Végzetes hibákat okozhat, aki összecseréli a két oldalt
A te környezetedben hányan szokták néha összecserélni a bal és a jobb kezüket? A két oldal megkülönböztetéséhez szükség van a memóriára, a nyelvre, valamint a vizuális és térbeli tájékozódásra. Ha tévesztünk, olykor hatalmas kárt okozhatunk ezzel.
Néhány komoly példa az elmúlt évekből:
- Henry Marsh agysebész maga dokumentálta könyvében hibáját: egy betege műtétje során a gerincoszlop másik oldalán fúrta ki az ideget.
- 9 éve egy másik hasonló eset történt egy brazil kórházban, amikor egy páciens bal lábát vágták le a jobb helyett, majd amikor rájöttek a hibára, levágták a jobbat is. A kórház közleményében azt írta: "a betegség már a másik végtagot is veszélyeztette”. A beteg családja beperelte a Rio de Janeiró-i Pedro Ernesto Egyetemi Kórházat.
Egy teória szerint a Titanic is azért süllyedhetett el, mert nem balra, hanem jobbra fordították a kormányt, és bár azonnal szólt a személyzet a kapitánynak, hogy korrigáljon, már késő volt.
Minden hatodik embernek nehéz: sok múlik a gyerekkori tapasztalatokon
Friss tanulmányok szerint nagyjából minden hatodik embernek nehéz különbséget tennie a jobb és a bal oldal között. Ez nem véletlen: a térbeli tájékozódás formái közül ez a legösszetettebb feladat.
Az emberek körülbelül 15 százaléka érzi, hogy problémája van a bal és jobb oldal azonosításával - ez derült ki a Van der Ham és munkatársai által 2020-ban közzétett felmérésből.
A korábbi feltételezések, amelyek szerint a férfiak jobbak a bal és a jobb oldal megkülönböztetésében, nem igazolódtak be.
Ellenben kiderült, hogy:
- ügyesebbek a balkezesek
- sok múlik a gyerekkori tapasztalatokon: például ha a szülők hagyják a kicsiket a saját tempójukban szabadon kalandozni, könnyebben megtanulják az irányokat.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)