Otthon hajlamosak vagyunk azt hinni: biztonságban vagyunk. Pedig ez bizonyos tekintetben óriási tévedés! Épp az otthonunk jelentheti az egyik legnagyobb veszélyforrást a gyermekünkre. Olyan mindennapi használati cikkek kerülhetnek a kicsik kezei közé, amelyek könnyen kárt tehetnek bennük. Ezek pedig korántsem az éles tárgyakban merülnek ki, mint amilyen a kés, villa, olló. De nem is a konnektorok jelentik még a kizárólagos veszélyt.
Mint azt te is tudod: a megelőzés mindig könnyebb és egyszerűbb, semmint a kialakult baj orvoslása. Az pedig nem megoldás, hogy a kicsit folyton a gyerekbiztonsági ajtó mögött tartjuk. Térre van szüksége és arra, hogy kielégítse a felfedezési vágyását.
Egy kis odafigyeléssel elejét veheted a kellemetlenségeknek. Természetesen utána sem szabad teljes mértékig hátradőlni, de már rengeteget tettél azért, hogy a következő 8 dolog ne tehessen kárt a gyerkőcödben:
1. Elöl felejtett vitaminok és gyógyszerek
Egyre több gyógyszert és vitamint adnak már gyerekzáras csomagolásban, de még így is rengeteg a papírdobozos, leveles készítmény, amelyekhez nem túl nehéz hozzáférni. Mindegy, hogy csak C-vitamin, gyógynövényes altató, fájdalomcsillapító vagy egyenesen vérnyomáscsökkentő. Bölcs dolog az ilyeneket egy zárható dobozba tenni és a szekrénybe helyezni, hogy véletlenül se férhessen hozzá a kicsi.
2. Vegyszerek
Azt gondolod: ez igazán nyilvánvaló. De a kényelem és a kapkodás bajba sodorhat minket. Könnyen előfordulhat, hogy a gyermeknek épp a mosogatószerrel vagy az öblítővel támad kedve játszani. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy minden vegyszert távol kell tartani a gyermektől és olyan helyre tenni, ahol biztosan nem éri el, nem fér hozzá.
3. Nyílászárók és ajtók
A bejárati ajtónak mindig zárva kell lennie, ahogy az ablakoknak, erkélyajtóknak is gyerek jelenlétében. Ez utóbbiakat bukóra lehet tenni a szellőztetés idejére. Nem érdemes kockáztatni, hiszen jól tudjuk, 2-3 másodperc is elég lehet a bajhoz. Gondoskodni kell arról, hogy semmiképpen se nyithassa ki a pici az ajtókat és ablakokat. Ajtók esetén pedig az is nagyon fontos, hogy a zárban sosem szabad kulcsot hagyni! Elhiheted, nagyon trükköseknek tudnak lenni és villámgyorsan magukra zárják az ajtót.
4. Bútorok
A gyerekek a világ legnagyobb kalandorai. Amint remekül megy nekik a mászás, totyogás, megindulnak a nagyvilágba és az otthonunk sajnos e téren nem kevés veszélyt rejt. Gondolj csak bele: mindenbe szeretnek belekapaszkodni, kipróbálni, fel tudnak-e rá mászni. Az hinnéd, milyen stabil a könyvespolc, de sajnos nem feltétlenül van így! Ahogy a szekrények fiókjai – és a tartalmuk - is okozhatnak kellemetlenségeket. Ezért lehetőség szerint a tévétől kezdve, minden bútort célszerű rögzíteni, gyerekbiztos zárakat feltenni, illetve okos döntés lehet a sarokvédők használata is.
5. Kozmetikumok a fürdőszobában
Kókuszos testradír, csokoládés testápoló, vanília illatú tusfürdő. Nemcsak illatra lehetnek hívogatóak, amennyiben nyitva hagyod a fedelüket, de látványra is. Egyrészről azért, mert a külső csomagolásuk is csábító, és az illusztráció magáért beszél. A gyermekek egy doboz potya édességet látnak a fürdőszobában. Ha pedig áttetsző a flakon vagy nyitva maradt a tégely, a színes, krémes vagy éppen zselés anyag is kóstolási vágyat ébreszthet bennük. Alaposan át kell gondolni, mik lehetnek azok a színes, illatos, bármilyen módon is izgalmas szépségápolási kozmetikumok, amelyek kísértésbe vihetik a kicsiket és ezeket lehetőség szerint jó magasra tenni vagy egyenesen elzárni előlük.
6. Növények
Szobanövényeink és virágaink otthonunk, kertünk ékességei. Ugyanakkor amilyen szépek, olyan veszélyesek is lehetnek. Ha kisgyermek van a lakásban, a háznál, akkor meg kell bizonyosodni arról, nem tartunk-e otthon vagy a kertünkben mérgező növényt. A szobanövények közül például a fikusz, a mikulásvirág, a kroton, az anyósnyelv is toxikus. A kertben találhatóak közül veszélyesnek minősül a lilaakác, leander, bodza, sisakvirág és számos másik növény. Némelyikük hányást, hasmenést, de akár halált is okozhat. Jól tudjuk, hogy a kíváncsi gyerekek képesek bármit a szájukba venni, úgyhogy érdemes megválni a potenciálisan mérgező növényeinktől.
7. Zacskók és fóliák
Sokan szoktak azon kuncogni, hogy a gyerekeknek igazából nem is kell (nagy) ajándék, elég nekik a zacskó, mi csörög, zörög, mert érdekes hangja van. Akármennyire is szórakoztatónak bizonyuljon, nem szabad elfelejteni, hogy a szatyrok, szemeteszsákok, mind-mind fulladásveszélyes. Ugyanígy nem játék a folpack, sem pedig az uzsonnás zacskó.
8. Minden, ami forró
Szeretnénk, de általában lehetetlenség egyszerre csak egy dolgot csinálni. De ez legyen érvényes a főzésre. Tévhit azt gondolni, hogy pár másodperc alatt nem történhet baj, ezért a forrásban lévő vizet nyugodtan ott lehet hagyni a konyhában. Nem, ha van egy gyerek is a lakásban, akit nem tart vissza egy gyerekbiztonsági ajtó a konyhától! Önmagában is veszélyes lehet a forró gáztűzhely, de a kíváncsiskodó, játszó gyerek is a forró serpenyők, lábasok közelében. Ugyanígy nem maradhat elől forró hajsütővas, vasaló, vízforraló mert ezek mind-mind kockázati tényezők, amiket ha magára ránt: meg is van a baj. Ha már itt tartunk: a gyertyák nagyon dekoratívak, de a lángjuk csalogató lehet vagy ha az nem, hát maga az illatos gyertya. Semmiképp se kerüljön felügyelet nélkül a gyerek kezébe!
Képek forrása: gefrorene_wand, jarmoluk, FidesP fotója a Pixabay oldaláról és Anna Shvets fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)