A hétvégén több olyan jégbeszakadásos baleset is történt az országban, ami szerencsés véget ért, mivel sikerült kimenteni a vízbe csúszott személyeket. Egy sajószentpéteri 7 éves kislánynak azonban sajnos az életébe került a jeges folyóval való találkozás: holtan találtak rá szülei a Sajóban.
Ha nem tartjuk be az előírásokat, még akkor sincsenek biztonságban gyermekink, ha felnőtt kísérővel tartózkodnak a természetes jégen - ahogy mi magunk sem. A hirtelen hőmérséklet-változások jelentősen módosíthatják a jégtakaró tulajdonságait, a beszakadó jég pedig életveszélyt jelent.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság közzétett néhány fontos tanácsot, amit mindig szem előtt kell tartanunk, amikor jégre lépünk. Tanítsd meg a gyerekeknek is!
Korcsolyázás természetes jégen - a legfontosabb szabályok:
- A szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az már kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog.
- Éjszaka vagy rossz látási viszonyok között még akkor is tilos a jégen tartózkodni, ha egyébként biztonságosnak számít.
- Tilos a jégre lépni kikötők területén, valamint a folyókon, rianás esetén a Balatonon.
- Egyedül soha, senki ne menjen a jégre!
- A korcsolyázó csapat tagjai soha ne álljanak szorosan egymás mellé nagy csoportban.
- Ha gyanús ropogást, recsegést észlelnek, azonnal a jégre kell feküdni és hason csúszva meg kell próbálni elérni a legközelebbi biztos pontot, partot, stéget.
Mit kell tenni, ha beszakad valaki alatt a jég?
- Beszakadás esetén igyekezni kell a jég szélében megkapaszkodni, a legközelebbi biztos pont felé mozdulni, közben segítséget kérni.
- Kerülni kell a felesleges mozdulatokat, hogy a ruházatban lévő szigetelő légréteg ne tudjon távozni.
- Partot érés után azonnal meleg helyre kell menni, meg kell szárítkozni, forró, meleg italt tanácsos fogyasztani, de kerülni kell a kávé és az alkohol fogyasztását.
- Senki ne kezdjen felelőtlenül mások mentésébe, mert azzal az életüket kockáztathatják, inkább hívjanak segítséget.
- A mentést végzőt kötelekkel kell biztosítani, vagy egy hosszú erős ágat, ruhadarabot nyújtva a bajbajutottnak, ha pedig többen vannak, egymás lábát fogva, "hason fekvő láncként" is segíthetnek. Ezután pedig azonnal hívni kell a mentőket.
Forrás: MTI
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)