A nem várt terhesség a nők lelkét viseli meg a legjobban
Meglepőnek tűnhet, de körülbelül a gyermekek fele "véletlenül", nem tervezett babaként fogan meg. A váratlan kis csöppségek pedig nagyon fel tudják bolygatni a mindennapjainkat.
A "becsúszott baba" és a felelőtlenség között gyakran húzunk párhuzamot. Pedig nem feltétlenül kell a gyermekáldást megelőznie egy több hónapig vagy több évig tartó felkészülésnek, sok olyan családot láthatunk, ahol minden kiegyensúlyozottan működik, és meg sem mondanánk, hogy nem tervezett gyermekek születtek a családba.
Persze nem mindig megy ez ilyen egyszerűen. Ha megjelenik az a bizonyos két csík egy "véletlennek" köszönhetően, a nők többsége megrendül. Az első sokkhatás után azonban érdemes egy nagy levegőt venni, leülni és átbeszélni a párunkkal a helyzetet. Természetesen az aktuális élethelyzetünk és a személyiségünk is nagy hatással van arra, hogy hogyan reagálunk egy becsúszott terhességre.
Általában ez a nők lelkét viseli meg a legjobban, hiszen övék a legnagyobb felelősség. Előfordulhat, hogy egy alkalmi kapcsolat révén esik teherbe a nő, vagy a család egy része tiltakozását fejezi ki a baba ellen, esetleg egyszerűen úgy érzi a pár, hogy még nem jött el a gyermekvállalás ideje, nem állnak készen a változásokra.
Bármilyen probléma is áll a háttérben, a baba számára az a legjobb, ha nyugodt, békés légkör veszi körül, ha olyan környezetbe érkezik, ahol szeretik és várják. A 9 hónap alatt bőven van időnk felkészülni a kicsi fogadására, bármennyire is kaotikus körülmények között indult a terhesség.
Az anya és a kisbabája közötti kapcsolat szinte a fogantatástól kezdődik, és nagyon szoros kötelékké válhat.
Becsúszott gyerek vagy! - Elmondjam-e neki, és ha igen, akkor hogyan?
Gyarmati Rita tanácsadó szakpszichológus azt mondja, a szülők reakciója attól is függ, hogy milyen hagyományaik vannak a családnak, mennyire fontos például hogy csak házasság után szüljön a nő.
A másik fontos kérdés ilyenkor, hogy a szülők elmondják-e a gyermeküknek, hogy nem tervezett baba volt.
"Nagy probléma, ha titkolóznak a szülők, hiszen ezek a kimondatlan dolgok, amiket mindenki érez, komoly feszültséget okozhatnak. Ezt pedig a gyerekek is megérzik, és ez később akár szenvedélybetegséghez is vezethet"
- mondja a szakértő, aki azt javasolja, hogy a gyerek szintjének megfelelően, de mindenképp mondjuk el neki.
Az is előfordulhat azonban, hogy ő kérdez rá. Ilyenkor nyugodtan hagyjuk őt beszélni, kérdezni, tudjuk meg, hogy mire kiváncsi és arra reagáljunk - tanácsolja Gyarmati Rita tanácsadó szakpszichológus.
"Mondhatjuk páldául azt, hogy örülök hogy ő jött, mert magamtól nem vállaltam volna gyereket. Vagy hogy ő mutatta meg, hogy milyen jó érzés anyának lenni."
Bárhogy is indul a terhességünk, ne felejtsük el, hogy ha a gyermekünk szeretetben, elfogadó környezetben, biztonságban nevelkedik, akkor az első hónapokban érzett bizonytalanság, tétovaság nem fogja beárnyékolni az egészséges feljődését.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)