Amit a kéz-láb-száj betegségről tudni kell
Újra terjed a gyerekek között a kéz-láb-száj betegség – erről Fábián Dóra háziorvos beszélt az ATV Start című műsorában. Néhány napos lappangás után jelentkeznek a tünetek: magas láz és kiütések, amelyek hólyagossá és fájdalmassá válnak.
A szakemberek szerint a betegség hosszú időn át fertőz, a gyerekek sokáig ürítik a széklettel. Fábián Dóra hozzátette, hogy különösen veszélyes lehet, ha a gyerek a szájban lévő kiütések miatt nem iszik, mert így ki is száradhat.
A kéz-láb-száj betegség tünetei
- láz
- torokfájás
- étvágycsökkenés
- felhólyagosodó kiütések a tenyéren, lábujjak között, farpofán
- hólyagok a szájban, nyelven, szájpadláson, ínyen
- rossz közérzet
A kéz-láb-száj betegség lappangási ideje 3-6 nap. Általában a láz az első jel, ezt követi a torokfájás, majd az étvágycsökkenés és a rossz közérzet. A láz megjelenése után általában 1-2 nappal megjelennek a kiütések is, majd a viszketés.
A fertőzés terjedhet orr- és torokváladékkal, nyállal, a hólyagok váladékával, széklettel és cseppfertőzéssel is, vagyis köhögés és tüsszentés, orrfújás útján is.
Kéz-láb-száj betegség előfordulása
A betegség bölcsődében, óvodában a leggyakoribb, főleg a legkisebb gyerekek között, akik szopják az ujjukat, biliznek vagy pelenkásak. A gyerekek a tünetek elmúlása után még hetekig fertőzhetnek. Leginkább az 5 év alattiak fertőződnek meg, de 10 éves korig nagyobb gyermekeknél is előfordulhat.
Mivel közvetlen kontaktus kell hozzá, ezért főként azokat a gyerekeket érinti, akik közösségbe járnak, így bölcsődékben, óvodákban jobban terjed. A nagyobbaknak már fejlettebb az immunrendszerük, így védettebbek a betegséggel szemben.
A felnőttek sok esetben tünetmentesek, csupán hordozók, akiken nem jelentkeznek tünetek, viszont más gyerekeknek átadhatják a betegséget.
A kéz-láb-száj betegség nem ugyanaz, mint a száj- és körömfájás
A két betegséget ne keverjük össze! A száj- és körömfájás leggyakrabban a párosujjú patás háziállatok körében (marha, sertés, kecske, bivaly, szarvas, stb.) fordul elő. Emberre csak ritkán terjed át, ilyenkor influenzaszerű tüneteket okozhat. A kéz-láb-száj vírus viszont csak emberről emberre terjed, állatról emberre és emberről állatra nem.
A kéz-láb-száj betegség szövődményei és következményei
A betegség általában enyhe lefolyású, a szövődmény nem gyakori, azonban előfordulhat. A leggyakoribb következménye a kiszáradás, ennek pedig az az oka, hogy a gyerek a szájban lévő hólyagok miatt nem akar inni és enni.
Ritkán vírusos agyhárgyagyulladás és agyvelőgyulladás is előfordulhat, ezek súlyos, életet veszélyeztető betegségek.
Az orvos torokváladék-mintát vesz, amiből azonosítani tudják a vírust.
A kéz-láb-száj betegség kezelése
A kéz-láb-száj szindrómának nincsen oki terápiája. A tünetek általában 7-10 napon belül elmúlnak. A lázat és a fájdalmat lehet láz- és fájdalomcsillapítóval csökkenteni, a szájban pedig használható helyi érzéstelenítő.
Bizonyos ételek irritálhatják a szájüreget, ilyenek a sós, fűszeres ételek, szénsavas italok, ezeket érdemes kerülni.
Ajánlott ezen kívül:
- jégkocka szopogatása,
- hűsítő italok (tej, víz, tea) és fagylalt, jégkrém fogyasztása,
- puhább, pépesebb ételek fogyasztása,
- étkezés utáni szájöblítés langyos vízzel.
Olvasd el ezt is: Gyakori bőrbetegségek a bölcsődékben, óvodákban: ótvar és kéz-láb-száj betegség
Indexkép: Victoria Model képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)