Kamasz szleng napjainkban
Miket beszél ez a gyerek?
A fiam azt mondja: „adom”. Nem akarok botfülű boomer-nek tűnni (hisz ezt is megtanultam, a baby boom generáció tagja vagyok, akkor születtem, amikor a családi pótlék bevezetése miatt látványosan megugrott a gyermekszületések száma). Fülelek, hogy mit ad ez a gyerek, és megkönnyebbülök, hogy megértem, hogy amit ő ad, azt én általában úgy fejezem ki: veszem. Mármint az adást. Hát jó. Fogom.
Azonban tovább bonyolódik a helyzet. A gyerekeim először megtanítanak GIF-eket küldeni, azután mikor könnyed használóvá válok, ők letiltanak, azaz „bannolnak”, mert a GIF-küldés „cringe”.
Ezt megnézem a szótárban, ahol „meghajol, meggörnyed, szolgalelkűen viselkedik” jelentéseket találom. (?) Mindenesetre leállok a filmkockák küldésével, amikor viszont kiderül, hogy már cringe-nek lenni is krindzs…
Azóta a szó átment magyaros írású alakjába, és aki valakit krindzsel, az már saját maga válik cikissé, gázzá. Addigra már emoji-t sem merek használni, mert ha egynél többet rakok, már kicsit sem vagyok fancy.
De ez az egész amúgy is „sus” – vagyis gyanús –, hiszen az egész generáció áthurcolkodott az idősebbek által használt felületről a TikTok-ra, ahová nem is követem őket. Néhány kifejezésnek azért jártam utána, hogy megértsem a körülöttem lévő világot, amelynek kamaszaink is részesei és formálói.
A „sus” szó ezek szerint egy Among us nevű online játék nevéből rövidült, ahol nehezen hihető dolgokat kellett vadászni és lebuktatni.
Mintha elárasztanának engem ezek a hárombetűs rövidítéseik. A LOL (laughing out loud) vagyis „hangosan felnevet” jelentésű, a wtf pedig (what the f*ck) a – mi a fene? mi van? jelentéskörben mozog. Az AWS az awesome szóból rövidült le, jelentése: remek, csodálatos!
Az OOC szerepen kívüliséget jelent, amit olyankor szokás kiírni, ha egy csoport tagjai szerepből beszélnek, de valaki kiugrik az általa megformált szerepből és saját véleményt ír. OMG: Oh, my Good! – Te Jóisten!
Már ott tartok, hogy a hárombetűs rövidítésből álló betegségneveknél is valami kamasz kódra gondolok.
Az ASAP (as soon as possible) szó általában felkiáltójellel jelenik meg a szövegekben, a szlengből ma már a munka világába is kirándulást tett, és a kissé barátságtalan „azonnal!” felhívást jelenti. A szó az amerikai hadsereg szlengjéből került a kamaszokhoz, majd onnan a főnöki üzenetekbe. A lépten-nyomon hallható „random” szó véletlenszerűséget fejez ki.
Sokáig küzdöttem az agyonhasznált WOKE szóval, míg végül arra jutottam, hogy egyfajta túlfinomult, némileg eltúlzott társadalmi érzékenységet jelent, eredeti „éber” jelentése fokozott tudatosságot, odafigyelést jelent az igazságtalanságra, egyenlőtlenségre. A szélsőséges WOKE hirdetőben mindig van egy adag „sus”? Vagy igazán tősgyökeres WOKE csak egy átszellemült „belpester” lehet?
Befrendelni – ismerősnek jelölést jelent, és bármi csúnyán hangzik is, mégis tartalmaz némi nyelvi leleményt, hiszen idegen szóhoz rendel magyar ragozást. Flexelni annyit tesz, mint felvágni valamivel, a „slay” szó pedig egyenlő a remek!-kel, amit az én korosztályom még „cool”-nak minősített, bár emlékeimben a „klassz” szó is felbukkan, mint a „klasszikus” jelző decensen rövidített változata.
Ha valamilyen tárgy nagyon bejön a tiktok-os kamasznak, arra a „slay” szót kell használni, ugyanez emberre vonatkoztatva viszont „sish”, melynek végén a néma h hangot valahogy mégis meg kell nyomni. Az igazán nagyon tetsző embert, aki az én korosztályomnak „bejött”, ma a „crash” jelzővel dukál illetni, viszont a „smash” kifejezésben már szexuális töltet is van. A szemét, semmirevaló dolog viszont „trash”, szemben az álomszerűen gyönyörű „flash” jelenséggel, akinek van némi köze a drogtól való beálláshoz is.
Az én kedvenc szleng kifejezésem az egyszerűnek tűnő női név, új jelentéstartalommal felruházva: a „Karen”. Karen egy képzeletbeli középkorú nő, jellemzően fehér bőrű, sokgyerekes, aki minden témával kapcsolatban mindenkit kioktat, bírál és megítél. A Karenek olyan jelenségek, melyek egy trendi kamaszt rédzselnek, azaz felhergelnek, és bosszús hangnemre ösztökélnek. Ha az indulat nem éri el célját, az pusztán „trenkölés”, vagyis felesleges idegeskedés, ami csak rontja a többiek hangulatát is.
A szleng az összetartozás eszköze is
Szleng mindig is létezett, létjogosultságát adják maguk a használói, melyek közé tartozott a költő Villon is, aki a szlenget líraivá emelte. Ha az emelt irodalmi nyelvet választjuk közlésre, vajon az nem egy adott közösség szlengje, mellyel szintén a csoporthoz tartozásunkat fejezzük ki?
Kamaszaink szlengje csodálatos módon mostanában nem is annyira elkülönülést, mint inkább összetartozást tükröz, nem annyira merev határokat állít fel, mint inkább lerombolni igyekszik azokat, a társalgás formáját inkább oldalra, mint alacsonyabbra tolja. A felnőttvilágot kisség csúfolja, fontoskodását nevetségessé teszi, vagyis teszi a dolgát.
A nyelv olyan, akár egy farmeröltözet, mely a megfelelő alkalomhoz természetes módon illik, ám idővel eljön az átöltözés ideje is. Ami engem illett, saját szlengemet én is használom a gyerekeimmel való beszélgetés közben, vagyis előveszem a pacuha, ripityom, vagy a hátulgombolós szavakat. Teszem ezt azért is, hogy ha majd átöltözni vágynak, legyen mibe.
XD – azaz hunyorogva röhögő arc, kinyújtott nyelvvel,
XOXO – ölelés és puszi, és
g2g – vagyis „mennem kell”, vár a jól megérdemelt csillezés, vagyis a nagy semmittevés ideje.
Olvasd el ezt is:
- Kamasz-magyar szlengszótár: szülőknek, akik nem értik a kamasz szlenget
- Tizenéves szleng - te érted a gyereked minden szavát?
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)