1. Atópiás dermatitisz - azaz ekcéma
Az ekcéma az allergiás eredetű bőrbetegségek leggyakoribb fajtája, a bőr felszínes gyulladásával járó betegség. Többféle formája ismert: lehet akut, krónikus, kontakt és parazita eredetű, száraz vagy nedvező. Végérvényesen gyógyítani legtöbbször nem lehetséges, a tünetmentesség azonban elérhető.
Az ekcéma tünetei
Ekcéma esetén a bőr kipirosodik, viszket, s apró hólyagok alakulhatnak ki rajta. A vakarózás hatására a gyulladt, kiszáradt bőrfelületen kisebb sebek és pörkök jelennek meg, majd pikkelyes hámlás következik be. Krónikus ekcéma esetén a tartósan gyulladt bőr már vörös színűvé válik, megvastagodik, illetve fehér vagy barna foltok is megjelenhetnek rajta. Az ekcéma leggyakrabban a könyök felett, a térdhajlatban, a fül mögött, a csuklón, a bokán vagy a kézfejen jelenik meg.
Az ekcéma felismerése
Ahhoz, hogy rájöjjünk, milyen anyag okozhatja az allergiás tüneteket, kivizsgálás, allergia vizsgálat, bőrteszt elvégzésére van szükség.
Kép: G.steph.rocket / Wikimedia |
Az ekcéma okai
Az ekcéma kialakulásának hátterében állhat valamilyen allergia, vagy egyéni hajlam, fogékonyság. Utóbbi esetében a bőrtünetek már csecsemőkorban is megjelenhetnek.
Az allergiás reakció általában az allergén anyaggal való érintkezés után 1-2 nappal (vagy még később) jelentkezik, s a tünetek enyhülése gyakran hetekbe telik.
Az ekcéma kezelése
A helyi kezelés célja, hogy csökkentsük a bőr gyulladását, valamint elkerüljük a felülfertőzést.
Az ekcémát szinte állandó viszketés kíséri, s minél jobban vakarja a beteg az érintett területet, annál inkább nő a kockázata annak, hogy vírusok, baktériumok vagy szennyező anyagok jutnak be a bőrbe, tovább fokozva a viszkető érzést. A vakarás súlyosbítja az ekcéma tüneteit; ennek ellenére még felnőttként is nagyon nehéz legyőzni a vakarózásra való késztetést. Nagyon fontos tehát a gyulladás és a viszketés enyhítése. Ekcémánál a bőrszárazság is fokozza a viszketést, ezért a bőr zsírozása elengedhetetlen.
A Bepanthen Sensiderm krém természetes lipideket és B5-provitamint tartalmaz, amelyek zsírozzák, hidratálják a bőrt, enyhítik a viszketést és segítenek helyreállítani a bőr károsodott védőrétegét. Tiszta kézzel kell az érintett felületbe masszírozni, akár naponta többször is.
Az ekcéma fellángolásának hátterében pszihés tényezők is állhatnak, így érdemes odafigyelni a stressz csökkentésére.
2. Bárányhimlő
A bárányhimlő hólyagos kiütéssel járó, rendkívül fertőző betegség - évente több tízezer gyermeket érint Magyarországon. Sokan úgy gondolják, "jobb átesni rajta" még kicsi korban, így szándékosan hagyják, hogy gyermekük megfertőződjön - például elkapja az egyik testvér a másiktól -, holott nagyon komoly szövődményei lehetnek.
Nem lehet előre tudni, ki lesz az, akin csak a kiütések jelennek meg, és kinél lépnek fel komolyabb szövődmények a bárányhimlő hatására - melyek sajnos egyre gyakrabban fordulnak elő: két év alatt több mint 1600 kisgyermeket kezeltek kórházban bárányhimlős szövődmények miatt hazánkban. 2015-ben rekordot döntött a bárányhimlős megbetegedések száma: 34,5 ezer fertőzést regisztráltak, csaknem tízezerrel többet, mint 2014-ben.
A bárányhimlő felismerése
Bárányhimlő
Kép: Jonnymccullagh / Wikimedia
A bárányhimlő szövődményei
A betegség elmúltával sem lélegezhetünk fel, mivel a bárányhimlő legyengíti immunrendszert - így utána egy ideig sokkal könnyebben kaphat el más betegségeket is a gyermek. A bárányhimlő szövődményei lehetnek:
- bőrfertőzés,
- kiszáradás,
- ízületi gyulladás,
- csontvelőgyulladás,
- kisagyat érintő jóindulatú gyulladás, mely mozgáskoordinációs zavarral jár,
- vérmérgezés (szepszis, keringésösszeomlás),
- tüdőgyulladás,
- szívizomgyulladás,
- súlyos májgyulladás,
- epilepszia-szerű görcsök,
- agyvelőgyulladás,
- bénulás,
- stroke,
- teljes vakság.
