Kérdések és válaszok a fogmosásról
Mennyi idősen kezdjük a fogápolást?
Onnantól, hogy az első fogacskák megjelennek. Pici korban még az ujjainkra tekert gézlappal, esetleg fültisztító pálcikával szedhetjük ki az ételmaradékot a baba fogai közül, legkésőbb 3 éves korra azonban már mindenképpen szerezzük be az első fogkefét. Ezt először csak fürdés közben, ismerkedés céljából adjuk a gyerek kezébe. Iskolás korig, de ha szükségét látjuk, később is felügyeljük a műveletet, és ha a gyermek nem volt elég alapos, fejezzük be mi a fogainak a tisztítását!
Milyen fogkrémet használjunk? Igaz, hogy a fluorid nem ajánlott a gyerekeknek?
A fluorid szükséges a fogak épségének megőrzéséhez és a szuvasodás elkerüléséhez, lenyelni azonban káros a szakemberek szerint. Ezért amíg a kicsi nem tudja kiköpni, érdemes fluoridmentes vagy natúr készítményt választani.
A gyerekfogkrémek amúgy is csökkentett fluoridtartalommal rendelkeznek, és az ízük sem olyan erős, mint a felnőtteknek szánt változatoké. Sok gyerek még iskolás korában is idegenkedik a felnőtt fogkrémek ízétől.
Mikor látogassuk meg először a fogorvost?
Vannak, akik azt javasolják, hogy már az első születésnap környékén érdemes felkeresni a fogorvost. Később félévente jelenjünk meg kontrollon. A félelem, amellett, hogy hátráltató tényező, még felesleges is, a tejfogak tömése nem fáj.
Később, ha az óvodai vagy iskolai szűrővizsgálaton lyukas fogat találnak a gyermeknél, mihamarabb el kell vinni a rendelésre. A gondos pedagógusok kérni is fogják a kezelést igazoló papírt.
Mit tehetünk, hogy ne feketedjenek el a gyerek fogai?
Rendkívül kellemetlen látvány az elöl csupa fekete foggal rendelkező gyermek. A jelenséget a nemzetközi szakirodalom „cumisüveg-szindrómának” (nursing bottle syndrome) nevezi. Attól alakul ki, ha a cukros tea vagy üdítő hosszú időn keresztül érintkezik a tejfogakkal, rendszerint úgy, hogy a gyerek órákon keresztül a szájában tartja a cumisüveget vagy a csőrös itatót. Ezért ne adjunk a kicsinek cukros üdítőt, vagy ha mégis, kizárólag pohárból kapja!
Reggeli előtt vagy után mossunk fogat?
Talán elsőre meglepőnek tűnik, de a szakemberek a reggeli előtt történő fogmosás mellett teszik le a voksukat. Ennek magyarázata a következő: az éjszaka folyamán újratermelődnek a baktériumok, amelyek a reggelivel keveredve (főleg, ha az cukros) savas közeget hoznak létre, és felpuhítják a fogzománcot. A reggelit követő fogmosással ezt az éppen sérülékeny állapotban lévő zománcot pusztítjuk. Ha azonban étkezés előtt mosunk fogat, a baktériumoknak már nem lesz lehetőségük elkeveredni az ennivalóval.
Kapcsolódó cikkeink:
- Mikor és mit tegyünk azért, hogy gyermekünknek egészséges fogai legyenek?
- Az 5 leggyakoribb tévhit a fogápolással kapcsolatban
- Milyen a "babavédő" fogápolás?
- 8 biztos tipp a fogzománc védelmében
Kép: jennyfriedrichs / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)