Felmérések szerint kiemelkedően fontos, hogy milyen külső hatások érik a csecsemőket életük első két évében, mert ilyenkor fejlődik a legintenzívebben az agy. Az értelem, a gondolkodás, a későbbi iskolai teljesítmény milyensége nagyban függ ettől a korai időszaktól.
Számos felmérés készült a témában, de a legfigyelemreméltóbb alapanyagot bizonyára azok a hírhedt román árvaházak szolgáltatták, ahol horrorfilmekbe illő körülmények között tartották/tartják a gyerekeket, akiknél gyakori volt, hogy pofozgatták magukat, bámulták a falat, vagy éppen néma csendben üldögéltek.
(Figyelem! A videót csak erős idegzetű olvasóinknak ajánljuk!)
A kutatók azt vizsgálták, hogy jobb-e a nevelőszülői gondoskodás, mint az árvaházi lét, illetve milyen hatással vannak mindezek a gyerekekre a különböző életkorokban. (A kísérlet 12 éve kezdődött, és még ma is tart). Az eredmények megdöbbentőek.
Azok a gyerekek, akik 2 éves korukig nevelőszülőkhöz kerültek magasabb IQ-val rendelkeztek, mint azok, akiknél erre csak 2,5 évesen került sor. A legrosszabb helyzetben azok voltak, akik az árvaházban maradtak, náluk rendkívül alacsony intelligenciát állapítottak meg a felmérések.
A gyengébb IQ értékeken túl, akár neurológiai elváltozások is létrejöhetnek az agyban a törődés hiánya miatt. Az agyi aktivitást feltérképező vizsgálatok azt mutatták, hogy eltérések vannak az árvaházi és a családban nevelkedett gyermekek mintázatai között. Előbbieké fejletlenebbek. MRI vizsgálattal azt is kimutatták, hogy azok a gyermekek, akik két éves koruknál tovább voltak intézetben, eleve kevesebb szürkeállománnyal rendelkeznek, mint a kortársaik.
Jó hír azonban, hogy a két éves korukig nevelőszülőkhöz került csecsemők esetében a kezdeti lemaradás a nyolcadik életévre eltűnik, és az agyi aktivitás szinte ugyanolyan lesz, mint az eredetileg családban felnövekvő gyermekeknél.
A kutatásból egyértelműen az derül ki, hogy az elhanyagolás, a törődés hiánya rendkívül súlyos következményekkel jár. A kísérlet vezetője felhívta arra is a figyelmet, hogy ez egy olyan probléma, amit rettentő nehéz felmérni, pedig világszerte szenvednek tőle a gyermekek. Ráadásul súlyosabb következményei vannak, mint a fizikai vagy a szexuális bántalmazásnak.
forrás: The Deprived Human Brain @ americanscientist.org,
bucharestearlyinterventionproject.org/Nelson_et_al__combined__2007_.pdf
kép: flickr.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)