A Southamptoni Egyetem kutatói a témában 1969 óta megjelent tanulmányokat elemezték, amelyek összesen 119 345 nő adatait tartalmazták - idézi a tanulmányt a The Daily Telegraph online kiadása. Hosszabb idő volt szükséges a fogamzáshoz, és gyakrabban szenvedtek a menstruációs ciklus rendszertelenségétől azok a nők, akik különböző műszakokban dolgoztak.
Akik csak éjszaka dolgoztak, nem tapasztaltak fogamzási nehézséget, ám náluk jelentősen magasabb volt a vetélés kockázata - mutatták ki a szakemberek. Azoknál, akik egyaránt teljesítettek nappali, esti és éjszakai műszakot, 80 százalékkal gyakoribb volt, hogy egy éven belül nem sikerült a teherbe esés azokhoz képest, akik rendszeresen ugyanabban a napszakban dolgoztak. Rendszertelen beosztás esetén 33 százalékkal magasabb volt a ciklus zavarainak valószínűsége. Akik csak éjjel dolgoztak, azoknál 29 százalékkal emelkedett a vetélés kockázata.
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy az alváshiányt és a biológiai óra megzavarását okozó váltott műszak és bizonyos egészségügyi problémák közötti összefüggést, ám kevesen vizsgálták a termékenységre gyakorolt hatását. "A tanulmány nem állapította meg, miként okoz meddőségi problémákat a rendszertelen műszakbeosztás.
Lehetséges azonban, hogy a test biológiai órájának megzavarása hatással van az élettani működésére. A váltott műszak rendszertelen alváshoz, alváshiányhoz vezet, az aktív időszak pedig nincs szinkronban a test természetes életritmusával" - fűzte hozzá
Linden Stocker, a kutatás vezetője. A Southamptoni Egyetem kutatócsoportja az eredményeket Londonban, az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság (ESHRE) éves ülésén mutatta be.
Forrás: MTI
Kép: imagerymajestic, freedigitalphotos.net
A rendszertelen műszakbeosztás árthat a női termékenységnek |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Az alváshiány súlyos következményei, amikre nem is gondolnál
Vannak azok az élethelyzetek - például az egyetemi vizsgaidőszak vagy a gyermekünk csecsemőkora -, amelyek automatikusan magukkal hozzák az alváshiányt. Sokan, akik család és munka mellett még tanulnak és háztartást is próbálna vezetni, úgy érzik, hogy nem engedhetik meg maguknak a napi pár óránál hosszabb pihenés luxusát. Pedig a krónikus alvásmegvonás komoly egészségügyi kockázatokkal jár.
Optimális táplálkozás várandósság előtt és alatt
Egy nőnek a tervezett fogantatás előtt és a várandósság alatt is törekednie kell a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étkezésre. Ezzel nem csak a teherbeesés valószínűségét növelheti meg, de siker esetén sokat tehet a saját és gyermeke egészségéért. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa szolgált tanácsokkal.
A férfi egészsége fogamzás előtt
Amikor babát terveznek a párok, könnyedén abba a hibába eshetnek, hogy csak a nő egészségére koncentrálnak. Azonban a férfiaknak is számos új szokást kell kialakítaniuk a felkészülés néhány hónapja alatt. A termékenység kérdései nem hárulnak kizárólag a nőre. Tudjuk viszont, hogy a férfiakat érő hatások is termékenységi problémákhoz vezethetnek, és növelhetik az esélyét bizonyos születési rendellenességek kialakulásának.
Múlt-jelen-jövő - 1. rész
...Sok szó esik arról, hogy a jelenben kell élnünk, mert csak akkor lehetünk boldogok. A múlt már elmúlt, nincs miért rágódnunk rajta, megváltoztatni már nem tudjuk. Legfeljebb tanulhatunk belőle. A jövő még távoli, nem kézzel fogható, így szintén nincs miről beszélni... Viszont a jelen pillanat az, amiért felelősek vagyunk, amiért tehetünk, és tennünk is kell!
Életmód és gyermekvállalás
A gyermekre vágyók sok esetben semmit sem változtatnak az életvitelükön, a kívánt fogamzás mégis bekövetkezik. Optimális esetben azonban a gyermekvállalást egy tudatos tervezési folyamat előzi meg, amikor testileg és lelkileg egyaránt felkészülten várjuk a kicsi érkezését.