1. Nézzetek ki az ablakon! Egyszerű, de hasznos játék. Mindig találhattok valami érdekeset, a figyelmét pedig végig tudatosan kell összpontosítania a látottakra. Ki vesz észre előbb egy galambot, kutyát, kalapos nőt, stb.? Milyen színű nadrág volt a kisfiún, aki pár perccel előbb ment el a házunk előtt?
2. Ha tömegközlekedéssel utazunk, folytathatjuk az előző játékot - jó lehetőség a 2. megfigyelésekre, és a memóriát is fejleszti. Miután hazaértünk, tegyünk fel egymásnak olyan kérdéseket, amelyek megmozgatják az emlékezetét, ne csak egyszerű dolgokra kérdezzünk rá. Pl. Mi volt a sötét ruhás utas kezében? Milyen újságot olvasott az előttünk ülő? Stb… Válasszatok ki egy színt - versenyezzetek, hogy ki talál többet belőle az utazás alatt.
3. Keresd a kakukktojást! Az interneten számtalan ilyen képet találhattok - versenyezzetek, ki találja meg hamarabb. Keresd meg a b betűt:
4. Játsszatok memóriakártyákkal! Vehettek készen, de gyárthattok házi lapokat is.
5. Nézegessetek régi, fekete-fehér családi fényképeket és keressetek együtt olyan bútorokat, tárgyakat, amiket ma már alig használunk (esetleg nem is tudják a gyerekek, mi lehet a képen és mire használták :) ). Hasonlítsátok össze az akkori világot a maival és figyeljetek meg minden "furcsaságot" (öltözködés, hajviselet, stb.).
6. Mintamásolás, mintakövetés, soralkotás, ritmus követése. Ehhez jól használhatók az otthon megtalálható építőjátékok, rajzos eszközök.
- Elkezdtem egy mintát, folytasd ugyanúgy! Figyeld meg a mintát, most megváltoztatom, mi változott?
- Ismételd el a ritmust, amit doboltam!
- Dúdold utánam a dallamot!
7. Nyomozzatok a belvárosban! Töltsd le az ingyenes kalandfüzetet, amiben megtaláljátok a feladatokat - Budapesten kell keresgélnetek.
8. Különbségkeresős játék: foglalkoztatófüzetekben, rejtvényújságokban találhatunk ilyet, de akár a netről is letölthetünk vagy rajzolhatunk.
9. Rajzoljatok összekeveredett labirintusokat, amikből meg kell találni a kiutat.
10. Rakjatok ki egy sok darabból álló Puzzle-t!
11. Süssetek együtt olyan sütit, amit díszíteni kell (pl. mézeskalács).
12. Tanuljatok meg horgászni - itt bizony alaposan meg kell nézni, hogyan szereli fel apa a botot, feszülten kell figyelni, mikor van kapás, és hosszabb időn át is csendben kell maradni: nem szabad nyüzsögni, mert elzavarjuk a halakat. Ha megszereti a horgászatot, biztosan komoly erőfeszítéseket tesz majd a nyugton maradás művészetének terén is, és megtanulja, hogyan koncentráljon hosszabb ideig egy adott dologra.
13. Rajzoljatok emlékezetből: válasszatok ki egy tárgyat vagy állatot, amit alaposan megfigyeltek, “lefényképeztek a szemetekkel”, aztán emlékezetből lerajzoljátok.
14. Nézzetek Böngésző könyveket - ezekben a kiadványokban apró részleteket kell megtalálni zsúfolt rajzokon, fényképeken. Jó játék (nem csak kicsiknek, a szülők is szeretik :) ), és alaposan megdolgoztatja, fejleszti a figyelmet.
15. Meditáljatok! Ez segít lecsitítani, elcsendesíteni a nyüzsgő gyerekeket, s ezek a gyakorlatoknak is része a figyelem összpontosítása (pl. amikor a légzésükre kell koncentrálniuk). Itt találsz gyakorlatokat: Meditációs gyakorlatok gyerekeknek
16. Hallás utáni figyelem fejlesztésére alkalmasak a rövid mesék, szövegek de akár a hírek is. Olvass fel egy rövid szöveget, majd tegyél fel kérdéseket a hallottakról (mikor történt, hányan voltak ott, stb.)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)