ha személyek, embercsoportok, vagy közösségek ellen tesz valaki agresszív kijelentéseket.
Nem lenne büntethető, ha a komment mögött ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti cél áll, vagy történelmi és jelenkori események bemutatásáról van szó, kivéve, ha a kijelentés félelemkeltésre alkalmas.
- Tilos lenne tehát gyűlölködő, más személy erőszakos halálát kívánó kommenteket írni.
- Ha valaki kedvel egy agresszív kommentet, az még nem lenne büntethető
- Az viszont igen, ha a durva hozzászólást nagy nyilvánosság előtt megosztjuk.
- Azokon az oldalakon, ahol kommentelni tudnak az olvasók, a fenntartók kötelesek lennének hatékony eljárásrendet kidolgozni a jogellenes vagy káros, gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértő hozzászólásokkal szembeni fellépésről.
A törvényjavaslat elfogadásához kétharmados többség szükséges, amennyiben elfogadják, 2025. január 1-jén lépne hatályba.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)