Ne gondoljuk, hogy csak idősebb korban léphetnek fel hasonlóan komoly szövődmények - stroke-ot akár már hároméves korban is lehet kapni!
A bárányhimlő tünetei és lefolyása
Lappangási ideje 14 nap, de lehet ennél hosszabb is. A fertőzésveszély már a kiütések megjelenése előtt is fennáll, s a bőrön kialakult hólyagok pörkösödéséig tart. A bárányhimlő viszkető kiütésekkel és magas lázzal jár együtt.
Hogyan kaphatjuk el a bárányhimlőt?
A bárányhimlő rendkívül fertőző betegség: közvetlen érintkezéssel, de akár cseppfertőzés útján is elkaphatjuk. Leggyakrabban köhögéssel, tüsszentéssel a levegőbe kerülve fertőz, Pillanatok alatt elkaphatják azok, akik nem kapták meg a bárányhimlő elleni védőoltást, vagy nem estek át a fertőzésen korábban.
A bárányhimlő megelőzése
A súlyos szövődmények elkerülése érdekében érdemes beadatni a bárányhimlő elleni védőoltást - mely eddig csak az ajánlott védőoltások között szerepelt, hamarosan azonban kötelezővé és ingyenessé válik. Az oltás 9 hónapos kortól adható, és 2 alkalommal kell oltani.
A bárányhimlő kezelése
Bárányhimlős gyermeknek semmi esetre sem szabad közösségbe menni. A betegség elején, amíg tart a lázas állapot és az új bőrelváltozások megjelenése, nagyon fontos az ágynyugalom, valamint az, hogy ne hagyjuk, hogy a beteg elvakarja a kiütéseit. A gyerek körmeit rövidre kell vágni és tisztán tartani, hogy ha mégis vakarózna, akkor se legyen esély az elfertőződésre. Ezekben a napokban a fürdést, a bőr áztatását kerüljük - helyette zuhanyozás javasolt - sőt: kötelező -, majd óvatos törölközés puha törölköző segítségével.
3. Ótvar
Az ótvar gyorsan fertőző, gennyes bőrbetegség. Bármely életkorban kialakulhat, de legtöbbször gyermekeknél fordul elő, mivel a kicsik bőrének hámrétege fogékonyabb a bakteriális fertőzésre.
Az ótvar felismerése
Fotó: Jas4711 / https://hu.wikipedia.org |
Fotó: Evanherk / https://nl.wikipedia.org |
Az ótvart a gennykeltő baktériumok közül leggyakrabban a Staphylococcus és a Streptococcus baktériumok okozzák. A kiütések némiképp eltérnek egymástól attól függően, hogy melyik baktérium áll a háttérben. Ép immunrendszer esetén az ótvar nyom nélkül és viszonylag gyorsan gyógyul, azonban ha a szervezet legyengült, akkor súlyosabb formában jelenhet meg a betegség.
Ótvar
Fotó: Enigma51 / https://hu.wikipedia.org
Az ótvar tünetei
Az ótvar leggyakrabban az arcon és a karokon alakul ki, de bárhol máshol is megjelenhet. A bőrt hólyagok lepik el, melyek egy idő után felszakadnak, felületükön pedig mézszínű, viszkető pörk alakul ki. Nagyon fontos, hogy a beteg ne vakarja a sebeket, mert a hólyagokat elvakarva továbbviheti testén a fertőzést.
Az ótvar kezelése
A sebeket naponta többször le kell törölni fertőtlenítővel, a kialakult pörköket pedig áztatás után óvatosan el kell távolítani, majd antibakteriális kenőccsel kell bekenni. Súlyosabb esetben antibiotikumos kúrára is szükség lehet.
Az ótvar szövődményei
A nehezen gyógyuló ótvar veseszövődményeket okozhat, ezért a gyógyulás után két héttel érdemes vizeletvizsgálatot végezni ennek kiszűrése céljából.
4. Kéz-láb-száj betegség
A Kéz-láb-száj betegséget a Coxsackie nevű vírus okozza, jellemzője a szájban kialakuló pirosas-szürkés színű kiütések, melyek később a kar és láb területein is kialakulhatnak. A gyakoribb gyermekkori fertőző betegségek közé tartozik, de bármilyen életkorban megfertőződhet a beteg.
A kéz-láb-száj betegség tünetei
A kéz-láb-száj betegség tünetei közé tartozik az enyhe hőemelkedés, rossz közérzet, hasmenés, hányinger, de magas láz sem ritka. A szájpadon és a száj nyálkahártyáján gyorsan felszakadó, gombostűfejnyi hólyagok keletkeznek. Hasonló tünetek alakulnak ki a tenyereken, az ujjakon, valamint a talpon és a lábujjakon is. Mindez nem okoz komoly panaszt, azonban a szájban fekélyek is kialakulhatnak.
