Shannanak 9 évvel ezelőtt születtek ikrei idő előtt, a 24-ik héten. Skylee egészséges lett, de Cauy agyvérzést kapott a születésnél: később epilepsziát és cerebrális parézist is diagnisztizáltak nála, emiatt a kisfiú kerekesszékben tölti az életét. Shanna és férje, Rob, létrehoztak egy Facebook oldalt is, ahol bárki nyomon követheti, hogy milyen nehézségek és örömök adódnak az életükben; a nehézségek egyike például mások szabálytalansága parkolás közben. Az anyuka egy fotóval szeretné megmutatni, hogy mások szabálytalansága mennyire nehéz helyzetbe hozza őket sokszor.
Még a hátrányos helyzetű emberek sem értik, mennyire fontos, hogy ne parkoljanak a kék-sárga vonalakon - írja az anyuka. Nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy ez esetben is csak arra lett volna szükség, hogy a másik autós ne vegye félvállról a felfestett jelzéseket. A képen ugyanis azt látjuk, hogy a Shannan mellé parkoló autó miatt, ami a felfestésre állt, a fia kerekesszékéhez való rámpa lehajtható ugyan, azonban nincs hely annak használatához.
Ez történt a barátnőmmel, akinek meg kellett várnia a kocsi tulajdonosát - kommentálta Janet, amikor megosztotta a Shanna fényképét: Az üzletből kijövő, az autójával szabálytalanul parkoló hölgy úgy tett, mintha nem tudná, mit jelentenek a felfestések.
Sok baráttal és családdal beszéltünk, és azt tapasztaltuk, hogy sokan nem tudják, mit jelentenek ezek a jelzések - írta Janet bejegyzésében, amit azóta többszázan osztottak meg Facebook-on.
Hazánkban más a helyzet, mivel a KRESZ parkolási szabályaiban le van fektetve, hogy – elméletben – csak mozgássérült igazolvánnyal használhatók a speciálisan kialakított, az üzletek, intézmények bejárathoz rendszerint közelebb eső, szélesebb parkolóhelyek. Akinek tehát jogosítványa van, tudnia kell, mire szolgál a felfestés és hogy a jogtalanul parkoló autó tulajdonosa akár komoly büntetésre is számíthat. Persze ennek követésére nincs elegendő ember, ezért elég jó eséllyel megúszható a helytelen parkolás.
Családi parkolók
Hasonló konfliktusokat szül azonban a családi parkolók intézménye, melyet leginkább a nagy szupermarketek, plázák alkalmaznak. Ezek használatára nincs a KRESZben külön rendelkezés, ezért a parkolót használók figyelmességén múlik, hogy a családdal érkezők ki tudják-e használni. Sokan nem gondolják végig, hogy a gyerekülésből nem lehet szűk ajtónyitással kiszállni, a nagyobb gyerekek rendszerint nagy erővel ki is vágják az ajtót – amit persze a megkarcolt szomszédos autó tulajdonosának sirámai követnek – a pici gyermek bekötéséhez pedig szintén teljes ajtónyitás szükséges, hogy a felnőtt hozzáférjen az üléshez. Ez valóban azon múlik, hogy elég tájékozott-e az adott autóvezető és párhuzamosan elég figyelmes és empatikus-e – ami mint tudjuk sajnos hazánkban nem divat.
Még sok Shannan-fél posztra lesz szükség ahhoz, hogy változás álljon be az emberek gondolkodásában, mind hazánkban, mind külföldön. Az ő célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a problémára, remélhetőleg sokakhoz eljut a története és talán néhányakat megérint majd.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)