Gyakran szerepel a tünetek között a kéz- és lábköröm elváltozása is: a körmök szétválhatnak - ránézésre olyan, mintha egy hólyag képződne a körömlemez alatt -, a gyógyulás után azonban helyreáll a körmök egészsége is.
A kéz-láb-száj betegség felismerése
Kéz-láb-száj betegség
A kéz-láb-száj betegség kezelése
A betegség a legtöbb esetben enyhe lefolyású, a láz is néhány napig tart és a többi tünet is enyhe marad - specifikus terápiája nincs. A tünetek enyhítésére használhatunk lázcsillapítót vagy fájdalomcsillapítót.
5. Háromnapos láz
A háromnapos láz enyhe lefolyású betegség, melyet vírusfertőzés (HSV6) okoz, s általában a 6 hónaposnál idősebb csecsemőket érinti. 4 éves kor után már ritkán fordul elő. A betegség cseppfertőzéssel terjed.
A háromnapos láz tünetei
A tünetek gyakran annyira enyhék, hogy szinte észre sem vesszük őket, s 1-2 hetes lappangási idő után jelentkeznek. A jó állapotban lévő csecsemő/kisgyermek minden egyéb tünet nélkül belázasodik - ez 2-8 napig is eltarthat -, majd a láz elmúlik. Ezután rózsaszín kiütések, kisebb, halvány, lilás, lencsényi foltok jelennek meg a gyerek törzsén, a nyakán és a karjain.
A háromnapos láz kezelése
A lázcsillapításon és a folyadékpótláson kívül nincs más teendő, a kiütések maguktól elmúlnak. Orvost kell hívni azonban, ha a kicsinek lázgörcse vagy egyéb görcsös rohama van, tartósan magas a láza, vagy ha a kiütések 3-5 nap után sem szűnnek meg. A láz visszatérte a kiütéses időszak alatt sem fér bele a normál lefolyású betegségbe.
6. Csalánkiütés
Megjelenését általában olyan ételszínezék, adalékanyag, konzerválószer okozza, mellyel kapcsolatba került a gyermek, de új tisztítószer, ápolószer, gyógyszer vagy olyan étel/ital is állhat a háttérben, ami a kiütések megjelenése előtt került bevezetésre.
A csalánkiütés felismerése
A csalánkiütés igen változatos megjelenésű, legtöbbször a bőrből enyhén kiemelkedő, lapos, változó méretű, erősen viszkető bőrelváltozás.
A csalánkiütés kezelése
Külsőleg alkalmazható géllel enyhíthetünk a kiütéseket. A régebben oly gyakran használt kalcium jótékony hatása nem igazolt, de akinek jó tapasztalata van vele, használhatja. Ha nem javul, az orvos szájon át adható antihisztamin adását is javasolhatja.
7. Skarlát
A skarlát heveny, fertőző, cseppfertőzéssel terjedő megbetegedés - szerencsére manapság már enyhébb lefolyású, mint néhány évtizede. Korábban gyakran fordultak elő súlyos szövődmények a betegség következményeként: ma is fontos, hogy a beteg amint lehet, orvoshoz kerüljön, és megkezdődjön az antibiotikumos terápia.
A skarlát tünetei
A skarlát tünetei közé tartozik a torokfájás, nyelési nehézségek, hányás, hasmenés, hasfájás, hidegrázás, magas láz, tüszős mandulagyulladás. A nyelven fehér lepedék képződik, a széle azonbon élénkvörös, a torok pedig skarlátvörös színű. Gyakran az egész nyelv bíborvörös, ez az úgynevezett málnanyelv. Pár napon belül (maximum 3) megjelennek a kiütések is a nyaki területen, a hason, a mellkason és a végtagokon.
A skarlát felismerése
A kiütések gombostűfej nagyságúak, a bőrből alig kiemelkedőek. Először a hajlatokban jelennek meg, majd az egész testen elterjednek - kivéve az arcot. A kiütések színe lehet nagyon halvány, de erős, skarlátvörös is.
A kiütések gyógyulásakor a bőr finom hámlása kezdődhet meg.
Skarlát
Kép: Estreya / Wikimedia
A skarlát kezelése
Átlagos esetben antibiotikummal és lázcsillapítóval kell kezelni, az esetleges hányás és hasmenés, valamint a láz miatt pedig fontos a megfelelő folyadékpótlás is.
Figyelem: A cikk tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot!
Cikket lektorálta:
|
Dr. Sebő ZsuzsannaGyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadóElérhetőségeim: Telefon: 06-30/922-93-09 E-mail: sebozsuzsa@gmail.com Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt) |
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)